Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/goskola

Marketing

Slobode u seki-obliku (28.)

U prošlom postu smo vidjeli seki oblike u kojima je predstavljen minimalan broj sloboda i to samo međusobne. Na taj način nam je oblik najlakše razumjeti. U praksi su tu i razne druge dodatne slobode. O njima ćemo u ovom postu.
Pogledajte sliku. Međusobne zajedničke slobode su prikazane velikim slovima od 'A' do 'E'. Ukupno ih je pet. Bijeli osim tih zajedničkih sloboda ima i samo svoje, koje nazivamo vanjskima. One su u slici prikazane malim slovima od 'a' do 'd' i ima ih četiri. Vanjskih bijelih je jedna manje od zajedničkih. U praksi bi i crni mogao imati vanjske slobode, ali zbog jednostavnijeg razumjevanja djelovanja vanjskih sloboda, nismo ih stavili u naš primjer.
Promatrati ćemo slučaj da je na potezu crni, a potom i bijeli.
Stavite se u položaj crnoga. Što treba raditi? Ako igra na međusobne slobode oduzimati će ih protivniku, ali i sebi. Igrajući na vanjske slobode bijeloga oduzimati će slobode samo protivniku. Pa što je onda crnome bolje? Naravno oduzimati će ih samo protivniku. Što da gubi i svoje! Treba li crni oduzimati vanjske slobode bijelome? Krenite redom crni 'a', bijeli 'A', crni 'b', bijeli 'B'..... Kada dođemo do crni 'd', treba stati. Slijed ne mora biti baš abecedom. Bijeli nesmije ni na 'D', a ni na 'E', jer bi tada i sebe doveo na posljednju slobodu i crni bi ga zarobio. Znači da nakon crnoga 'a' nastaje vidljivi seki i tu se više ne igra. Da bi nam bila jasnija nužnost odigravanja navedenoga slijeda, pogledajte što bi se desilo da bijeli krene prvi u slici posta.
Šta će raditi bijeli, ako je prvi na potezu? Svoje vanjske sigurno neće popunjavati, jer bi tada igral nepotrebno. Jedino može igrati na zajedničke. Krenimo: prvo bijeli na 'A', pa crni na 'a', bijeli na 'B'........ Nakon crnoga na 'c', dolazi na red bijeli 'D'. Ostala je po jedna vanjska i zajednička sloboda. Crni je na poslijednjoj slobodi, a bijeli ima još i jednu vanjsku. To znači da ako bijeli igra prvi, u slici posta, crni pada, a ako igra crni prvi, to je seki. Treba samo pravilno popunjavati slobode. Prvo protivničke vanjske, ako ih ima.
Ako je, dakle, crni na potezu treba odigrati na jednu od vanjskih sloboda bijeloga i to je tada seki. Bijeli ne mora nastaviti, jer slijed se tada završava sekijem. Isplati mu se to ostaviti, a prikazani ravoj oduzimanja zajedničkih sloboda može mu služiti za moguće ko-prijetnje. Ako, bijeli oduzme koju zajedničku, crni treba odgovoriti oduzimanjem bijele vanjske.
Za slučaj prvoga igranja bijeloga na zajedničku slobodu, crni pada. Crnome se ne isplati igrati, jer vrijedi igranje na vanjske slobode bijeloga ostaviti za moguće ko-prijetnje. Bijeli će do kraja partije morati odigrati na sve zajedničke slobode, da pokupi crne kamenove, ali to ne treba raditi tijekom partije, osim ako mu crni oduzme koju vanjsku slobodu.
Bitno je da razlika vanjskih i zajedničkih sloboda ne padne ispod dvije u korist zajedničkih. Kada se to naruši, pada grupa koja ima manje vanjskih sloboda.
Što mislite kako bi se postupalo da obje grupe u sekiju imaju vanjske slobode. Idemo logički slijedom. Prvo se igra na vanjske slobode protivnika. To matematički znači, oduzimati međusobno vanjske slobode. Oduzimanje se vrši, praktički, igranjem na vanjske slobode. Kada se popune sve vanjske jednom od igrača, imamo slučaj poput ovoga, koji gledamo u ovom postu, gdje samo jedan ima vanjske slobode. Tada odbijete od zajedničkih vanjske i uzmete u obzir tko je na potezu. Sve to možete staviti u jednu zajedničku formulu i to je to. Igrači s razvijenim aktivnom slikovnom memorijom mogu sve to simulirati u mislima i vidjeti rezultat. Njima formula nije potrebna.
Zanimljivo, zar ne!?

Još ćemo malo o situacijama u sekiju,a onda odosmo i na igru na prostor, a i ovaj puta Vas lijepo pozdravlja bloger Mladen


Post je objavljen 30.07.2004. u 11:09 sati.