Prošli puta smo vidjeli kako se upada na san-san pod hoshi. Razvoj upadom išao je prijetnjama razvoja po stranicama, koje protivnik brani. Posredno je tako igrač koji je upao ostvario prostor i život u kutu. Spomenuo sam da onaaj kojem je otet kut za protuvrijednost ima utjecaj (zid) prema širem prostoru u okruženju.
Kada spominjem okruženje, može se desiti da u nekim situacijama razvoj koji smo gledali nije najbolje rješenje. Pogledajte razvoj s dijagrama u ovom postu.
U postu 56. je nakon E2 išao potez na F3. To se radilo zbog opsnosti da bijeli probije na stranicu osvajanjem jednog njegovog kamena, ako zaustavi direktno igrom na F2. No, nije to uvijek neka velika opasnost, a može biti i dobro.
Pretpostavite da crni od ranije ima kamen na K3. Pozicija je je nakon spomenutog E2 iz prethodnog posta. Crni direkt zaustavlja bijeloga igrom 1.F2. Time je ponudio bijelome da mu zarobi taj kamen izmjenom poteza, koji su i prikazani ovdje. Bijeli 2.F3 napada kamen na E3, prijetnjim uzimanja na E4. Crni se, naravno brani od toga s 3.E4, ali sada bijeli stavlja pred neobranjiv pad crni kamen na F2 igrom na 4.G2. Crni ovdje ima pripremljen nastavak s 5.D2 čime on stavlja pod napad bijeli kamen na E2. Na taj anpad prisiljava bijeloga da mu ukloni njegov kamen zarobljavanjem s 6.F1. Ne učini li to bijeli crni bi njemu zarobio kamen igrom na E1. Bilo je, ili crni, ili bijeli. Ovim iznuđivanjem zarobljavanja crni je dobio mogućnost nastavka sa 7.C2, čime napada dva bijela kamena na trećem redu. Bijeli nema mogućnost spasiti te kamenove i crni je tako obranio kut.
Treba još pripaziti da nakon bijeloga 8.B3, ne odgovori s B4, jerr bi mu bijeli igrom na B2 stavio pred pad kamenove na drugom redu. Umjesto B4 crni mora igrati na 9.B2. Ova zadnja dva poteza se ne igraju, već se to upotrebljava kao ko-prijetnja, jer crni ima sigurnu obranu. U završnoj slici na prikazu na potezu je bio bijeli, a on je bio na tempu tijekom razvoja u kutu. Uspio je stvoriti cvijet 'pon-nuki' zarobljavanjem kamena na F2 i pitanje je kakove su razvojne mogućnosti njegovom podrškom. Ujedno bijeli, koji je na potezu, ima mogućnost igre na lijevoj stranici. Ako bijeli stavi na B5 ili B6, crni mora ići na zarobljavanje bijelih na trećem redu, jer bi ih bijeli spasio i stavio tako crne na drugom redu pred pad. Time bi se dobila mogućnost za jošp jedan kamen na toj stranici. Na taj način bijeli može odigrati dva zaredna poteza na toj strani i tako početi neki bolji razvoj na njoj. Uvjet da jedan od ta dva poteza bude na B4 ili B5.
Vidimo da nije to baš tako kako bi se možda isprva misilo.