Ovaj puta imamo otvoren prostor bez obrambenog kamena na drugom redu. To je kao da ste ustavu za navodnjavanje malo više podigli.
Čuo sam zanimljiv pogled na go-igru. Zamislite da je to borba vode i zemlje. Vi imate zemljište, a protivnik vam je kao voda, a kada vi njegov prostor napadate vi ste njemu voda. Poplaviti znači neutralizirati (poništiti). Ograditi znači sačuvati od vode (kao Nizozemska od mora).
Crni bi u primjeru na slici prema prikazu 1. mogao braniti prodor igrom na H2. Bijeli bi mogao, nakon toga, još odigrati na H1, pa kada ga crni napadne, a ujedno i obrani sebe od prodora igrom na J1, bijeli bi morao braniti kamen igrom na G1. Ova poslijednja tri poteza su bijelome 'gote' (gubitak inicijative), pa to igra pri kraju, ako mu crni ne odigra prije na G1. Promislimo malo o tome dijelu. Bijelom je H1 uz 'gote', a crnom G1 uz 'sente'. Poeni koji se dobivaju su: crnom sa H1 samo jedan poen, a bijelom uz G1 dva poena. Ta dva crna poena bi bila od obrane bijeloga prostora na lijevo kombinacijom: 1. G1, 2. F1, 3. H1, 4. F2. Bijeli bi prostor bi umanjen za sjecišta F1 i F2. Ovo kao mala digresija od glavne teme posta, ali segmentić koji zorno prikazuje kako valja razmišljati.
Da se vratimo glavnoj temi posta. Ona je vidljiva u prikazu 2. Bijeli može skočiti čak do 1. K1. Ovakav skok na prvi red zove se 'majmunski skok'. Ova situacija, zbog crnih kamenova na trećem redu, olakotna je crnome. Ti crni kamenovi eliminiraju veliki broj kombinacija koje bi išle u većem proširenijem prostoru, a o tome ćemo više u slijedećem postu. Kako se braniti od odiganog bijeloga na K1? Odrezivanje od G2 nije moguće, jer na crni J1 ide J2, na H1, H2, i obrnuto na J2, J1, i na H2, H1.
Pravilan odgovor je 2. K2. Bijeli sada nesmije igrati prodor na L1, jer ga crni odreže s J1. Zbog prijetnje odrezivanja bijeli treba osigurati vezu i igra 3. J1.
Sada crni kreće diktirati razvoj. Igra 4. L1, čime prijeti uhvatiti bijele kamenove mogućom daljnjom igrom na H1. Da se to ne desi bijeli se opet povezuje s 5. H2. Time ujedno pokušava uhvatiti poen na H1. Crni igrom 6. J2 prijeti zarobiti spomenuta dva, a ujedno time poništava mogući poen na J1. Na kraju se bijeli brani igrom na 7. J1. Time je kombinacija završena.
Bijeli je time dobio 4 poena uz 'gote'. Taj poenski dobitak je u odnosu na ranije spomenuti slijed obrane crnoga (1. H2, 2. H1. 3. J1, 4. G1).
Toliko u ovom postu, a slijedi malo kompliciranja za slučaj većeg broja mogućnosti, kada crni kamenovi nisu tako blizu, kao ovaj puta, na trećem redu.
Post do posta priručnik za go. Bloger Mladen
Post je objavljen 17.08.2004. u 10:22 sati.