Vidjesmo već više načina zarobljavanja. Naučili smo što je to potez. Prošli puta smo vidjeli, da se može zarobljavati i igranjem kamenova u poziciju, gdje niti odigrani kamen nema sloboda. Ovaj puta vidjeti ćete zanimljiv, pa čak i na neki način lijep, događaj uzastopnog međusobnog zarobljavanja. Kada jedan igrač zarobi kamenčiće, često dođe neko opuštanje uz konstataciju: ' E, tako, sada sam to zarobio.', ali evo već slijedi kontraudar, pa još jednom.....
Go je igra u kojoj treba razvoje događaja sagledavati što više unaprijed. To zahtjeva neku vrstu slikovne memorije i to ne samo kao slike, već i njihovu dinamiku. Pitali su tako nedavno jednog od vrhunskih svjetskih profesionalnih igrača goa: 'Što je po vašem mišljenju najvažnije za dobro igranje goa?'. On odgovori: 'Izčitavanje pozicije.'. To znači gledanje razvoja igre unaprijed i to ne samo jedan mogući niz, već većinu dobrih razvoja. Naravno, to uključuje i selekciju dobrih od loših. 'A, koliko vi poteza izčitavate unaprijed?', glasilo je slijedeće pitanje, a odgovor: 'Oko stotinu poteza'. A sada škvadro, ajmo svi zajedno ono: 'Vauuuuu...!!'. Dakle, koja je to analiza, a posebno koja sinteza!
Naša slika uz post, u početnom prikazu 1., predstavlja, na prvi pogled, jedan bijeli kamenčić na H5 s jednom slobodom u okruženju protivničkih. To je samo vizuelan utisak, jer i jedan crni ima samo jednu slobodu. Ta im je sloboda zajednička i označena je s 'A' u prikazu 1. Pa, krenimo.
U prikazu 2. bijeli kreće na tu slobodu i sada niti jedan nema slobode, ali je potez bijeloga i on vadi crni kamenčić. Sada je nastala bijela dvojka, koja ima samo jednu slobodu, koja je označena sa 'B'. Slijedi igra crnoga na nju i zarobljavanje te dvojke. To možemo vidjeti u prikazu 3. Ali sada taj, upravo odigani, crni ima samo jednu slobodu, koja je označena sa 'C'. Bijeli igrom na nju zarobljava taj jedan crni. Nastaje postava po prikazu 4. U toj 'vatrometki' svaki od igrača dobio je po dva zarobljenika, a to je ukupan obračun razvoja, jer prostora ovdje nema niti jedan od igrača. Znači jedanki su.
Što bi bilo s razvojem da je crni bio prvi na potezu? Odigrao bi on na 'A' u prikazu 1. i fajrund. Crni bi zarobio jedan bijeli kamen i imao jedan poen prostora na sjecištu H5, a to je 2 poena za crnoga. To znači da je vrijednost kombinacije 2 poena. Nešto sam počeo o poenima, ali to tek da vidite da su tu takove stvari važne, ali neka vas to ne buni, jer ćemo o poenima u jednom od kasnijih postova, kada dođe vrijeme. E, tu je još važno, tko će po završetku kombinacije biti na potezu. Definira li jedan ili drugi ovaj razvoj u svoju korist, protivnik će biti na potezu na nekom drugom dijelu ploče, a to je vrlo značajno za daljnji tijek partije. Zbog toga se često dešava da niti jedan od igrača to dugo ne odigrava, pa tako stoji do blizu kraja partije, kada dođe vrijeme na gubitak inicijative za 2 poena. Tada više na ploči neće biti većih mogućnosti i partija će biti već uveliko definirana.
Sve više ulazimo u razna taktiziranja i upoznajemo nove karakteristike i vrijednosti igre. Možda vam ponešto i nije jasno. Za to vam je na usluzi bloger goger Mladen pod komentarom.
Pozdrav svima ma koliko vas bilo bloger goger Mladen
Post je objavljen 22.07.2004. u 09:39 sati.