Ru-ko-met https://blog.dnevnik.hr/rukometnizaljubljenik

ponedjeljak, 18.05.2009.

Metličić zabio 4 gola za novi naslov Ciudad Reala

Rukometaši Ciudad Reala potvrdili su naslov španjolskih rukometnih prvaka pobijedivši u posljednjem kolu ASOBAL lige Ademar u Leonu 36:35.

Petar Metličić zabio je četiri gola za momčad novih-starih prvaka. Jednako toliko za domaće je zabio Buntić, dok se Damir Bičanić u listu strijelaca upisao u dva navrata.

Valladolid je 32:25 pobjedom kod Granollersa osigurao treće mjesto na prvoligaškoj ljestvici, što je najveći uspjeh u povijesti kluba. Momčad koju vodi bivši španjolski izbornik Juan Carlos Pastor izborila je time nastup u Ligi prvaka sljedeće sezone.

Ademar naših Buntića, Alilovića, Bičanića i Kosa domaćim je porazom od prvaka izgubio mjesto u sljedećem izdanju Lige prvaka. Kao četvrta momčad iz Španjolske tamo se plasirao Dominikovićev Portland San Antonio, koji je na domaćem parketu pobijedio Vukasovu Torrevieju 29:27. Hrvatski rukometaši nisu tresli mreže.

U EHF kup su se plasirali Ademar i šestoplasirani Granollers, dok su iz lige ispali Almeira i Teucro našeg Nikole Kedže.

Octavio Pilotes Posada na gostovanju je pobijedio Alcobendasa 22:21. Bosansko-hercegovački reprezentativci u redovima gostiju pridonijeli su pobjedi s dvama (Darko Martinović) odnosno jednim (Nikola Prce) golom.

18.05.2009. u 14:00 • 0 KomentaraPrint#^

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

  svibanj, 2009  
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Svibanj 2009 (38)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Ru-ko-met

Rukomet je ekipni sport s loptom, u kojem se natječu dvije momčadi s po 7 igrača (6 igrača u polju + 1 golman) na svakoj strani, Osnovni cilj igre jest loptom pogoditi označeni prostor gola.

Rukometni teren

Dimenzije rukometnog terena su dužina 40 metara, a širina 20 m. Tereni su uglavnom u natkrivenim prostorima ili dvoranama, a podloga je tradicionalno bio drveni parket, dok se danas koriste umjetni materijali od tvrde gume. Postoje i vanjski tereni, uglavnom od betona ili asfalta, ali se oni uglavnom ne koriste za natjecanja najvišeg nivoa zbog opasnosti od padova i ozljeda igrača. Na terenu se nalaze linije koje određuju pojedine dijelove terena. Na sredini terena se nalazi linija koja odvaja teren na dvije polovice. Na suprotnim stranama terena, i to na na kraćim stranicama, nalazi se po jedan gol, koji je 2 m visok i 3 m širok. U golu je razapeta mreža. Ispred svakog gola nalazi se polukružni prostor, na prosječnoj udaljenosti 6 m od gola, označen punom linijom. Taj se prostor od 6 m na terenu osim što je označen linijom često i oboji drugom bojom, različitom od boje ostatka terena.U taj prostor nitko osim golmana nema pravo ulaska. Na 9 m od gola nalazi se isprekidana polukružna linija tzv. deveterac. Ispred gola na udaljenosti 7 m nalazi se kratka ravna crta koja označava mjesto izvođenja kaznenog udarca, tzv. sedmerca.

Malo pravila

Cilj igre je loptom pogoditi gol, tj. postići pogodak. Igra se po dva poluvremena od po 30 minuta, i momčad koja postigne više golova je pobjednik. Igrači smiju rukama dodirivati loptu i dodavati se međusobno, kao i šutirati prema golu. Svaki igrač smije napraviti do tri koraka držeći loptu u ruci, dok za svaki slijedeći korak mora loptu voditi odbijajući je od poda, ili je mora dodati suigraču.

Svi igrači se slobodno kreću po cijelom terenu, osim u prostoru 6 m ispred oba gola. U tom prostoru smije stajati samo po jedan član obrambene momčadi koji se naziva vratar (golman). Ostali igrači smiju iznad prostora od 6 m loptu pokušati uhvatiti ili dodati samo u skoku, dakle za vrijeme leta.

Dvije osnovne faze igre za svaku momčad su faza napada i faza obrane. U fazi napada igrači najčešće koriste formaciju s dva bočna igrača (lijevo i desno krilo), tri vanjska igrača (lijevi vanjski, srednji vanjski i desni vanjski) te pivot ili centar. U obrani se koristi nekoliko različitih varijanti, koje označavaju način postavljanja tj formacije obrambenih igrača ispred svog prostora od 6 m. Tako se recimo koriste obrana 6-0 (šesti igrača u ravnini ispred crte od 6 m), zatim 5-1 (pet igrača u liniji te jedan ispred njih koji pokušava ometati organizatora igre protivničke momčadi), zatim 4-2 a rijeđe se koristi i formacija 3-2-1.

Posjetiti

HRS

Rukometni portal

IHF

EHF

Balkan

Asobal

Njemački savez

UHRS

Beach handball

Sportal

Handball World

Handball

ZRS

Trening