Točno si mogu predočiti ogromatične graške znoja koje su izbile na ćeli glavnog pravnog stručnjaka Vlade RH kad je dobio zadatak da nađe pravnu osnovu za rušenje spomen ploča ustaškim ratnim zločincima. Nije on neki amater pa da ne zna što se traži od njega, a ne, on zna da toga nema i da ne postoji apsolutno nikakva šansa da nekim nevjerojatnim slučajem nabasa na odredbu o uklanjanju spomenika u Ustavu. Koliko ga je već puta pročitao, taj vrli poznavatelj Ustava, toliko je puta proklinjao onog što ga je predložio i one koji su ga usvojili bez tog toliko važnog članka o uklanjanju nepočudnih spomenika. Ma kako im je samo palo napamet predložiti i donjeti Ustav bez da su predvidjeli proceduru što sa pločama Mile Budaka i Jure Francetića? Na što su uopće mislili da ključne stvari nisu smislili?
Glavni problem i nije taj da nije propisan postupak rušenja spomenika već je muka to što šef inzistira da on riješi problem. On hoće osobno pokazati kako je njegova stranka dosljedni protivnik fašizma, ustašizma i svih drugih izama koji su se urotili protiv idilične slike Hrvatske prema svijetu. To što su njegovi stranački drugovi nazivali ulice u svojim gradovima po jednom od gore navedenih zločinaca to nije u suprotnosti sa politikom ove Vlade. To je upravo potvrda te politike. Zamislite da je HDZ došao na vlast, a nijedan spomenik ustaškim zloćincima nije postojao? Na čemu, na kome bi oni dokazivali svoje europejstvo? Kako bi oni svijetu dokazali da poštuju demokratska načela stvorena na temeljima antifašizma kojima se Europa vodi.
Sve je dobro odrađeno da se potvrdi ispravan put kojim premijer vodi Hrvatsku pa se neki članak mora naći. I našao se. Piše u Ustavu da je Vlada RH izvršna vlast. Prema tome Vlada može bez puno kolebanja IZVRŠITI uklanjanje ploča. I Vlada je IZVRŠILA uklanjanje. Dakle, što se tiče izvršnih ovlasti one su konzumirane i spomenika više nema.
Potvrdilo se da vladajuća stranka, kada je to potrebno, zna dizati spmenike, a kad zatreba zna ih i jednako efikasno rušiti.
Do daljnjeg ostaje nepoznati što SDP po tom pitanju zna i može jer do sada nije pokazao ništa.
Post je objavljen 27.08.2004. u 12:26 sati.