Opasnost radioaktivnog otpada

13.05.2007., nedjelja

Otkuda dolazi radioaktivni otpad?

Od umjetnih izvora radioaktivnog zračenja najvažnije su nuklearne elektrane zbog svoje visoke potencijalne snage.
Veliki problem predstavlja radioaktivni otpad srednje i niske radioaktivnosti, koji nastaje u nuklearnim elektranama, termoelektranama na ugljen (šljaka), u proizvodnji fosfatne kiseline (fosfogips) te u medicini i pri znanstvenim istraživanjima.
Količine radioaktivnog otpada nastale u Hrvatskoj potječu iz medicinskog i industrijskog otpada, a nešto su podarili i poljodjelstvo, te istraživački instituti. Također su i stari, odbačeni ionizirajući javljači dima i radioaktivni gromobrani koji se povlače iz uporabe, dio radioaktivnog otpada u Hrvatskoj.
U lijepoj našoj privremeno je pohranjeno oko 50 kubnih metara istrošenih izvora ionizirajućeg zračenja i drugih iskorištenih radioaktivnih tvari, čija ukupna aktivnost približno iznosi 1,4 TBq.

Glavnina radioaktivnog otpada nalazi se u skladištu Instituta Ruđer Bošković i u skladištu Instituta za medicinska istraživanja u Zagrebu. Iako se sav taj radioaktivni otpad nadgleda i čuva, on ipak nije zbrinut u smislu trajnog odlaganja. Planirano je njegovo zajedničko odlaganje s nuklearnim radioaktivnim otpadom iz NE Krško. Potencijalno radioaktivni tehnološki otpad koji u velikim količinama nastaje ili je nastao u industriji i energetici, čini šljaka iz TE Plomin I i fosfogips iz proizvodnje sulfatne kiseline u Kutini. Na odlagalištu fosfogipsa, koje se nalazi nedaleko od Tvornice mineralnih gnojiva u Kutini, do godine 1996. odloženo je oko 4,5 milijuna tona fosfogipsa. To je jedno od rijetkih odlagališta tehnološkog otpada u Hrvatskoj koje ima uporabnu dozvolu (od 1991) i sustavni monitoring utjecaja odlagališta na okoliš.
Na odlagalištu u okružju TE Plomin nalazi se oko milijun tona radioaktivne šljake i pepela. Radioaktivnost toga odlagališta posljedica je povišene radioaktivnosti raškoga ugljena.
Ovo su službeno poznati podaci. I oni su zabrinjavajući, ali što je s onim neslužbenim? I, koliko mi, kao obični građani, znamo i možemo učiniti?
Znanje je moć. Što više budemo znali, što se bolje informiramo, više ćemo moći, znati i htjeti. Da nam Hrvatska ne postane europsko smetlište.
Za sve oni koji žele znati više, evo jedan super link o našoj temi: Super link

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.