Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/novac

Marketing

Koju dionicu kupiti? Mogu li preporučiti koju dionicu?

Samo trenutak, molim. khmmm. khmmmmm. da vidim što kaže moja kristalna kugla. Gledam u kuglu i osjećam toplinu - hebi ga stan mi nema klimu. Sve mi je više i više vruće, gorim. Eh, što bi mi sad dobro došao jedan sladoled. Sladoled? Sad je ljeto i sigurno će ljudi više jesti sladoled nego zimi jer tak? Tak je. To znači da će skočiti prodaja sladoleda i firma koja proizvodi sladoled će puno zaraditi. Ako firma puno zaradi mogla bi joj i cijena dionice porasti? Kupujem dionice LEDA. Zar ne? Ne! Mislim ak ćete tak razmišljat možda da radije lovu stavite u kladionicu na crveno. Veća šansa da ste u pravu. e, i ak bude crveno molim i meni jedan dio;)

Postoje dvije osnovne vrste procjena dionica: fundametalna i tehnička analiza.

Ova fundametalna metoda procjenjuje dionicu na temelju podataka o firmi: tko su vlasnici, tko je manager i jeli uspješan, kakvi su im poslovni rezlutati, kakavo je stanje u njihvoj industrijskoj grani, itd. itd. Znači prati se što više informacija o firmi kako bi na temelju njih zaključili jeli dobra za uložiti ili ne.

Tehničku analizu boli briga kak se firma uopće zove. Dobro nije baš tak, al nisam ni daleko od toga. Ona se oslanja na analizu razno-raznih grafova. Ti grafovi nastaju kako se cijena dionice mijenja i koliko je komada dionica kupljeno ili prodano. Za objasniti neku od ovih analiza jednostavno nemam kompetencija, ali svodi se na to da se gledanjem u te grafove i praćenjem određenih pokazatelja može prepoznati trenutak kada će cijena dionica pasti ili porasti.

Mislio sam malo pisati o teroriji dionica i analizama, ali se onda sjetih da postoji gomila stručnih knjiga o tome i da sam malo zabrijao. Ja vas samo trebam zainteresirati, a ne sve napisati zar ne?

Kak sam ja uložio u dionice?
Bit ću iskren - prvu dionicu sam kupio jer mi je netko rekao da je ta dionica ok. Srećom naletio sam na pravu osobu i jako dobro zaradio (nisam se obogatio ak na to mislite, ali kad se gleda postotak zarade to je nešto fenomenalno preko 200% u dvije godine.)

Onda sam samostalno kupio još dvije dionice i popušio. Znate kak sam birao dionice? Hmm. Imam nekaj love kaj da kupim Podravku ili Kraš? Cijena i jedne i druge je bila tu negdje oko 200 kn. I tak eci peci pec uzmem ja Podravku - pa to je dobra firma jer tak? Je dobra je. Ok. I spušim lovu. Podravka padne, a Kraš skoči na 280. I kaj još nije bilo dovoljno da sam spušil nego mi još žena kaže: pa rekla sam ti da uzmeš Kraš! (ona voli čokolade)

Prvo kaj (po meni) trebate napraviti je nabavit financijska izvješća od firme čiju dionicu želite kupiti. Vjerujte mi ovo skoro nitko ne radi. Neda se ljudima to čitat i razumjet. Kad to malo proučite, odnosno kad se naučite čitati financijska izvješća (cca. 3-6 mjeseci učenja) idete dalje.

Ono što bi trebali skužiti je da li cijena dionice na tržištu odgovara vrijednosti firme iz njezinih financijskih izvješća. Ako je cijena dionice na tržištu kad se pomnoži sa brojem dionica manja od aktive firme znači da je dionica potcjenjena odnosno da je knjigovodstvena vrijednost manja od tržišne. Vrlo vjerojatno postoji dobar razlog zašto je to tako i na vama je da to saznate. Kad shvatite što je to onda možete odlučiti kupiti to ili ne odnosno procjeniti hoće li se u budućnosti situaciji izmjeniti.

U stvari ja zastupam strategiju kupovanja (investiranja) "jeftinih firmi", znate ono kad je rasprodaja ili akcija i cijene su niže za 20, 30, 50%? Onda se isplati kupiti jer znaš di si dobro prošao. Znači treba pronaći dionicu koja je dobra, kvalitetna, a "jeftina" i onda je kupiti. Kad nakon nekog vremena dođe na svoju pravu vrijednost onda je prodate, a u međuvremenu dobivate dividendu. Trebate gledati dugoročno i nemojte odluke donositi na temelju novinskih članaka to će napraviti svi oni ostali - "kladioničari" ;). Naravno lakše napisat nego napraviti. Treba stvarno dosta znanja i iskustva, ali se definitivno isplati.

Drugi relativno siguran način je da "nanjušite" preuzimanje. To je ono kad jedna firma kupuje drugu. Obično se tu kupuje po visokim cijenama i onda možete dobro zaraditi. Samo opet ponavljam, nemojte odluke donositi na temelju vijesti iz novina. Još se sjećam priče o Croatia osiguranju i "vrlo skorom" preuzimanju. Škvadra se popalila, a ono ništa. Pokušajte što bolje upoznati situaciju tu zaista ima jako puno za (na)učiti.

I na kraju mi bismo trebali ući u Europsku uniju i sad neki špekuliraju kako će općenito cijene dionica skočiti. Znate kaj? Takve sam slične priče slušao kad sam kupio Podravku ono tipa uletiti će mirovinski fondovi, nemaju kaj drugo kupiti, Podravka je na prvoj kotaciji i u nju mirovinski fondovi mogu ulagati, a Kraš nije i cijena bu sigurno išla gore. Malo sutra.

Uglavnom ono što "svi znaju" više nije vijest i cijena dionice neće porasti na temelju toga. Kad se svi nagnu na jednu stranu brod se prevrne kako to netko mudro ima u svom potpisu na jednom forumu. Ništa ne može zamjeniti zdrav razum. Pa ako Čović (predsjednik uprave Plive) proda svoje dionice po 560 kn to vam valjda nekaj znači ne? Sigurno ih nije prodao jer mu je hitno zatrebala lova ili zato kaj zna da će za mjesec dana cijena biti 650 kn?

Molim gospodina koji čita blog i ne da mu se pokrenuti vlastiti blog o dionicama neka bar ubaci koji komentar ;)

Post je objavljen 11.07.2004. u 19:43 sati.