|
PRISON BREAK
15.06.2007., petak
Prison Break ovisnici
Zanima li vas kako sam postao ovisnik o ovoj seriji? Ako je vaš odgovor DA, nastavite čitati. Ako je vaš odgovor NE, kliknite na mali “x” u gornjem desnom kutu ekrana. Čitanje sadržaja ovog posta, ne naplaćuje se.
Prije nego odgovorim na pitanje, moram reći nekoliko stvari. O meni i mom TV (ne)ukusu.
Ja sam čovjek koji nikad nije shvatio (pa prema tome ni uživio se) u seriju Oz. Pa ni Sopranose, što se toga tiče. Dodouše, nikad nisam ni pogledao čitavu epizodu Sopranosa. Za Oz sam se potrudio. Moj čitavi faks je na nekoj godini (trećoj, čini mi se) brujao o toj seriji. Naravno, nije prošlo puno prije nego je netko izvalio onu da je Oz-kultna serija. Inače, nekako sam skeptičan prema čitavom američkom shitu kojeg televizije u HR okite "kultnim". Pa tako i prema Ozu. Svejedno sam pokušao to pogledati. Pa uvidio da je to u biti, sranje sapuničarsko vulgaris, u kojem se nakon 2 epizode situacija toliko preokrene da bez obzira što su svi likovi i dalje u zatvoru, više se ne zna tko tu koga – voli, ljubi, mrzi, jebe, tuče, unakazuje... Jednostavno, u tom Ozu je sve bilo moguće. Pa kad su onda zaključili da su prešli granice brutalnosti, uveli se gay ljubavnu priču. S puno scena seksa. Jednostavno...bezveze!
Onda negdje pretkraj prošlog ljeta, RTL je počeo najavljivati novu, pogađate "kultnu" seriju "Zakon braće".
Reklama je počinjala muškim glasom "RTL Televizija i Mcdonalds Big Tasty vam predstavljaju... " i onda kolaž zatvorskih scena: dva ćelavca, pa puno ćelavaca, pa tetovaže, svi iza rešetaka, pa zvuk rešetki, pa nasilna smrt nekog zatvorenika, pa opet onaj ćelavi, pa opet tetovaža, pa opet zvuk zatvaranja ćelije. I onda opet Big Tasty. Prva stvar koju sam pomislio bila je "U pitchku motherinu, Oz ima spin off. " Oprostite, kultni spin-off. A to definitivno nisam htio gledati – zatvor, ćelavo, tetovirano, veliki slasni (big tasty, op.a.)= Oz, definitivno. A tek naziv serije "Zakon braće". Toto, mislim da više nismo u Kanzasu.
I počela je serija, a moja želja za gledanjem iste je težila u minus beskonačno. I onda sam jedne večeri, surfao netom dok je tv bio upaljen na RTL i vidio onaj kratki sažetak:
I'm getting you out of here
- That's impossible
- Not if you designed the place, it isn't
- You' ve seen the blueprints?
- Better than that, I've got them on me
I onda ona animacija tlocrta zatvora na tetovaži. Rekao sam "e, ako stvarno uspiju uvjerljivo objasniti kako su uklopili tlocrt zatvoru u tetovažu u stilu Michelangela, zaslužuju moju pažnju. Bila je to epizoda "Riots, Drills and the Devil, part 2. Nakon toga su prikazane scene zatvorske pobune uz zvuke Styles of Beyond – Nine Thou. Pjesma je samo još više koncentrirala moju pažnju. I onda, nakon nekoliko minuta, D.I.D. – Damsel in distress. Ili, u ovom slučaju – Doctor in distress. Tetovirani ćelavi je spasio doktoricu iz ruku razjarenih zatvorenika. Sweet! Tada sam prvi put pomislio da serija ne liči toliko na Oz, koliko na drugu seriju koju sam obožavao - "24". Jednostavno, 40 minuta (ok, u RTL-ovoj verziji to je 40 minuta napetice + 20 minuta reklama) takvog odvijanja radnje da ne stignete niti poželite svrnuti pogled.
Nakon gledanja te epizode, počeo sam s ekipom na faksu pričati o seriji da bih vidio da su oni već ohoho "u" seriji. A s obzirom da je to jedna od rijetkih serija koju su čak i moji starci gledali redovito, zaključio sam da serija ima "ono nešto". U biti, puno "onog nečega". I općenito sam imao dojam da seriju gledaju skoro svi koje ja poznajem.
Pa što je onda ova serija imala?
1) Lokacija – i to kakva. Chicago i Joliet. Moram priznati da do te serije nisam uopće znao da postoji gradić Joliet. Puno "bliži" bio mi je Chicago – grad koji mi je od davnih dana nedosanjani san.
2) Ideja – zamislite da poznajete mladog, zgodnog, iznimno inteligentnog čovjeka koji učini nešto potpuno neočekivano – istetovira se, pokuša izvesti lošu pljačku kako bi upao u zatvor samo zato da bi iz istog pobjegao? I uz sve to spasio svog brata? I dovoljno ekipe koja mu treba za bijeg, pa onda uz još puno improvizacije i alterniranja planova počne ostvarivati plan bijega. Odmah sad isitčem da sama ideja postavlja puno pitanja, ali da je iskustvo i stručnost scnarista bilo takvo da objašnjenje za sve daje u najboljoj dozi – taman dovoljno da ostane "u plusu", da ne odluta u Dosje X, ili da se ne zapetlja u priču, što je skupo koštalo seriju "John Doe".
3) Likovi – od spomenutog inženjera građevine do njegovog brata ubojice i osuđenika na smrt, lopovi, (ne)pravedno osuđeni, pedofili, silovatelji, ubojice, mafijaši, zatvorski čuvari. Doktori, odvjetnici i političari! Primijetite gradaciju! Šalim se! Dovoljno da pažnju zadrži na "više frontova", a opet bez rastezanja radnje po principu Santa Barbare, Otimačice, Marisol ili ostalih "kultnih" serija. A istovremeno, u okruženju kriminala i nasilja, urote i prijevare, bez iti jedne eksplicitne scene nasilja ili seksa. Hvala im na tome. Doslovno, serija koja je surfala na "srednjem valu" – ništa ne fali, ničega nema viška.
4) Glumačka postava – četvero glavnih glumaca prve sezone – Miller, Purcell, Wayne Callies i Tunney. Svi redom dobri i uvjerljivi u svojim ulogama, a opet manje više nepoznati pa tako i neopterećeni svojom slavom. O Wentworthu Milleru (Scofield) i Dominicu Purcellu(Burrows) ženski (a i dio muške) publike je ispisao stranice i stranice, blogove i blogove, uzdahe, slike i filmove. Moju pažnju više su zaokupljale Sarah Wayne Callies i pogotovo Robin Tunney. Što ću, padam na crnke? U pomoćnoj postavi – Nolasco (Sucre), Dunbar (Franklin), Watson (Westmoreland), Stormare(Abruzzi) i Knepper(Bagwell). Bilo bi pošteno da ih spomenem sve, jer su podjednako seriji doprinijeli i Adelstein (Kellerman), i Williams (Bellick) i Wettig (predsjednica Reynolds) i Keach (upravitelj Pope) približujući svojim ulogama svijet u kojem njihove uloge žive. Svi su oni imali uloge koje su ih više ili manje proslavile, ali opet ne toliko da bi serija bila poznata po njima. Zamislite samo Elijaha Wooda (kao recimo L.J.-a) ili Angelinu Jolie (kao Veronicu) - "Jesi gledao sinoć onu seriju sa Frodom i Angelinom Jolie? " Ne, producenti nisu napravili takvu grešku. Srećom. I hvala za Holly Valance...nadam se da ćemo je vidjeti i u 3. sezoni. (a do tada ću gledati...i gledati...i gledati...i gledati Dead or Alive)
5) Termin – nedjelja i ponedjeljak oko 21:00. Savršeno. Čak i onih šestero koji još gledaju Milijunaša mogli su pogledati Zakon braće. Ponedjeljak je bio skroz druga priča, jer su se upleli i HRT i Nov@ TV, pa je prikazivanje Zakona braće kolidiralo s jakom konkurencijom Kućanica, Uvoda u anatomiju, 2 CSI-ja, a početak druge sezone i sa nekoliko epizoda "24". Za one koji nisu mogli postaviti svoje TV prioritete, sreća je bila da živimo u 21. stoljeću, da su nam na raspolaganju videorekorderi, DVD rekorderi, internet i računala. Hvala i RTL-u na reprizama ponedjeljkom navečer.
Postoji još toliko toga što bi se moglo reći o seriji "Zakon braće", ali ovaj post se već podosta rastegnuo. Ostale su još 2 epizode do kraja 2. sezone i već mi se čini da će nedjelja i ponedjeljak navečer ovisiti o satelitskom programu ili videoteci. Treću sezonu vjerojatno možemo očekivati tek za godinu dana (28.8. se nastavlja prikazivanje u SAD-u, a kod nas vjerojatno kad se prikažu sve epizode u SAD-u.). S obzirom da ne želim reciklirati rečeno, vjerojatno će se i smanjiti broj ili učestalost mojih postova. Nadam se da ćete i dalje, barem povremeno kliknuti na prisonbreak.blog.hr i da će me uredništvo blog.hr-a staviti na nekakvu "cool listu" (kakve sam ja sreće bit će UNCOOL lista). Iako čak i oni moraju biti svjesni činjenice da je blog od mog preuzimanja prije neka 3, 4 mjeseca posjećen skoro 6 tisuća puta. Imam još nekoliko postova koji nisu "tipični" komentar epizode i planiram ih objaviti nakon što budu prikazane posljednje dvije epizode. Ako imate tekst kojeg bi htjeli objaviti na ovoj stranici, mailajte mi.
Do nedjelje, puno pozdrava
P.S. Evo kako to rade...Poljaci? Slovaci? Česi? Nizozemci?
Phineas.
|
|
|