Do sada smo naučili dovoljno da bi mogli igrati. To je igra pod nazivom atari-go, oblik koji se prakticira kod početnika. Cilj je zarobljavanje određenog broja kamenova. Igra se po pravilima zarobljavanja uz iznimku kod pravila goa. Ako se pojavi oblik koa, u atari-gou se pozicija može ponavljati, jer ko se tu ne može igrati beskonačno dugo. Jedan od igrača će tako brzo ispuniti uvjet za pobjedu. Tada odustaje od uzimanja onaj, kojemu taj razvoj ne odgovara. Sve se svodi na zarobljavanje potrebnoga broja kamenova. Zašto govorim o broju zarobljenih kamenova?
U početku je potrebno za pobjedu zarobiti bilo što, a partija se završava kod prvoga zarobljavanja, pa makar i samo jednoga kamena. Igrajući, igrač napreduje u vještini, pa mu ovakav zadatak, od jednog zarobljenoga, prestaje biti interesantan. Voditelj aktivnosti, a uobičajeno je to jači igrač ili učitelj goa, povečava mu kategoriju i ujedno s time i zadatak za pobjedu. Sada takav igrač ima teži zadatak, ali njegovo znanje napreduje i on uočava, da je potrebno usavršavati svoju kvalitetu. Znači slijedi 2. kategorija i minimum dva zarobljena kamena za pobjedu.
Kako igrač postaje sve jači raste mu i kategorija na 3., 4….., a i zadatak za pobjedu na 3 zarobljena, 4 zarobljena….. Uobičajeno se ide do 6. kategorije. Tada je igrač goa spreman za prelaz na igranje goa. No o razlici atari-go i goa ćemo govoriti kada dođe vrijeme za to. Zasada još nismo spremni za igranje goa.
U atari-gou, prema tome, su moguće partije u kojima igrači imaju različiti zadatak za pobjedu. Npr. ako igra igrač s 3. kategorijom protiv igrača s 5., onda prvi treba za pobjedu zarobiti 3 kamena, a drugi 5. Oba igrača su motivirani za kvalitetnu igru na svome nivou znanja i vještine.
Atari-go se igra na ploči 9x9. Na manjoj ploči brzo dolazi do sučeljavanja i borbe. Na velikoj bi slabiji, izbjegavajući borbu, šireći se po ploči, razvlačili po broju poteza i u duljini trajanja partije, što nije svrha igre.
Dakle, možete i sami početi. Ako nemate protivnika naučite prijatelja ovome što sada i vi znate i krenite. Treba vam garnitura 9x9. Ploču nacrtajte, a umjesto kamenova može se igrati kuruzom protiv recimo gumba ili kamenčića (šodra). Možete i crtati na papiru od matematičke teke.
Da ponovimo kratko. Micanja kamenova nakon stavljanja nema. Kamenovi i grupe bez sloboda se moraju odmah ukloniti s ploče. Igra se na broj zarobljenih kamenčića, što odgovara kategoriji ili dogovoru protivnika. Možete igrati i tako da onaj, koji tri puta za redom pobjedi, mora zarobiti jedan kamenčić više i dogovorno (interno) zaračunajte mu kategoriju više. Bitno je da se igra i stiče vještina igranja.
Konačno dođite, ako ste u Zagrebu, srijedom u Belot-klub ‘Velebit’, i oprobajte se s jačima.
U slijedećem postu prikazati ću jednu partiju atari-goa s komentarom igre, a sada Vas lijepo pozdravljam bloger Mladen
Post je objavljen 23.07.2004. u 07:14 sati.