Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/film

Marketing

HEROJ

Jet Li i ekipa izvrsnih kineskih glumaca ostvarili su još jedno filmsko djelo vrijedno gledanja u kinu. Dojmljiv je to ep o stvaranju Kine, tj. prve kineske dinastije careva i preludij građenju velikog kineskog zida.

Ovo trosatno, efektima raskošno filmsko djelce, na vrlo poetičan način uvodi nas u svijet dobra i zla. Iako koketira s bajkovitim okružjem, ono ipak ne plovi tim vodama. Očekivao sam Tarantinovski krvavi obračun sa zlom i potoke krvi, no ništa od toga. Sam Tarantino je izjavio kako je ovaj film zapravo prethodnik njegovog Kill Bill-a te da je glumačka ekipa iz Heroja uskočila u njegov uradak. Nakon odgledanog izvrsnog Kill Bill-a, to bih mogao nazvati odličnom Tarantinovom preporukom, koju sam i sam poslušao.

I da se sad vratim na napisano par redaka poviše, film je zapravo na neki način poezija u pokretu, nježan, lirski, a opet se bavi jednom okrutnom temom - stvaranjem velike nacije i impozantne kulture. Kad bih ja takvo što krenuo raditi ne bih okolišao i ušao bih u trilogijsku avanturu, jer kultura kakva je Kineska ne zaslužuje ništa manje od toga, vjerujem samo više.

No, osim mačevalačkih dvoboja i legendarnih letova u borbi (mnogi će se sjetiti borbe u Crouching Tiger, Hidden Dragon gdje se glavni duel odvija na vrhovima krhkih i nježnih bambusovih stabala, mrak dobro) film ima kao što sam rekao i ineresantnu fabulu koja govori o tri ubojice koji žele ubiti kralja Quina (začetnika prve dinastije kineskih careva) i čovjeku Bezimenom (Jet Li) koji dolazi na dvor kralja Quina noseći poklone ili materijalne dokaze o tome kako je glavne neprijatelje dotična kralja pogubio. Najprije Nebo u klasičnom dvoboju, zatim par ljubavnika Leteći Snijeg i Slomljeni Mač nahuškavši jedno na drugo u krvavi izljev ljubavi u kojem od mača svoje ljubavi strada Slomljeni Mač. Na kraju Bezimeni dovršava posao u dvoboju sa Letećim Snijegom.

Kralj mu dopušta da mu se približi na 10 koraka i sjedne s njim na jednu kapljicu i ćakulu o tom njegovu pothvatu.

Od tog momenta počinje pričanje Bezimenog o načinu na koji je to učinio. Kralj ga strpljivo sluša i čeka da završi sa svojim hvalospjevima. Tad nastupa preokret obojan na zanimljiv način. Tako je prva priča sva u crvenim tonovima, druga u plavim, a završna verzija istine o sudbini ubojica je zelena. Spoznaja da zapravo Bezimeni ima zadršku i neku tajnu (što se od samog početka dalo zaključiti, jer nekako je malo vjerojatno da je on tek tako došao u posjet kralju, bez ikakva skrivena motiva) riješena je redovima svijeća poredanim na stepenicama između dva sugovornika. Plamičci svijeća počinju se povijati od Bezimenog prema Kralju.

Igra bojama, fotografija i kamera su fantastične. Impozantni krajolici pustinjskih predjela Kine miješaju se s poetičnim zelenim vrhuncima i prekrasnim jezerima. Naprosto je bio užitak gledati ovaj film.

Došao sam s uvjerenjem kako će to biti naporna drama koja povijesne činjenice tumači u kronološkom pripovjedačkom stilu, no dočekalo me stvarno opuštanje gdje je stvaranje jedne nacije samo podloga za priču o ljubavi koja će biti podastrijeta na oltar kao žrtva boljoj sutrašnjici te podloga jednom herojskom epu koji na prvi moment jest nestvaran i bajkovit no razotkrivanjem priče postaje jasniji konkretniji, prizemljeniji.

Zbog izvrsne priče i nevjerojatne fotografije (dođe vam u momentu da se teleportirate u Kinu i doživite sve te nestvarne bajkovite krajolike) ocjenjujem ovaj film s kategorijom moždane nirvane (4.7). Daleko od toga da mi film nije odličan, no nije dohvatio visoke standarde koje je postavio Crouching Tiger, Hidden Dragon.



Post je objavljen 21.09.2004. u 01:01 sati.