Radilo se o elementima 'povratni udarac', onemogućavanje pravljenja 'očiju u kutu', 'život na drugom redu', ali i nešto novo u završnici rješenja problema. Ajmo redom.
Prvo ćemo se poslužiti prijetnjom rušenja dijela potencijalnog zida prostora 'povratnim udarcem'. Krećemo s 1. B1 . Prijetimo odigrati 3. C2, pa ako nam taj kamen bijeli napadne igrom 4. B2, odigramo na 5. E1. Nakon toga ide 'povratni udarac' 6. C1 zarobljavanjem našega kamena na C2. Tada mi igramo ponovo na 7. C2 i zarobljavamo tri bijela kamena. Ovaj pogled na mogućnost nam govori, da se od toga treba braniti, jer za život na drugom redu lijeve strane ne postoje uvjeti, ako bijeli to ostavi. O životu na drugom redu znamo iz bloga 'Škola GO-a'.
Bijeli se brani od povratnog udarca igrajući na 2. B2. Zašto ne s C2, što izgleda čvršće? Ovaj B2 daje dodatnu mogućnost pravljenja 'oka' uz lijevi rub ploče.
Sada crni ide na faširanje bijeloga. Igrajući 3. E1 crni prijeti, daljnjom igrom 5. C2, 'povratnim udarcem' zarobiti bijelu trojku. To bi bio kraj svih nada bijelomu, Stoga to bijeli brani igrom 4. C2.
Segment 'povratni udarac' je sada za nama. Crni je iz tog razvoja ostao na potezu, što je jako značajno. To se kaže da je ostao u tempu ili stručno, po japanski, 'sente'. Sada treba zaustaviti razvoj po drugom redu lijeve strane. Bjelodan je nastavak 5. B5. Ostaje još problem samoga kuta, jer bijeli igra 6. A4.
Odmah je vidljivo da bijeli namjerava igrati pravljenje 'očiju' na 8. A2. Da se to ne desi, jedino moguće je spriječavanje igrom crnoga na 7. A2. Eto i 'Čiča miča gotova je priča.' Da, ali... Treba to i objasniti. To je pravilo 'L u kutu'. Nakon 7. A2 bijeli je pao. Odigra li bijeli, pokušajem zarobljavanja crnih kamenova u kutu, s A3 ili C1, crni samo spoji na A1 i nema više mjesta za 'dva oka'. Isto je ako crni odmah spoji na A1, ali to crnom ne treba. Kada se odigra i poslijednja vanjska sloboda na A5, crni jednostavno dokaže pad igrom na jednu od dvije unutarnje slobode, recimo A3. Bijeli zarobi četiri crna igrom na C1 i tada crni odigra na A2. Sada izgleda kao da postoji 'ko' na A1 – B1, ali to nije tako, jer crni ne igra udar sve dok se ne popune sve ko prijetnje, a po kineskom pravilu, jednostavno, to izvede na kraju, kada više nićega nema na ploči, što bi moglo poslužiti kao prijetnja. U svezi toga vidi 'Škola GO-a'.
Škvadro, nije li to zanimljivo. Malo se treba uroniti i otkriva se prava ljepota. Ujedno time dobro koristite i razvijate 'vijuge'.
Uz sve dobro blogerski pozdrav bloger Mladen
Post je objavljen 09.08.2004. u 12:21 sati.