Svibanj 2007 (4)
Studeni 2006 (4)
Listopad 2006 (7)
Rujan 2006 (1)

< svibanj, 2007  
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv


Komentari On/Off

NEŠTO O MENI...




OVOLIKO VAS IMA:






Image Hosted by ImageShack.us
OVO SU MOJE STARKE


Ime:Tomislav(Tomo)
Naj frendovi:ja sam sa svima dobar
Naj frendice:s nekim curama tak-tak,Ali možda fakat budemo NAJ
Frendovi
Volim:bogme svašta...spužvu boba skockanog... i jednu curu...
Idem u:OŠ Matije Gupca zg
Javite mi se na:091/788 68 12
(Prijetnje me ne plaše,nema me u imeniku,tako ako neli pedofil naiđe na moj blog...Ništa neće saznati o meni...)

SPUŽVA BOB SKOCKANI!!!!!!!!!
Image Hosted by ImageShack.us



















TKO KOGA VOLI:
00000
0000
000
00
Postotak:00%

Ime 1:
Ime 2:



Linkovi

Blog.hr
Forum.hr
Monitor.hr
Tomo chat


Ovo je Osijek.Šetalište koje se zove copacabana,osječani je zovu kopika.Tu vidite dravu.


Svi znaju što je na ovoj slici.To je kaptol u Zg-u...


BLOGOVI...

KOJI VRIJEDE:
žila
cujica
bitch the witch
Tomo chat


POSJETITE:Tomo chat
NOVI BLOGOVI:
Moja nova blog frendica(sve pohvale)

AKO KLIKNETE OVO,DUŠA ĆE VAM BITI PRODANA MENI(ne prkosite,ne klikajte milijun puta!)


Novosti i ostalo...






Ovog malog paukića kreirao je tomo!!!



srijeda, 23.05.2007.

EEEEEEEEEEEEJjjjjjjjjjj!!!!!!!!!!!!!

EEEJJJJJJJJJJJJJJJ ljudi,danas sam dobio 4 iz zadaqćnice,iako mislim da sam zaslužio više.
Malo sam se previše sramotio kada sam čitao svima....................
Uglavnom nema nis novo osim mog rockasa 27.05. a slavim ga 26.05.

I tak..........

Pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz..........

e da,posjetite ovaj blog Neke dvije ludače koje poznajem

- 20:24 - Komentari (1) - Isprintaj - #


utorak, 22.05.2007.

još o egzotičnim životinjama

UZGOJ

člankonošci

Uzgoj paukova iz porodice theraphosidae – tarantule, pauci ptičari

Svake godine iz prirode se uzima na tisuće paukova za trgovinu kućnim ljubimcima, staništa im se uništavaju i neke vrste paukova su u prirodi jako ugrožene. Uzgoj paukova u zatočeništvu smanjuje „potrebu“ uzimanja tih paukova iz njihovih prirodnih staništa.Uzgojem i promatranjem paukova u njihovom razvitku i potrebama za vrijeme njihovog života se može puno naučiti o samim vrstama ali i njihovom očuvanju u prirodi.

Za uzgoj paukova je najprije potrebno imati ženku i mužjaka iste vrste koji su odrasli i spremni za parenje. Razlika u spolovima je dosta očita kod odraslih jedinki iste vrste ali su fizičkim izgledom indentični do zadnjeg presvlačenja (eng. ultimate molt) mužjaka. Ženke su tada masivnije i veće od mužjaka koji izgledaju mršavije i imaju tanje i duže noge.


Na staroj koži razlika u spolovima se može vidjeti golim okom i na još mladim paucima ako je koža dobro očuvana.

Primjer: Brachypelma auratum.

Koža ženke na kojoj se vidi spermatheca (eng).

Na koži mužjaka nema spermathecae.



Prije samog parenja, osim što treba biti siguran u vrstu i različite spolove paukova koji će biti stavljeni zajedno za parenje, treba i dobro nahraniti ženku da mužjak pri prvom kontaktu sa ženkom ne postane hrana. Dakle ženka se treba hraniti dok ne počne odbijati hranu. A mužjak poslije poslijednjeg presvlačenja treba napraviti mrežu (eng. spermweb). na koju će postaviti spermu
i onda je preuzeti u emboluse na pedipalpima (slika dolje). Tek onda se može započeti sa parenjem.


Embolusi izgledaju poput bodlje škorpiona.



Za samo parenje postoji više „metoda“. Mužjak se može staviti u terarij kod ženke. U tom slučaju je najbolje mužjaka staviti u nekakav kavez (transporter) koji će dozvoliti paucima da osjete mirise partnera. Kada se pauci osjete, i ako su spremni za parenje počet će udarati pedipalpima i prednjim nogama pokazujući da su spremni za parenje. Zvuk tog „bubnjanja“ se može čuti i na udaljenosti od nekoliko metara.

Ako su oba pauka spremna za parenje pristupit će jedno drugome. Mužjak će pomoću kuka (eng. tibial hooks) na prednjim nogama uhvatiti ženku za čeljusti i tako se osigurati da ga ne napadne prilikom parenja.

Prilikom parenja, dok mužjak drži ženku „u zraku“ embolusima joj prenosi spermu u njen genitalni otvor na trbuhu (eng. epigastric furrow).

Parenje traje od samo nekoliko sekundi do par minuta. Nakon parenja mužjak će odmah po puštanju ženke početi bježati što dalje. Neki uspiju neki ne. Neki mužjaci će bit pojedeni i prije samog parenja.

Ako parenje uspije, ženka će početi slagati kokon, ovisi o vrsti, nakon 3 tjedna do godine dana. Terestrialne vrste slažu kokon u kuglu veličine golf loptice, dok arborealne vrste kokon postavljaju na vertikalnim površinama iznad zemlje.


Postavljeni kokon 31 dan nakon parenja. (Heteroscodra maculata)

Neke ženke zbog raznih razloga neće uspjeti složiti kokon u kuglu nakon polijeganja jaja. I leglo će propasti.



Brachypelma vagans, nekoliko minuta nakon polijeganja jaja. Nije uspjela složiti kokon, vjerojatno zbog glatke plastike (plastični karnister) koju je imala kao skrovište u terariju,sa koje nije uspjela zamotati mrežu.


Ako je kokon složen, nakon nekoliko dana neki uzgajivači uzimaju kokon od ženke i inkubiraju ga sami zbog „opasnosti“ da ga ženka ne pojede (zbog stresa, ako je terarij na „prometnom“/bučnom mjestu), ili zbog uvjeta u terariju u kojem se mladi u kokonu nemogu normalno razvijati (premala/prevelika vlaga i temperatura). Dok ga neki ostavljaju sa ženkom da se ona brine o njemu. U svakom slučaju, ženke su tada agreivne i brane kokon.

Iz kokona može izaći od 30 do 2 000 mladih paukova, ovisi o vrsti. A ženke nekih vrsta mogu nakon jednog parenja postaviti i dva kokona. Drugi kokon postavljaju nekoliko mjeseci nakon prvoga (eng. double clutching). Već nakon 3 tjedna u kokonu, pauci nekih vrsta će se početi razvijati i iz jajeta se „pretvoriti“ u nimfu prvog stadija, koja izgleda kao mala kuglica sa nogama i malim čeljustima. U tom stadiju se još ne kreću niti hrane.



Nakon još nekog vremena, takve nimfe će još jednom presvući kožu u kokonu i počet će se pomalo same kretati. U tom trenutku kokon se može izvaditi i otvoriti. U njemu se nalaze nimfe drugog stadija i još se ne hrane, izgledaju kao pauci ali nemaju dlaka po tijelu.

kokon je složen u više slojeva među kojima su postavljena jaja, i u kojima se razvijaju mladi pauci.

Pauci mogu biti izvađeni iz kokona i podijeljeni u posebne kutije i prije nego što se presvuku i treći put i postanu pauci koji imaju dlaku i dobiju boju kakvu će možda imati do kraja života. A mogu i ostati zajedno u terariju sa ženkom još nekoliko presvlačenja, uz dostupnu hranu, dok ne započne kanibalizam.

Mladi pauci mjenjaju kožu po nekoliko puta godišnje dok ne odrastu. Neki rastu brže, neki sporije. Mladunci iz istog legla se mogu jako razlikovati u veličini već nakon samo nekoliko mjeseci. Kako odrastaju počinju dobivati boje koje će imati kad odrastu.

Nakon odrastanja, poslijednjeg presvlačenja, mužjaci žive do 2 ili 3 godine, a ženke od 10 do 30 godina.U prirodi ugiba oko 90% mladih, tek oko 5% paukova doživi punu starost. U terarijima se može othraniti u dobrim uvjetima i do 90% paukova koji će proživjeti svoj životni vjek.

P.S.
dugo sam ovo pisao,zato vas molim da date puuuuno komentara!!!!!!!!!!!!!





- 12:57 - Komentari (4) - Isprintaj - #


ponedjeljak, 21.05.2007.

Ej bok ljudi....

Molim vas da sve ovo pročitatae,idućih par postova će biti o mojim omiljenim bićima.Prvi post o njima pišem sa vrstom koju ja želim kupiti i koja je meni omiljena.



Grammostola rosea





Skupina: Arthropoda
Pod koljeno: Chelicerata
Razred: Arachnida
Podrazred: Araneae
Red: Mygalomorphae

Podred: Theraphosidae
Porodica: Theraphosinae
Podporodica: Grammostola
Vrsta: rosea

Grammostola rosea se još može naći i pod imenima: Grammostola spatulata (stari naziv), Phrixotrichus spatulata (također stari naziv), te pod raznim engleskim nazivima npr. Chilean Rose Tarantula, Chilean Rose Haired Tarantula, Chilean Rose Hair Tarantula, Chilean Common Tarantula, Chilean Fire Tarantula, Chilean Fire Rose Tarantula, i Chilean Flame Tarantula.

Grammostola rosea je jedna od najboljih tarantula za početnike. Preporučio bih ju svima koji su tek početnici sa tarantulama. Zašto? Jer je mirna, ''pitoma'' ( koliko jedan pauk može biti pitom ) i neagresivna. Poznata je činjenica da ako se s roseom postupa pravilno, da će samo jedna od 1000 jedinki napasti i ugristi čovjeka. Inače se brani tako što zadnjim nogama protrlja abdomen i baci u zrak dlačice koje se zabodu u kožu i uzrokuju crvenilo, osip i svrbež. Ako ipak dođe do ugriza, ozbiljnih posljedica od naoticanja i crvenila ugriženog područja u vremenu od nekoliko sati do nekoliko dana, nema. Posljedice su veće jedino u slučaju alergijske reakcije na otrov. Još jedan od razloga zašto je dobra za početnike je i tak što joj ne treba puno vlage, jer u prirodi živi u suhim područjima, a i može izdržati dugo bez hrane makar ju nije baš pohvalno ostaviti da gladuje.

Rosea je tarantula koja se javlja u dvije boje: tamno siva do smeđa sa rozastim dlačicama i rozim cephalotoraxom (''glavom'') ili s crvenim dlačicama i tamno sive do smeđe boje tijela. Ta druga boja se još naziva «red form», «red phase» ili «red morph». Prije su se crvene rosee odvajale od običnih kao posebna vrsta, ali danas se oba oblika smatraju istom vrstom- Grammostola rosea.

U prirodi rosea živi na području Bolivije, sjevernog Čilea i Argentine uglavnom u pustinjama i ravnicama s niskom vegetacijom. Terestrijalan je tip pauka tj. živi na tlu i kopa si skloništa pod tlom, ali ne preduboko već više površinski, te je zbog toga u terariju potrebno imati duboku podlogu.

Jede sve što i ostale tarantule: crve brašnare, fobase, cvrčke i sl., ali je dobro obogatiti ishranu i drugim insektima i pinky-ima (malim miševima, tek okoćenim). Mladi pauci jedu sitnije insekte s obzirom na veličinu njihovog tijela (hrana ne bi smjela biti veća od pauka).

Grammostola rosea naraste od 12 do 16cm, ali raste sporo.
Potrebna im je temperatura od 24° do 29°C ako želite da vaša rosea bude aktivnija i da više jede. Inače rosea može izdržati i niže temperature do 18°C, ali će tada biti manje aktivna i sporo će se razvijati.

Vlaga se može kretati oko 75%, makar su rosee poznate po tome što im ne treba puno vlage,a neke se drže i u potpuno suhom terariju (što ja osobno baš i ne podržavam). Napominjem da se za vrijeme presvlačenja vlaga MORA povisiti kako bi se pauk mogao pravilno presvući. U suprotnom može doći do ugibanja pauka uslijed zaglavljenja u staroj koži. Naravno obavezna je zdjelica s vodom, a kod mladih rosea, da se ne bi utopile, umjesto zdjelice se treba staviti vata natopljena vodom.

Mladi pauci mogu živjeti u plastičnim kutijama sa izbušenim rupicama za zrak. Zemlja za cvijeće (naravno NE tretirana raznim kemikalijama i pesticidima) i treset su najbolje podloge. Kod mladih pauka je potrebno najmanje 5cm a kod odraslih pauka najmanje 10cm podloge. Odrasli pauci bi trebali imati (stakleni ili plastični) terarij otprilike 40cm širine i 30cm dužine. Visina nije važna ali bi bilo dobro da bude što manja zbog toga kad se pauk penje po staklu i padne ( pošto nisu tako dobri penjači kao arborealne vrste), da padne sa što manje visine i ne ozljedi se. Naravno, lijepo izgleda kad se u terarij stavi ukrasni kamen, grana i slično, ali kada bi pauk pao vrlo lako bi se mogao ozlijediti stoga je poželjno ne stavljati takve objekte u terarij.

Image Hosted by ImageShack.us

Dugo samovo tipkao...

- 20:17 - Komentari (1) - Isprintaj - #


nedjelja, 20.05.2007.

100 godina...

Evo nije me bilo sto godina,nemam što za reć.Prošao sam godisnju kaznu od ADMINA BLOGA.HR(OBECAJEM NECU VISE RADITI DIZAJNE S WORMIMA).Uglavnom jako sam happy,lega.sve vas pozdravljam I....

P.S.
upoznao sam super ekipu i svi su ludi za mnom.
(foraaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!)

- 19:12 - Komentari (1) - Isprintaj - #