U prošlom postu smo imali zanimljiv slučaj naizmjeničnog zarobljavanja kamenova, ali se situacija stabiliziala nakon tri uzastopna zarobljavanja. U primjeru na slici ovoga posta imamo početnu situaciju na prikazu 1., gdje bijeli kamen ima jednu slobodu označenu sa 'A'. Ako je crni na redu, može odigrati na to mjesto i tada niti crni na G6, a niti bijeli na G7 nemaju slobode. I opet je tu pitanje: 'Koji kamen treba ukloniti s ploče?', a i odgovor pitanjem: 'Pa čiji je to potez? Pustite čovjeka da završi svoj potez.' Tako će crni nakon stavljanja svoga kamena na G6, ukloniti bijeloga s G7 i staviti ga među svoje zarobljenike. Nastaje situacija koja je prikazana na prikazu 2.
Sada smo kao na početku, ali je situacija izmjenjena. Sada crni kamen ima samo jednu slobodu, a na potezu je bijeli. On bi vjerojatno najradije igrao na 'B' u prikazu 2. Ali, ne. To se ne smije. Nije dozvoljeno ponoviti situaciju na ploči s istim igračem na potezu. I tako bijeli nesmije na 'B', već negdje drugdje. Želio bi zarobiti taj kamen, a nesmije sada. Kako sačuvati ovaj oblik, a da se stekne pravo uzimanja? Može se i to. Što uraditi? Dobro, igrati se mora negdje drugdje, ali bitno je da nakon toga crni ne popuni na 'B' i obrani se od uzimanja. Prisiliti ćemo ga, da igra također negdje drugdje. A, kako? Napadnimo ga tamo negdje, pa ako spoji na 'B' nešto ćemo mu drugdje zarobiti, možda i vrijednije od ovoga kamena. Tako će se crni tamo drugdje braniti, ali je time izmjenjena situacija na ploči i sada se može ponovo igrati na 'B' uzimanjem crnoga kamena. U ovome slijedu to više nije potez 2. već 4., jer su 2. i 3. odigrani na drugom dijelu ploče.
Stigli smo sada do pozicije u prikazu 3., koja je ista kao ona na prikazu 1. Sve se ponavlja. U jednom trenutku može doći do situacije, kada se jedan od igrača odluči ne odgovoriti na prijetnju na drugom dijelu ploče i spoji kao np. bijeli u prikazu 4. To je tada kraj ovom naizmjeničnom zarobljavanju kamena.
Takovo naizmjenično zarobljavanje po jednoga kamena zove se 'KO', a prijetnje s kojima se odlaže spajanje i prekid uzimanja 'Ko-prijetnje'.
Ovdje je ulog samo jedan kamen, ali ovaj oblik može predstavljati spoj večih grupa kamenova, pa je tada vrijednost osvajanja koa veća.
Još ćemo se neko vrijeme zabavljati zarobljavanjima i sve će nam jasnija biti ova igra. Ovo su tehnike zarobljavanja i čuvanja kamenova. Kamenovi su nam potrebni za osvajanje većeg broja poena, ili ovladavanjem većeg dijela ploče. Zasada to samo najvljujem, tek da vidimo da je ovo kao abeceda, a romane ćemo pisati kasnije.
Postoji oblik igre, koja se često prakticira kod početnika, a zove se atari-go, gdje cilj za pobjedu zarobljavanje određenog broja kamenova.
Odblogao i doblogao do ovdje i spreman za daljnje bloganje do većih cjelina kojima ćemo naučiti igrati go i uz pozdrav bloger goger Mladen
Post je objavljen 22.07.2004. u 15:09 sati.