Pogledajte sliku. Ovo je zanimljiv oblik, u kojem se osnovni element zahvata ponavlja sve do kraja ploče, ako je put razvoja kombinacije slobodan. Osnova je držanje hvatanoga na poslijednjoj slobodi. U prikazu lijevo (1.) bijeli je odigrao kamen, označen trokutom, i time crnu dvojku stavio na posljednju slobodu, tj. u prijetnju zarobljavanja.
Što je sada raditi crnome? Na prvi pogled je to spašavanje ugrožene dvojke povečanjem broja sloboda. To se može jedino igrom na ‘A’, ali pogledajte sada prikaz 2., desno.
Crni je igrom ‘1’ povečao slobode na dvije, ali sada bijeli igra na ‘2’ i crni je opet na posljednjoj slobodi. Ponavlja se pitanje: ‘Što je sada raditi crnome?’. I opet se javlja potreba spašavanja povećanjem broja sloboda, ali sada već trojki. Pomalo je nešto već sumnjivo. No, dobro crni odigra na ‘3’, opet ima dvije slobode. To je više od jedne, ali nije više od situacije nakon poteza ‘1’. OK, bijeli igra sada na ‘4’ i opet crni ima samo jednu slobodu, a ako odigra na ‘5’, bijeli će ga igrom na ‘6’ opet staviti na jednu slobodu. Kuda sada sve to vodi?
Prikaz 2. nam pokazuje kombinaciju do kraja. Prebrojite kamenčiće koji su zarobljeni u završnoj slici. Devet ih je, a u početku su bila samo dva. Da se crni nije pokušavao izvući, izgubio bi ih sedam manje. Ne igrajte stepenice, ako se u njima gubi, jer time povečavate gubitak. Pogledajte cijelu kombinaciju.
Početnici kao gonitelji u stepenicama, često pogrešno igraju, pa im progonjeni uhvati odjednom tri slobode. Važno je hvatanoga uvijek svoditi na zadnju slobodu!!! Naučili smo što je dvostruki napad. Pogledajte koliko ih ovdje ima, ako hvatanje ne uspije. Gonitelj tada trpi gubitke.
A sada da ponovo odgovorimo na ono prvo pitanje nakon odigranog bijeloga u prikazu 1. Sada već znamo što je to. To su stepenice i nećemo upasti u klopku. Sjetimo se basne u kojoj je lisica ušla u spremište hrane kroz prozorčić i kada se najela, pa punog trbuha nije mogla kroz uzan prozorčić izaći. Treba pogledati unaprijed i tek kada vidite sebe u dobroj poziciji na kraju gledanja, to vrijedi prihvatiti kao rješenje. No i tu ima zamki. Sve ovisi o tome koliko daleko gledate, jer neki razvoji nisu završeni kada to Vi želite. Drugo pitanje u odluci je i to: ‘Što je za Vas dobro?’. Razmišljati na način da to protivnik ne vidi nije OK, jer tada možete izgubiti još više, ako on zna ispravno rješenje. Osim toga za dobra igrača nije nikakovo zadovoljstvo igrati na nivou puno nižem od njegovih sposobnosti. Na neki način je za žaliti, kada Vam protivnik igra slabo. Pobjedu imate, ali igra, hm?
Ima toga još u svezi stepenica, ali to ćemo nastaviti u slijedećm postu.
Do bloganja bloger Mladen
Post je objavljen 26.07.2004. u 09:47 sati.