Rekordnih 96 vinara diljem Istre otvorit će u nedjelju vrata svojih podruma i zainteresiranima pokazati i predstaviti svoja vina i proizvodnju. Sedma je ovo godina uzastopce da se i Istra uključuje u međunarodni Wine Day, Dan otvorenih vinskih podruma.
- Projekt se iz godine u godinu usavršava te slobodno možemo ustvrditi da je zadnja nedjelja u svibnju tradicionalno postala prepoznatljiva po vinu i vinarima koji toga dana prezentiraju viziju svog vinskog itinerara i tako zajednički doprinose kreiranju imidža Istre kao prepoznatljive vinske destinacije, ističe Denis Ivošević, pročelnik županijskog Odjela za turizam koji je zajedno sa županijskom Turističkom zajednicom pokrenuo ovu vinsku priču.
Počelo je 1999. s 37 uključenih vinara i oko 800 posjetitelja dočim je lani svoja vrata u sklopu Wine Daya otvorilo 76 proizvođača, a broj posjetitelja popeo se na respektabilnih deset tisuća. Osim marketinškog značaja nije zanemariv ni komercijalni, pa Ivošević napominje da je lani na taj dan u uključenim podrumima ne samo besplatno degustirano vino, već je i prodano deset tisuća buteljki.