Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/goskola

Marketing

Život na drugom redu (25.)

Zna se dogoditi u nekim razvojima, da jedan od igrača, pod pritiskom protivnika, naniže kamenove na drugom redu. Za takav slučaj dobro je znati, koliko kamenova je potrebno i uz čiji potez na redu, da bi ta skupina bila opstojna (živa).
Već smo gledali događanja s nekoliko kamenčića na tom redu, a sada ćemo se zabaviti s gornjom granicom, tj. koliko je minimalno potrebno da bi se živjelo.
Pogledajte prikaz 1. u slici posta. Crni ima šest kamenčića na drugom redu. Slučaj koji se promatra su kamenčići čiji je razvoj po stranici zapriječen kamenovima protivnika, a to su u ovom prikazu F2 i N2. Na potezu neka bude crni i on kreće s jedne od strana pokušati uraditi dva oka., recimo 1. M1. Bijeli na to s 2. G1 skraćuje prostor na stranici, a crni pokušava sačuvati prostor za oči igrom 3. H1. Pogledajte prostor koji se nudi za pravljenje očiju. To su tri slobode na prvom redu (J1, K1 i L1). Je li to dovoljno, ako je bijeli na potezu? Ne, jer sada bijeli igra na 4. K1 i: 'Čao oči.'. Na lijevo nema bježanja, jer eventualno uzimanje na 'A' (F1) ništa ne znači. Bijeli može nastaviti s E2 i nema izlaza. Na desno, ako crni pokuša izaći igrom na 'C', bijeli će spriječiti igrom na 'D' (P2). Sa šest kamenova na drugom redu, bez mogućnosti daljnjeg širenja, se ne živi, ma tko god da je na potezu. Zbog toga tu se ne nastavlja s igrom, ali crni ima nekoliko ko-prijetnji. Znači da se ne igra niti prvi potez iz prikaza, jer tako ostaje više ko-prijetnji.
U prikazu 2. su sedam kamenova bez mogućnosti širenja na drugom redu. Opet ćemo gledati razvoj uz crnoga na potezu. Crni opet kreće s pokušajem stvaranja prostora za život s 1. N1. Bijeli opet treba pokušati smanjiti prostor za pravljenje očiju i igra 2. G1, na što se crni brani s 3. H1. Za razliku prema prvom slučaju sada imamo jedno sjecište više, a na potezu je bijeli. Odigra li na 'A' bijeli, crni pravi dva oka igrom na 'B', a vrijedi i obrnuto. Sa sedam omeđenih kamenova na drugom redu se živi, ako je ugroženi igrač na potezu. Prvi potez crnoga se treba odigrati, jer inače bijeli ruši grupu, a daljnji razvoj neće igrati bijeli, jer tako čuva ko-prijetnje.
Na kraju pogledajte prikaz 3. u kojem je osam crnih ograđenih kamenova na drugom redu. Sada ćemo vidjeti razvoj za slučaj da je napadač (bijeli) na potezu. Bijeli kreće smanjenjem prostora za oči igrom 1. G1, a crni ga zaustavlja s 2. H1. Sada bijeli ide isto i sa druge strane s 3. O1, a crni ito zaustavlja s 4. N1. Ostaje prostor od četiri slobode u redu, što je dovoljno za dva oka bez obzira tko je na potezu i tu se dalje ne igra. Sve je na nivou znanja, a nama je jasno da se ništa niti ne igra već i u početnoj postavi ovog prikaza. Bijeli će prijetnje uništenja crne grupe koristiti kao ko-prijetnje. Sa osam kamenova na drugom redu se živi i bez potrebe igranja.
Za planiranje života na drugom redu treba znati brojati do osam. Prednost imaju oni koji su već razvili aktivnu slikovnu memoriju. Oni ne trebaju brojati, jer jednostavno vide ishode. Igrajući go, razvijati će se to i u onih drugih.
Post po post, blogiramo dalje. Doblogiravamo na pučinu goa. Na morskoj pučini oko vas su valovi, a ovdje su to kamenčići crni i bijeli, koji se u živom mozaiku poigravaju oko vas. I kao da se lagano briše granica između misli i stvarnosti. Stvaramo spone između njih, te misao postaje stvarnost kao njena preteća. Taj dar koristimo za promjenu sebe u stvaranju slijedova razumjevanjem prirodne ravnoteže odnosa suprotnosti.
Haj škvadro na blogovima bloger Mladen


Post je objavljen 29.07.2004. u 08:20 sati.