Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/dbilos

Marketing

Nesto o religiji


Bilo je pitanje o crkvi u Etiopiji, Ne znam mnogo toga a vjerojatno bi se dalo toga naci i na internetu no evo kao je to ovdje u Bureu.
Ova crkva Sv. Gabriela je jedina lijepa gradjevina u Bureu zaista i nije bas toliko stara ,. Bio sam jednom tamo na Svetoj misi, no nije mi se svidjelo jer je sami obred malo cudan i ne moze se covjek osjecati kao da je na misi. Mogu da se raspitam, o obicajima i detaljima obreda,o tome sto i kako to funkcionira, al evo kako sam ja to vidjeo,
Sve zene koje dolaze u crkvu su umotane bijelim haljinama, Kazem zene jer sam do sada vidjeo samo naseg Berhanija i jos jednog muskarca tamo,.
Pri dolasku se obavezno klanjaju do zemlje ispred crkve, ljube stepenice tri puta. Penju se do ulaznih vrata u crkvu i ljube obje strane zida kraj ulaznih vrata. U crkvu malo tko ulazi. Unutrasnjost crkve je jos uvijek neizradjena i ne djeluje bas lijepo.
Tri vrlo stare slike, mozda bolje reci Ikone, me se takodjer nisu dojmile jer su toliko izbljedile i toliko su ishabane da se zaista na dvije od njiih nije moglo razaznati sto je na njima nekada bilo naslikano. Predpostavljam da su zaista stare, no siguran sam da je bilo boljih nacina da se sacuvaju. Nekakvim ekserima su ucvrscene na komad drveta. Te Ikone nisu objesene na zid, neg su onako naslonjene dolje uz zid na podu. Ispred na podu nabacano neko umjetno cvijece koje je vec prije vise godina izbljedilo. Mozda mi se zbog toga nije svidjeo cijeli taj prizor. To su ipak Svete slike i nije im bas mjesto u prasini. Crkva nije pometena nikada do sada od kad se izgradila siguran sam, Prasina je prekrila pod u debelom sloju. Znam da njima ta prasina nista ne predstavlja, ta od rodjenja su sa njom i zive s njom cijeli zivot i ne smatraju je prljavstinom ( sto sam vec ranije opisao), no mozda bi se nesto na tim Ikonama moglo i razaznati da se obrise bar jedan sloj prasine sa njih, no nije ih briga.
Svecenik dolazi na vrata sa zapadne strane crkve vjerojatno jer je sa te strane sjena u to doba dana, Jezik im je tako cudan, a brzina kojom govore je takva da zaista ne razumijem ni kada spomenu Bozije ime ( Bog se izgovara kao Egzi'abhier, pa vi vidite kako bi se to moglo izgovoriti i prepoznati, Andjeo je = mela'K sto je malo lakse)
Negdje prije citanja dijela Biblije, je dio molitve kada se sve zene dignu ruke u zrak a zatim se spustaju na koljena izgovarajuci nesto i ispruze ruke skroz po zemlji ( nesto slicno kao kada se klanja)
U to vrijeme izgovaraju rijeci koje bi mogle biti "Boze pomozi nam", Mislio sam da ce i to ponoviti tri puta, no to su ponovili mnogo vise puta da nisam uspio prebrojati koliko, ( Sigurno oko desetak) Kojom brzinom su to radili pomislio sam da bih ja zasigurno dobio upalu misica na nogama, iako nisam bas bez kondicije. Ne zelim da ovo izgleda kao da se salim na taj racun, no zaista je brzina kojom to rade nevjerojatna, a sve to rade skoro u isto vrijeme.
Nakon sto svecenik procita dio iz Biblije pocinje propovjed koja traje desetak minuta. Ocito da je svecenik dobar govornik jer njegove gestikulacije su tako mocne da ga svi tako pozorno slusaju da sam siguran da mora biti dobar govornik.
Svecenik je obucen u raskosne haljine, i zaista lijepo izgleda. Cijelo vrijeme u ruci drzi veliki ukraseni kriz za koji mi se cini da je izrezbaren od drveta.
Umijesto Svete pricesti sve nazocne zene stanu u red i svecenik ih pljusne u lice sa casom vode. Zaista pljusne, i haljine su im prilicito mokre poslije toga, Svi dobiju i po casu vode da popiju.
Pitao sam za Svetu pricest i kazu mi da je imaju, no ne svaki dan Mozda mjesecno.Cijeli obred traje negdje oko pola sata, mozda malo vise. Ovo je Eastern Orthodox crkva i nacin na koji sam vidjeo da se drzi Sveta misa, da sam mozda jos koji put bio tamo mozda bih imao nesto vise za opisati no zaista nemam osjecaj da sam na misi pa mi se i ne da da idem. Inace ne znam taj obred Svete mise kod Pravoslavne vjere pa ne mogu reci ni razlike u odnosu na to kako se to kod nas radi,
Sto se tice religije inace sve vise je protestanata u Bureu (to im je u modi sada u zadnjih nekoliko godina), a Krscani i Islam su po 40% stanovnistva, dok na tradicionalne Africke religije otpada oko 15% stanovnistva a te tradicionalne moram malo da ispitam, jos ne znam sta bi to moglo biti sa njima, To mi je u planu uraditi, nadam se da nema onih crnih magija i takvih stvari.


Post je objavljen 08.07.2004. u 18:10 sati.