Evo mene opet, ali sada s opisom mogućnosti u postavi iz prošlog posta. Rečeno je već da kamenčić na G2 ima dvije slobode. Uspijemo li, kao bijeli, zarobiti ovaj kamenčić, imamo potpunu dominaciju ovog djelića ploče. Da se to uradi, bijeli treba oduzeti slobode crnom. To ćemo uraditi tako, da odigramo na jednu od njegovih sloboda. Samo su dvije, pa na koju onda?
Odigra li bijeli na G1, crni bježi igrom na H2 i stvara dvojku (G2,H2). Istobojni kamenčići pripadaju istom igraču i sastavni su dio istoga interesa, pa kao takovi čine cjelinu. Na taj način kao da kamenčić na H2, sada spašava onaj na G2. Njih dva su cjelina i imaju sada zajedničke 3 slobode (H1, H3, J2). Dakle, ovim razvojem crni povećava broj sloboda. Lako je vidjeti, da bi ih crni daljnjom igrom, stvarajući sve veču svoju skupinu, sve više povečavao i bijeli ga nebi mogao uhvatiti. To bi značilo, da onaj bijeli na G1 i nije neki potez.
Pa da onda probajmo ono kaj nam je još ostalo. To je igra bijeloga na H2 u zadanoj postavi iz prošloga posta. Crnom opet ostaje samo jedna sloboda i to ovaj puta na G1. To je ujedno jedino mjesto na koje se, stavljanjem novoga kamenčića, može stvoriti crna grupa s nešto većim brojem sloboda, ali ne sa 3 kao u prethodnom prijedlogu, već samo 2. To znači, da je H2 bolji potez od G1. Novonastala crna grupa sada ima opet samo dvije slobode, kao i kamenčić u početnoj postavi.
Kakove su mogućnosti opstojnosti ta dva kamenčića. Ako bijeli dobro igra, nikakove. Pogledajte daljnji razvoj na slici ovoga posta. Nema izlaza. Pa čak je i pitanje ima li spasa za crnu dvojku, ako bijeli i ne odiga 3. potez? Nema, jer crni tada može staviti još jedan kamenčić na F1 ili H1, ali mu bijeli na to parira sa E1 ili J1 i ostaje još samo posljednja sloboda. U toj poziciji crni više ne može, dodavanjem novih kamenčića, povećati broj sloboda. To sve znači, da nakon odigranoga bijeloga na H2, ne treba tu više igrati, a igrom bi crni samo povečao gubitke. Ono što se igra za bijeloga je H2 i gotovo, a crni je odmrčal.
Ako je crni na potezu, u početnoj postavi, treba odigrati na H2 i sada je crna dvojka neuhvatljiva. Za to je ipak još jedan uvjet, a to je raspored kamenčića na dijelu ploče, koji se ovdje ne vidi. Možda je moguća postava, u kojoj čitav sklop, s ta dva kamena, nije opstojan (živ), ali to je već područje go-problema.
Pravi potez za oba igrača je bio H2.
Slikovito, u usporedbi s mogućom situacijom u stvarnom životu, reklo bi se: 'Satjeraj prema plotu i onda nema kud'. Sjetite se hvatanja kokoši.
Znate kaj? Puno toga se može naučiti promaranjem životinja i biljaka. Znate kaj ja mislim, zakaj kokoš ne pobegne. Razmišljala je. Da, ali ne dosta dobro i daleko. Vidi da ste joj s te strane bliži, pa beži na drugu. No, vi ste na potezu i spremni ste na tu reakciju, pa ste tam prije od nje; valjda. Da ni plota, bi se mogli frigati i 'soli joj na rep metnuti'.
Vi ste, naravno, to pročitali, a ja Vas na kraju lepo pozdravljam bloger Mladen
Post je objavljen 14.07.2004. u 12:26 sati.