Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/goskola

Marketing

Zarobljavanje grupa (7.)

Do sada je upotrebljavan što jednostavniji oblik, da se nebi njegovom složenošću otežalo razumjevanje pravila. Radilo se uglavnom o jednom kamenu, ali i rijeđe dva ili tri u grupi.
Oblici, tijekom partije, mogu nastati razni, pa čak i vrlo veliki, u kojem su istobojni kamenovi međusobno u dodiru. Uočavanje cjeline više nebi smijelo biti problem.
U slici uz ovaj post su dvije postave (dvije podslike). Lijevo i desno su crne grupe u okruženju bijelih.
Pozabaviti ćemo se lijevim oblikom. Crna grupa ima samo jednu slobodu, koja je označena s ‘A’. Igra li bijeli, stavljanjem na slobodu ‘A’, zarobljava 6 crnih kamenova. Igra li crni na to mjesto, ako je na potezu, stvara grupu od 7 kamenova, koja sada ima 3 slobode. Crni bi se tako spasio. To znači da je u ovoj postavi potrebno igrati, ma tko bio na potezu. Naravno, uvjet je da na nekom drugom dijelu ploče ne postoji veća vrijednost od ove.
Pogledajmo sada desni dio slike. Sedam crnih kamenova je u okruženju protivnika. Kao i lijevi oblik i ovaj ima samo jednu slobodu, ali razlika je bitna. Odigra li crni na ‘B’, što je njegova zadnja sloboda, ne povečava broj sloboda. Ako je tome tako treba li bijeli, kada je na potezu zarobiti crne kamenove u početnoj postavi? Naravno da ne, jer mu oni ne mogu pobjeći. To ujedno znači, da niti crni tu ne treba igrati, pa je to čak i pogreška. Netko bi rekao: ‘Pokušao je.’. Da, ali je ostvario dodatne gubitke stvorivši grupu od 8 kamenova koja pada. Darovao je na taj način protivniku još jedan kamen u zarobljeništvo.
Ima tu još nešto. Odigra li crni pogrešno na ‘B’, bijeli i dalje ne treba igrati, jer crni ni tim oblikom još nije stvorio uvjete za bijeg. To bi značilo da bi igrom na ‘B’ crni izgubio više kamenova, a i potez. Bolje bi mu bilo da ništa nije igrao. Tek kada nakon eventualno odigranog ‘B’, odigra i ‘C’, bijeli će ga zarobiti igrom na ‘D’, ali to su dva kamena više od početne postave.
Dakle za razliku od lijeve postave, u desnoj se ne igra. Situacija je definirana padom crne grupe, ali se ona još ne uklanja s ploče, jer ima još jednu slobodu.
Nisu ovo neki karakteristični oblici, već neki od nebrojeno. Važno je uočiti način razmišljanja, jer u igri će nastajati oblici, koje možda ranije niste vidjeli, ali ćete razumjeti njihove vrijednosti i mogućnosti daljnjih razvoja koje oni nose.
Polako uranjamo u sve složenije i zanimljivije situacije. Sve ovo su još osnove, koje će nam kasnije poslužiti za valjanu gradnju teritorija u nastojanju da to ćinimo vještije od protivnika. Grupe će tada biti sastavni dio ograda. Da bi to bile, nesmiju doći u zarobljeništvo protivnika.
Uskoro idemo u slijedeći korak. Pozdrav Mladen u blogu !


Post je objavljen 20.07.2004. u 07:33 sati.