|
Qronika!
Q strip je časopis najboljih stripova za najbolje čitatelje! Do sada su izašli sljedeći brojevi:
[14a/2007]
Filip Kelava: Ninđa! Koji se svima svinđa! Album od 64 stranice za 23 kune! Tko je ovdje lud? Q je ovdje lud!
U (skoro) svim striparnicama!
[14/2007]
Frano i Saša analiziraju rat! Tiho Čelanović na 8 stranica kolora! Tri epizode Port Silvera bez (avaj) pornografije!
Na svim kioscima!
[13/2006]
Q je mrtav - živio Q!
[12a/2006]
Ivan Marušić: Entropola - bolesna do bola. Najbolji hrvatski scenarij 21. stoljeća!
[12/2006]
Fanzin ili album? Nečuveno ili zasluženo? Darko ili Macan? Broj o kojem će se pričati (ili šutjeti) godinama!
[11/2006]
"O čemu se radi u onom naci-kentauru?" "Pa pročitaj, majku mu!" Plus Iztok Sitar, Paul Grist i Barbarin Blaž!
[10/2005]
Tko je ubio Crnog jahača, tko šverca bijesne gliste, a tko maltretira Dunju Janković?
[09/2005]
Prva manga na hrvatskom jeziku, ludi Slovenci napastvuju Jehovine svjedokinje, povratak Martine Mjesec!
[08/2005]
Nastavak Krabara, nenadani hit Lovac i slikar Toma Gaulda, Danijel Žeželj i temat posvećen vrijednome Goranu Sudžuki!
[07/2005]
Mračna, a istinita zgoda iz povijesti Južne Afrike te prva polovica Mamutova Krabara Lewisa Trondheima i Jim Woodring!
[06/2004]
Obilježavamo pet godina od smrti legende, Edvina Biukovića; plus premijere Daniela Clowesa, španjolca Maxa i Paula Popea!
[05/2004]
Još Lavričevih punkerskih i Derfovih smetlarskih uspomena; Jasonov Šššš! je najtužniji, a Kljunovi najcrnji strip na svijetu!
[04/2004]
Derfov stripovani život među smetlarima jedan je od naših neospornih hitova; plus Ratman Lea Ortolanija i Luzeri Gorana Sudžuke!
[03/2004]
Hrvatska premijera stripova braće Hernandez, Jaimea i Betoa, Ulf K. brani boje Njemačke, a svakoga osvaja Šetnja Lewisa Trondheima!
[02/2003]
Predstavljamo čudan um Briana Bollanda, uvodimo Profesionalce, donosimo prvi dio punkerske kvaziautobiografije Tomaža Lavriča!
[01/2003]
Kultni, prvi broj! Tarzan Igora Kordeja, Mister Mačak te biografija gurua svjetskog stripa Alana Moorea - u stripu!
Ako ne čitate Q, ne čitate stripove!
Doznajte više na mcn@hi.htnet.hr
|
Q STRIP
utorak, 16.08.2005.
[Qolumna] NAJ MAD Mangu ti materinu
Piše: Damjan Stanić
Dugo sam razmišljao treba li ovu kolumnu posvetiti Bleku i Marku, odnosno reprint izdanju istih, koje odnedavno izlazi pod patronatom zagrebačkog Ludensa.
S jedne strane, radi se o herojima koji su obilježili naše djetinjstvo i, znate već, uobičajena sranja: nostalgija, povratak u ljepšu prošlost, bla-bla. S druge strane, više sam i sâm sebi dozlogrdio uvijek istim primjedbama – onako, u stilu: “ne trebaju nam nova izdanja prastarih stripova, trebaju nam noviteti, moramo uhvatiti korak sa modernom svjetskom produkcijom”, amo-tamo, k*rac-palac.
Istina, reprint serijali Bleka i Marka su značajan događaj na hrvatskom strip tržištu, a ova kolumna bi, prema dogovoru, trebala pratiti upravo to – hrvatsku strip scenu. No, da me j*beš ne mogu opet isto, opet o gore navedenim pro et contra argumentima ovog i sličnih projekata. Stoga – kompromis. Kako Blek i Mark objektivno zaslužuju prostor u kolumni, evo im ga: _________________________________________________________ .
A sada nešto zaista važno. Ozloglašene, omražene, Hrvatima toliko strane mange. Već 28 mjeseci i isto toliko brojeva, na našim se kioscima pojavljuje strip serijal W.i.t.c.h., talijanska sapunica o pet tinejdžerki sa čarobnim moćima.
Vještice, dakle.
Crtački, radi se o suptilnoj kombinaciji klasičnog Disneya i japanskih mangi, dok scenarij uglavnom prati provjerenu shemu – 50% tinejdžerskih problema + 50% magije i paralelnih svjetova. Sveukupno, W.i.t.c.h. je vrlo kvalitetan serijal, s jakim timom autora u pozadini i zahvalnim profilom čitatelja. No, ono što začuđuje jest da, osim ovog izuzetka, hrvatsko tržište ne pokazuje ni najmanjeg interesa za mangama – štoviše, čak ni W.i.t.c.h. nije klasična manga; osjeća se, naime, jak pečat klasičnog Disney-mentaliteta u crtežu i to svakako pogoduje konzervativnom umu domaćih strip čitatelja.
Međutim, prilagođavati tržište ostarjelim fanovima odraslim na Zlatnoj seriji i Lunovom magnus stripu jednostavno nema smisla – to je ciljana grupa u osipanju, koja ne nudi perspektivu na duže staze. Htjeli mi to priznati ili ne, sa generacijom stasalom osamdesetih odumrijeti će i posljednje uporište Bonellijevih junaka u Hrvatskoj. To, naravno, ne znači da Ludens treba jednom zauvijek poslati Zagora & company u ropotarnicu povijesti. Ali, potencijalni boom stripa u Hrvatskoj može krenuti samo preko novih generacija, preko klinaca kojima se živo j*be za Darkwood i Manaus.
Ovo nije rasprava o tome što je pravedno, a što nije. Je li pravedno da Nathan Never ne može bolje od četiri broja godišnje na domaćim kioscima? Ne, nije. Nathan je dobar strip – moderan, a istodobno svjestan tradicije, kvalitetno crtan i još kvalitetnije pisan. Je li pravedno da Marti Misterija čuči pri dnu ljestvice prodanosti u Bonelliju? Ne. Marti bi, po svojoj objektivnoj vrijednosti, trebao biti na samom vrhu te top liste. No, još jednom – ovo nije rasprava o tome što je pravedno, a što nije. Jednostavno, imamo situaciju kakva jest. Nathan nije prošao u Hrvatskoj, i točka. Njegovo daljnje objavljivanje samo je ružna agonija koja ne može završiti nikako osim definitivnim ukidanjem serijala na našim prostorima. Martija tržište nije prihvatilo koliko on zaslužuje, ni kod nas, ni u Italiji. I gotovo. Možemo cendrati, možemo se buniti, ali stvari se zbog toga neće promijeniti. Zato, treba se okrenuti prema naprijed i razmisliti – što sada? Čime približiti strip onima na kojima svijet ostaje?
Mangama.
Nove generacije potencijalnih strip čitatelja odgojene su na manga crtićima. Poznaju takav način razmišljanja i izražavanja, blizak im je. Preko tinejdžerskih sword’n’sorcery sapunica mogu uroniti u ogroman repertoar koji manga nudi, od horrora, preko SF-a, pa sve do slatko-odvratno-intrigantnih pornića za prikrivenog pervertita koji čuči u svakom od nas.
Nevjerojatno je, stoga, da kod izdavača nema više hrabrosti ili, ako ništa drugo, pionirske znatiželje u istraživanju tržišta. Jesmo li mi hrvati, jednostavno, konzervativni po prirodi? Ili samo mislimo da jesmo, pa se silom suzdržavamo od eksperimenta koji bi, možda, urodio obilnim plodovima?
Manga nam se, u stvari, nudi kao prečac. Lakši put. Djeca su već navučena na takav stil crteža jer ga gutaju u abnormalnim količinama kroz crtiće i razne popratne materijale, od albuma, preko video-igara, do raznih sličica i trading karata. Ne treba ih upoznavati sa mangom. Ona je njihov teren. Samo treba imati muda i započeti. Započeti hrvatsko izdanje nekog od milijun dostupnih serijala. Ima li, dakle, dobrovoljaca za eksperiment desetljeća u domaćem strip izdavaštvu? ... Ne? Nitko? Baš nitko? Oh well, nema veze, novi Nathan izlazi početkom 2006. Jedva čekam.
(Damjan Stanić uređuje i vodi web-stranicu Pupafiks!)
|
|
|
Dnevnik.hr Gol.hr Zadovoljna.hr Novaplus.hr NovaTV.hr DomaTV.hr Mojamini.tv |
Gdje ste to dosurfali?
Q STRIP blog je čudesna web-inačica još čudesnijeg te kultnog (istoimenog da i ne spominjem) strip-časopisa kojeg (u obje inačice) uređuje Darko Macan!
Ali nitko nije otok (premda Macan tako izgleda kad pluta u moru). Q STRIP blog ne bi bio to što jest da nema, u prvom redu, dizajna i tehničke podrške Meline Mikulić, a zatim Vladimira Tadića, Roberta Solanovića, Zorana Velesa, Damjana Stanića, Manekineko, Venesa Alića, Marka Ajdarića , Zlatka Milenkovića, Ivana Travaliana i Marina Radišića!
Imate li primjedbe i dopune, možete ih ostaviti u komentarima ili poslati na q_strip (at) hi (.) t-com (.) hr ... Uvijek su dobrodošli novi priQazi, linQovi, vijesti (linkovi na vijesti), potencijalni suradnici svaQe fele.
preQopaj blog!
|
|