Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/goskola

Marketing

Postoje li neuništive grupe kamenova? (21.)

Vjerojatno se, nekima od Vas, vidjevši kako se u gou grupe zarobljavaju, javilo pitanje: ‘A, gdje je kraj zarobljavanju?’. Ovo je jedno od osnovnih pitanja na kojem se zasniva smisao ove igre.
Kada se grupa zarobi i njeni kamenčići uklone s ploče, ostaju prazna sjecišta, na kojima su prije toga bili zarobljeni kamenčići. Sada se može ponovo igrati na ta sjecišta, ukoliko se ne vrši samozarobljavanje. Tada su moguća ponovna zarobljavanja i takovih kamenčića, a to bi bilo ponovno zarobljavanje na istim sjecištima. Pa, gdje je tome kraj?
U gou postoji dinamika, ali i određenost vrijednosti prema suprostavljenim stranama u raspodjeli ploče.
Dinamično je ono područje ploče, gdje se igrom traži put definiranju vrijednosti prema protivnicima, tj. vrijednosti su promjenjive.
Određeno je ono, što ima sigurnost i ne može se samo voljom protivnika, promjeniti na štetu igrača koji to posjeduje. Za naše slučajeve, na nivou sigurnosti grupa, promatrati ćemo, za sada, njihovu neuništivost u nekim oblicima.
Pogledajte dva primjera u slici posta. U lijevoj je bijeli igrao potez označen s ‘1’ na G1. Tim potezom je razdjelio površinu koju okružuje na dva dijela. Može li mu sada protivnik zarobiti grupu? Znamo da je za zarobljavanje grupe potrebno oduzeti joj sve slobode. Koliko sloboda ovdje ima bijeli? Dvije i to F1 i H1. Crni ih nemože popuniti, jer već prvi potez pokušaja crnoga bio bi samozarobljavanje. Crni bi imao kamen bez sloboda, a bijeli još jednu slobodu. Znamo i to da samozarobljavanje nije dozvoljeno, a i da je, nebi bilo od njega nikakove koristi za crnoga, već samo gubitak poena i poteza. To znači da je ova bijela grupa neuništiva, a igrači goa je nazivaju ‘živom grupom’. No, crni je u nekim slučajevima ipak može zarobiti, ali za to je potrebno neznanje igrača, koji igra ovdje s bijelim kamenovima, pa sam sebi popuni jednu od dvije slobode.
U desnom primjeru crni igra na H12 i prostor koji kontrolira dijeli također na dva dijela, G12 i H13. Ovdje se radi o dvije grupe koje čine cjelinu. One zajednički stoje u ‘živom obliku’. Stavi li bijeli na G12 bilo bi to samozarobljavanje, jer crne grupe imaju još jednu zajedničku slobodu na H13. Ista priča je ako bijeli prvo pokuša staviti na H13, zajednička sloboda je na G12.
Slikovito pravilo života grupa u gou glasi: ‘Za život su potrebna dva oka.’ U igri postoje oblici u kojima se treba praviti oči, pa oblici u kojima ih se spriječva, pa i oblici u kojima ih ne treba raditi, a to znači niti pokušavati uništavati, a i oblici u kojima postoje ko-prijetnje prijetnjama rušenja grupa. Ostaviti ćemo to za slijedeći post.
Već smo poprilično odblogirali s pravilima igre goa, a i opisom karakterističnih oblika i taktika. No, to je još početak. Još smo na vrijednostima, koje nam trebaju tek u atari-gou, ali se primjenjuju i u gou. Go međutim ima veću širinu i igra se stalnim nadzorom cijele ploče i to one 19x19 crta. Blogajmo dalje i gledajte prema naprijed.
Neznam koliko Vas trenutno bloga na ovom blogu, ali znam da se može krenuti i kasnije, startom iz daljine, koja će uskoro biti u dostupnoj arhivi.
Ne brinite jer pod nadzorom ste iskusnog voditelja do ljepota ove igre, ali ipak je najvažnija Vaša volja. Ja Vam mogu svjedočiti ljepotu ove igre.
Do bloganja na slijedećem postu bloger Mladen


Post je objavljen 27.07.2004. u 13:54 sati.