Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/goskola

Marketing

Oprez! Dvojka u zidu blizu ruba ima slabosti (45.)

Vidjeli smo nekoliko primjera kako se treba odrađivati završna definiranja zidova i poena prostora pri rubu ploče. Bila je to uglavnom igra po prvom redu i vezano uz njega. Pokušavalo se upasti u prostor i tako ga neutralizirati i time smanjiti, a branitelj je tražio najpovoljniju obranu, uz koju mu ostaje što veći prostor. Ovaj puta pogledati ćemo slučaj u kojem slabiji igrači često griješe. I opet napominjem:’ Naučili smo kako se brani prostor. To nije formula koju treba automatski upotrebljavati. Razmislite.’ Ovaj primjer će vam pokazati, da formula nije uvijek riješenje.
Pogledajte prikaz 1. u slici. Crni ima mogućnost prijetnje ulaza u bijeli prostor igrom na ‘A’. Naučili smo kako se to brani. Postupite li automatski po onom što do sada znate, a da ne razmislite, desiti će vam se ono što možete vidjeti u prikazima 2. i 3.
Ajmo potez po potez. Crni kreće s 1. G1, a bijeli ga zaustavlja s 2. H1. Ta obrana je ovdje greška, jer nakon toga ide dobitna kombinacija crnoga. Bilo bi pogrešno da se crni brani igrom na F1, je bi tada bijeli odigrao na H2. To bi bilo gotovo i crni bi dobio 2 poena uz ‘sente’. Ako malo promisli, crni ima veći poenski dobitak. Pogledajte nastavak crnoga s 3. H2. Pušta kamen na G1, ali vidi dobitak. Taj potez crnoga je ujedno ‘dvostruki napad’, jer je na zadnjoj slobodi bijeli kamen na H1 i dvojka na G2 i G3. Bijeli to, samo privremeno, rješava uzimanjem jednog crnoga kamena igrom na 4. F1. Crni je gledao kombinaciju dalje i ima pripremljen nastavak s 5. H3. Time napada ponovo bijelu dvojku. Njoj sada nema spasa, jer ako bijeli odigra spoj na 6. G1, gdje je bio zarobljeni crni kamen, što se vidi u prikazu 3., crni odigra 7. J1. Sada je napadnuto pet bijelih kamenova. Pokušava li bježati igrom na E1, crni ga i dalje stavlja pred zarobljavanjem igrom na E2 i tako do lijevog ruba ploče ili sa skokom gonitelja i ranije, o čemu smo govorili dva posta ranije.
Sada ste, recimo, to naučili. Pitate se, pa što onda? Pogledajte prikaz 4. Mora se crnoga pustiti malo više u prostor. Priprema se obrana malo dalje igrom 2. H2, pa kada crni nastavi dalje s 3. H1, može se ga zaustaviti s 4. J1. E, sada se crni mora braniti, jer mu je napadnuta dvojka G1, H1. On uradi to igrom 5. F1, a bijeli se osigura igrom na 6. J2, da mu crni tu ne zada dvostruki napad. Ovim je razvojem crni dobio 4 poena, a ako je bijeli imao mogući napad na njegov prostor lijevo, igrom na F1, i 6 poena. Bijeli bi napadom na crni prostor dobio smanjenje njegovog prostora za dva sjecišta, a crni nebi mogao odigrati ovo što smo ovdje vidjeli. Suma svega je šest poena. Toliko vrijedi ova kombinacija uz to da onom koji igra ostaje inicijativa, ako se protivnik brani. Ako se ne brani, izgubio bi još i više.
Pomalo ulazimo sve više u datelje. I oni su sastavni dio cjeline, a ona bez njih to nije. Igrajući ovu igru sve više ćete uviđati, kako se i velike stvari grade s puno sitnih detalja. Ne možete ih vidjeti sve odjednom, ali ih možete sjedinjavati u cjelinu po njihovoj funkciji. Čak što više, s vremenom ćete razvijati neku vrstu funkcionalne slike. Ljudi često to rade, a da nisu toga svijesni. Ovdje ćete trebati razvijati svijest o tome, jer se te vrijednosti mijenjaju, Trebati ćete naučiti vladati njima. To je potrebno za što bolje rezultate u ovoj igri. Ta vještina dobro dođe i u drugim pogledima života.
Goom po blogu i blogom po gou i ovaj puta bloger i goger Mladen


Post je objavljen 16.08.2004. u 07:16 sati.