Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/goskola

Marketing

Zarobljavanje obostranim gubitkom sloboda (10.)

Ovdje imamo poseban slučaj, u kojem ostaju bez sloboda grupe oba igrača. Pogledajte prikaz 1. naše slike. Bijeli je igrao na F9, što je bila posljednja sloboda crne grupe, od osam kamenova. Sve bi to, po našem dosadašnjem znanju, bilo OK, da ujedno i odigrani bijeli kamen nema niti jednu slobodu. Pa, što sada treba ukloniti s ploče i staviti među zarobljenike?
Tu se treba sjetiti onoga što je rečeno kada smo govorili o zarobljavanju. Rečeno je, da potez nije gotov, dok se ne izvade kamenovi koji su zarobljeni, a to su oni koji su upravo ostali bez sloboda. Pa, dobro, ali su ovdje ostali bez sloboda i osam crnih i jedan bijeli kamen. Točno, ali čiji potez to nije završen, ako još ima kamenova bez sloboda. Igrao je bijeli i to je njegov potez. OK, pa pustimo čovjeka da završi svoj potez. Ajde bijeli, ali znaš pravilo: ‘Nesmije ostati kamenova bez sloboda’. Što mislite što će bijeli uraditi?
I tako osam crnih kamenčića napuštaju ploču i idu među zarobljenike bijeloga i nastaje pozicija u prikazu 2. To je osam poena u zarobljenicima i još osam u ograđenom praznom teritoriju, gdje stajahu crni kamenčići. Ukupno je to 16 poena. Malo vježbamo brojanje, onako usput. Trebati će nam kada dođemo do teritorija.
A sada još jedno bitno pravilo. Zamislite da je crni imao još jednu slobodu. Pretpostavimo da nije bilo bijeloga kamena na F7. Crni bi opet bio pred padom, ma što igrao, jer ako odigra na F7, bijeli odgovori sa F6 i nastaje pozicija istih karakteristika kao početna u prikazu 1, ali uz još jedan crni kamenčić više u grupi. No, nije sada to tema, već igra na F9. Smije li bijeli igrati na F9, ako crnome ostaje još jedna sloboda, kao ova pretpostavljena na F7. Pogledajmo što bi se sada desilo. Bijeli stavi na F9 i taj upravo odigrani kamen nema niti jednu slobodu. Crni međutim ima onu prepostavljenu na F7. Znači, treba izvaditi kamen s F9 i staviti ga među zarobljenike crnome.
Ajmo sada to pojednostaviti. Krajnji rezultat takove igre je ista postava kamenova na ploči uz drugog igrača na potezu. Igrač koji nije igrao potez, dobio je jedan poen u zarobljenim kamenovima. Još jednostavnije, kao da igrač, koji je bio na potezu, ništa ne igra, ali protivniku da jednog zarobljenika. E, to nije smisao ove igre i može se predstaviti kao omalovažavanje protivnika. To nije dozvoljeno u gou, jer bi se moglo govoriti o odstupanju od etike ove igre i prema tome nije moralno. Samouništenje u gou nije dozvoljeno. To se odnosi na igranje, kada bi igrač trebao vaditi s ploče svoje kamenove.
Evo nas do granice filozofije, ali treba nam još znanja da se ozbiljnije prihvatimo takova posla u gou, a ima i toga.
Blogirajući tako sve više ulazimo u poznavanje jedne drevne igre, koja je dugo bila namjenjena ljudima na carskim dvorovima, pa čuvana i njegovana u krugovima budističkih svečenika. Danas je diljem svijeta igraju intelektualci, a znano je da je velik broj igrača goa među stručnjacima computerašima.

Do ovdje doblogirao bloger Mladen


Post je objavljen 21.07.2004. u 10:53 sati.