Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/goskola

Marketing

Slobode kamenčića ili grupa (3.)

Pogledajmo postavu kamenčića u slici. Naučili smo, da je grupa neposredno povezanih istobojnih kamenčića cjelina. Imamo crnu dvojku na F3 i F4 i bijelu trojku na G1, H1 i H2.
Pogledajmo sada što ih karakterizira.
Prvo je oblik. Za individulace oblik je uvijek isti, jer je to samo jedan kamenčić. Kod više povezanih kamenčića oblik je značajan. On sudjeluje u daljnjoj mogućnosti razvoja. U našem slučaju imamo bijelu trojku poput bumeranga i crnu uspravnu dvojku. Ostalo su individualci.
Drugo je odnos prema rubovima ploče. U našem je slučaju sve to u blizini kuta. Blizina ruba ploče smanjuje broj mogućnosti, jer se van ploče ne može razvijati. No i bez obzira na to, za ljudski um to nije lako domišljato, jer mogućnosti u gou nadilaze uobičajene mogućnosti sigurnog vladanja njima. Kako ih je, ipak, uz rub manje, to je područje veće sigurnosti. Kut pogotovo.
Treće je odnos prema drugim odigranim kamenčićima na ploči. Ovo već predstavlja područje sučeljavanja. O tome će se u ovom blogu još puno divaniti.
Četvrto je broj sloboda grupe. Ovo ćemo apsolvirati u ovom postu, a trebati će nam za zarobljavanje kamenčića i grupa, o čemu ćemo puno govoriti u narednim postovima. Pogledajte kamenčiće na ploči. Oni su stavljeni na sjecište od kojega idu neke crte, koje u svojoj cjelosti predstavljaju linije ploče.
Kamenčić u kutu ima crtu prema gore i na desno. Susjedna sjecišta su slobodna, pa taj kamenčić ima 2 slobode. One su u slici označene sa 'C'.
Bijeli kamenčić na doljnjem rubu, na D1, ima 3 slobode koje su označene s 'B'.
Crni kamenčić na C4 ima 4 slobode označene s 'A'. To je za individualne kamenčiće. Već ovdje je vidljivo, da je broj sloboda manji na rubu ploče, a još manji u kutu. Za sigurnost grupe, manji broj sloboda može biti problem.
Pogledajmo sada grupe kamenčića u našoj slici. Crna dvojka je cjelina i kamenčići u njoj dijele sudbinu. To znači da su im i slobode zajedničke. U našem slučaju crna dvojka ima šest sloboda označenih sa 'D'. Bijela trojka uz rub ploče gubi slobode zbog ruba, pa ih ima 5, umjesto 7, kada bi bila više prema sredini. Njene slobode su označene sa 'E'.
Iz prikazanog vidljivo je da na rub ploče nije uputno igrati, i tamo se igra u nuždi. Vidjeti ćemo u daljnjem slijedu Go škole takove slučajeve.
Pazite dijagonale nisu slobode, jer tuda ne ide linija. Slobode se računaju samo po crtama. Pogledajte G2 sjecište. To je sloboda kamena na G1 i H2, ali je ipak samo jedna sloboda, jer sloboda je sjecište. Ona predstavlja samo jednu mogućnost stavljanja i po tome se i zove sloboda, a pripada istoj grupi, bijeloj trojki.
Ima tu još mogućih pitanja, ali ostavimo to situaciji do koje ćemo doći slijedom.
Zasada je to dosta za ovaj post. Nadam se, da je do sada sve jasno. Ima li pitanja; prosim u komentaru. Sa zadovoljstvom ću objasniti, a možda mi to bude poticaj za kasnija jasnija objašnjenja.
Sprema se već i za dalje, ali polako, neka prvo ovo sjedne onima koji ovo prate, a i meni treba vremena za pripremu. Nije to neki gotov materijal, već ga stvaram u hodu.

Lijep pozdrav bloger Mladen


Post je objavljen 16.07.2004. u 12:36 sati.