Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/goskola

Marketing

Natkriljena dvojka na drugom redu (9.)

Prošli puta smo promatrali kamen na drugom redu, a sada ćemo se pozabaviti sa dva povezana kamena na istom redu. Takav slučaj je predstavljen na našoj slici u četiri dijela.
Prikaz 1. je početni položaj. Dvojka ima dvije slobode na prvom redu na D1 i E1. Može li se crnim potezom taj broj povečati? Ne može. To znači da crna dvojka nema šanse za preživljavanje, jer kamenovi koji je okružuju imaju više sloboda. Postoji li neki štos? Ne, niti to.
Pokuša li crni pobjeći kao u prikazu 2., bijeli ga zaustavi jednostavno sa potezom 2. Na taj način u zarobljeništvo ulazi i netom odigrani crni kamen. Isto je ako to pokuša uraditi na lijevu stranu.
Pokuša li crni razdvojiti bijele, koji ga okružuju kao u prikazu 3., bijeli igra potez 2. u istom prikazu. Na taj način osigurava postavu, a crna dvojka ostaje još dublje u zarobljeništvu. Tako i crni potez u tom prikazu ostaje usamljen i slab.
Pogledajte sada razvoj u prikazu 4. Bijeli ovdje nudi crnome prividnu šansu za bjeg, ali istovremeno stvara zid prema sredini ploče, koji lako postane doljnja ograda budućeg prostora prema sredini. A što je s crnima ispod njih? Ne piše im se dobro. Vidite li vi kako pobjeći iz bijeloga okruženja ( s obzirom da je tu rub ploče možemo govoriti o natkriljenju)? Kada bi, tamo negdje dalje na desno, bilo crnih kamenova, možda bi se nešto i moglo spasiti, ali početnu dvojku lako se stavi pred pad igrom bijeloga na ‘A’, pa ako crni spoji na ‘B’, padne čak četvorka igrom na ‘C’.
Ustvari u ovoj postavi se crnome ne isplati igrati, jer ravoji koji nastaju njemu ne odgovaraju. Kada bi bilo kamenova u bližem okruženju, valjalo bi razmisliti. Razlike u postavi tih kamenova nose drugačije mogućnosti, ali dvojki nema spasa, osim ako je bijeli ne pusti. To se može desiti, ako na ploči ima nešto važnije, ali tada se to važnije ne isplati pustiti niti crnome, pa nije smisleno niti razmišljati o pokušaju spašavanja nečega što se ne može spasiti. Postoji mogućnost igre u ovoj situaciji samo kao ‘ko-prijetnja’, ali o kou ćemo pričati u jednom od narednih postova.
Ovaj puta sam se malo raspisao, ali skoro uvijek ima toga neograničeno puno. Da bude osnovno razumljivije, treba to svoditi na jednostavan prikaz važnih stvari, a kada se to savlada, moći ćemo se malo i nadigravati u razmišljanjima.
Mi pomalo savladavamo osnovne tehnike i pomalo stvaramo način gledanja i razmišljanja u i o ovoj igri.

Haj škvadro, ma koliko god Vas je, Mladen
Ak nekaj nije jasno ili vas nekaj interesira, imate komentar……


Post je objavljen 21.07.2004. u 07:26 sati.