U svijetu sve je češće igranje u parovima. I u tim konkurencijama postoje državna, kontinentalna i svjetska prvensta.
U Hrvatskoj prvenstvo se igra svakog prosinca. Prvak Hrvatske u parskom gou je par pod imenom TIM iz Velike Gorice. Par čine Tea Robotić, učenica koja će od jeseni ići u 8. razred osnovne škole Vukovina, i Mladen Smud, učitelj goa. Oboje su članovi Go-kluba 'Velika Gorica'. Na slici uz post je TIM na poslijednjem Europskom prvenstvu u Drobeti Turnu Severin u Rumunjskoj. Na tome prvenstvu su u jakoj konkurenciji osvojili 12. mjesto s istim brojem bodova kao i petoplasirani par. Na kvalifikacijskoj listi parova Europe za svjetsko prvenstvo, koje se ove godine igra u Tokiu, oni su na 7. mjestu, što bi trebalo biti dovoljno za sudjelovanje, ali se ipak očekuje odluka komisije Europske Go Federacije.
Drugo mjesto na prvenstvu Hrvatske zauzima riječki par Monika Martić i Vedran Vasiljević. Iako slabiji po kyuevima iznenadili su na prvenstvu jači velikogorički par Tajanu Tumpa i Zvonka Bednjanca, kojima je pripala treća pozicija.
Igranje u parovima nosi komponentu razumjevanja i zajedničkog djelovanja u paru. Često nije dobro igrati najjače poteze, već one koje će druga stana para razumjeti i moći nastaviti igru. Također je značajno razumjeti što druga strana namjerava. Naravno, treba se i prilagoditi igri protivnika, pa je ta vrsta goa posebno zanimljiva po komuniciranju igrom.
Naš par, TIM, zanimljiv je i poseban po razlici od 47 godina. Kako se radi o učitelju goa i njegovoj učenici, već postoje osnove za razumjevanje u igranju. Osnova je upravo poznavanje i pristup gou, što kod nekih drugih parova to nije tako i stoga su i rezultati dobri. Također je zanimljiva i razlika u kategoriji, jer Mladen je 2. dan, a Tea 9. kyu. Neočekivano je da netko sa 9. kyuem, rezultatima, postigne takove uspjehe.
Kako se igra parski go? Parovi su žensko i muško i takova konkurencija je službena u svijetu. Igra se normalna go-partija. Prvi potez igra ženski dio jednoga para, pa onda drugoga para, a potom treći potez muški dio prvoga para, pa muški drugoga. Nakon toga opet je na redu igračica, koja je igrala prvi potez i tako redom do kraja partije. Nije dozvoljeno govorenje poteza, a niti nikakvo signaliziranje poteza. Pogreška u redoslijedu igranja kažnjava se gubitkom tri poena u završnom obračunu. Takova partija prolazi u tišini u kojoj se dešavaju prave bure u glavama. Dakle, i tu je sve u našim glavama. I nije pitanje samo što protivnik smjera, već i partner. Treba proniknuti i u odnose unutar protivničkoga para. Nadasve treba razumjeti i samoga ili samu sebe.
Kako bi tek vrapci to činili. Vjerojatno bi se posvađali, a čak i potukli i to unutar para.
Svima čitaćima pozdrav od blogera Mladena
Post je objavljen 13.07.2004. u 12:15 sati.