tematix

subota, 16.10.2004.

Neretva -park prirode

Proljetos je u javnost izišla vijest o mogućem proglašenju ovog dijela Neretve parkom prirode. Vjerojatno probni balon. Zbog negativnih reakcija to je brzo palo u zaborav.
Sjeća li se netko pijavica? I jegulju je rijetkost vidjeti, a žaba i lisaka sve manje. Naslušao sam se dosta priča o stotinama lisaka koje su pojedinci za noć znali potamaniti. U pričama s nekim lovcima, van ovog kraja, kažu da to nije moguće drugdje. To je masakr ptica. Prođite danas desnom stranom grada po ovoj kiši. Lokve svugdje po cestama. Nema tog Jambe i te vlasti koja će sve to regulirati. Par glavnih ulica da ali ostale nemoguće. Moguće ali tko će to platiti. Jedino da pronađemo naftu. Govna, doslovno plivaju vani, doduše, krupniji dio ostane u jami ali oni njegov vodeni dio s kišama polako traži puteve vani. Može se reći da plivamo u govnima. Sami smo krivi. Zatrpavamo kanale, zid pravimo odmah uz usku cestu da nebi izgubili koji centimetar svojine. Popnite se na Predolac ili na neki od okolnih vrhova i pogledajte dolinu. Neplanski izbrazdana stotinama kanala, pa i nekih čudnih jezera. To su lovci izbagerovali jedan dio da ima vode gdje bi trebale "padati liske. Toliko uništenog zemljišta a za par lisaka. Svatko gleda svoju korist, "izbagerovati" za sebe jedan komad zemlje a to što će zbog toga propasti okolni teren, nije važno. Za koju godinu i taj dio će se slegnuti i od njega ništa. A gdje su samo oni požari trske čija sezona uskoro počinje sa vjetrovima. Kao da gore naftne bušotine. Pola grada bude danima u dimu. Sad kad prođete tim predjelima, teško je čuti onaj glasni kreket tisuća žaba. Love ih još dok su punoglavci. A tko više tamani komarce od žaba? I zato sam da se dijelovi ovog kraja proglase za park prirode. Da ostavimo našim potomcima nešto od ovog vrijednog kraja. Samo tako možemo zaštititi floru i faunu. Ima puno još neobrađenog zemljišta, pa nema potrebe onih nekoliko preostalih rezervata uništiti. Naravno, park prirode bi trebalo ograničiti na pojedine predjele, ne stvarati zabrani ljudima da koriste svoja zemljišta, od kojeg žive, ali daljnju devastaciju svakako treba spriječiti. Dobio sam jednu kritiku o dužini postova pa ću nastojati biti što kraći.

16.10.2004. u 22:36 • 2 KomentaraPrint#

<< Arhiva >>



  listopad, 2004 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga

blog o raznoraznim (aktuelnim) zanimljivim temama

Neću biti svakodnevan, teško je to pratiti, ali recimo svakih par dana, dalo bi se podnijeti i meni a i čitateljima, dovoljno vremena da se pojedina tema "istroši". Osim ako ne iskrsne neka aktuelna zanimljiva tema.

Linkovi

novi bloger
metkovac.tk
Borovci
novac

grad Metković
grad Ploče
index.hr

Blog.hr
Forum.hr
Monitor.hr

moj e-sandučić:

tematix@yahoo.com

Free Web Page Hit Counter