A sada mala digresija. Pišem o životu grupa i cijelo vrijeme se spominju oči kao uvjet za život, jer tada protivnik ne može zarobiti grupu zbog prethodnog samozarobljavanja.
Znači došli smo do oblika gdje protivnik nešto ne može.
Sada ćemo vidjeti slučaj gdje može, ali neće. A zašto?
Pogledajte sliku. Lijevo imate bijelu grupu od četiri kamena na poslijednjoj desnoj T-vertikali. Ona se nalazi u okruženju crne grupa od sedam kamenova. Međusobno imau dvije zajedničke slobode na S1 i S2. Ta crna grupa je natkriljena još jednom bijelom, koja je s njom u tijesnom dodiru, tj. nemaju zajedničkih sloboda. Kakav je status okruženih, a suprostavljenih skupina?
Pokuša li jedan od protivnika popuniti jednu od dvije međusobne slobode, sam će i sebe svesti na posljednu, a na potezu će mu biti protivnik. Tada ga on može zarobiti stavljanjem na tu poslijednju slobodu. Znači, tko tu igra gubi grupu. Tako obojica gledaju i miruju. Igra se negdje drugdje, a ovaj međusobni oblik dočeka kraj partije i tu nitko nema niti jedan poen za obračun. Ovaj oblik zove se seki. Ovdje će, možda, igrati onaj igrač, koji treba ko-prijetnju za dobivanje koa vrijednijeg od grupe koja se na taj način ovdje gubi.
Ajmo sada malo desno na istoj slici. U dodiru su dvije protivničke grupe, od kojih svaka ima po jedno oko. To je isto seki, ali za razliku od primjera lijevo, a zbog slobode u oku, seki može opstati i uz zamo jednu dodirnu slobodu. Ja ovo pišem, ali vi to i sami možete lako vidjeti.
Još ćemo se malo zadržati na seki-oblicima da vidimo što je tu još značajno, a za ovaj post toliko, već
blogerski pozdrav bloger Mladen
Post je objavljen 30.07.2004. u 07:31 sati.