Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/dubai2

Marketing

Engleski pacijent

Propoxyphen, temazepam i nordiazepam. Ovo nisu pokusaji da nabrojim neka nepalska imena, nego uzrok prici koja je, uz neizostavnog Orlanda Blooma, punila stupce novina namjenjenih strancima u Dubaiju.

Image Hosted by Free Image Hosting

Prica je pocela kada je 43-godisnja Britanka Tracy Lewis, majka dvoje djece, dozivjela laksu prometnu nezgodu u Engleskoj. Nakon operacije, odabrala je Dubai kao mjesto za oporavak, jer Engleska u veljaci i nije nesto sto bi pomoglo kostobolji koju je osjacala radi distorzije diska. Tijekom boravka u Dubaiju bolovi su se pojacali i odlucila je prekinuti odmor i vratiti se u Englesku (nemam pojma zasto, posto je zdravstvena zastita u Dubaiju vrhunska, vjerojatno zbog troskova osiguranja). Nakon krace obrade u lokalnoj klinici sjela je na avion za London 3.3.2005. medjutim bolovi su bili toliko jaki da je zatrazila iskrcaj neposredno prije uzljetanja, posto u avionu nije mogla dobiti lezeci smjestaj. Ovakav zahtjev je jednostavan samo na filmovima i zahtjeva odredjenu proceduru koja ukljucuje prijavu policiji i ovdje se dogodio misteriozni dio price koji nije do kraja razjasnjen, ali prema policijskom izvjestaju gospodja Lewis, takodjer poznata i kao Tracy Wilkinson (imala je neke dokumente sa prezimenom iz prethodnog braka) je odvedena na aerodromsku ambulantu, gdje se ponasala "iznimno cudno", pa je zatrazeno testiranje krvi i urina. U urinu su pronadjeni propoxyphen, temazepam i nordiazepam, sto je u Dubaiju nije dozvoljeno. Tracy je medjutim lijekove dobila od engleskog lijecnika, gdje navedene supstance nisu rigorozno zabranjene. Osim toga, lokalni zakoni tretiraju prisustvo zabranjenih supstanci u urinu kao posjedovanje, pa je Tracy zavrsila pocetkom ozujka u zatvoru, gdje joj je prijetio produzeni boravak u trajanju od 4 godine.
Dakle, boli te glava, uzmes Plivadon i ravno u zatvor, jer Plivadon nije na listi... Naravno da nije bas tako, jer se liste rade prema generickim, a ne tvornickim imenima ljekova, ali svakako treba obratiti pozornost prilikom dolaska u Dubai sa lijekovima da ih carinske sluzbe ne protumace kao sverc ilegalnih opijata. Recimo, u Dubaiju je zabranjen kodein koji se nalazi u nekim hrvatskim lijekovima protiv kaslja.
Kao sto vidite na slici, cetvrtmilijunska engleska zajednica, na celu sa megakonzulatom, budno je pratila sto se dogadja sa slucajem, te pokusala pomoci u onoj mjeri u kojoj se moze utjecati na neovisno emiratsko sudstvo (znaci, malo ili nimalo). Tracy je u pritvoru ostala 9 tjedana, taman koliko je trebalo da stigne pravna pomoc u vidu objasnjenja engleskog lijecnika koji su lijekovi primjenjeni, zatim od britanskog ministarstva zdravstva da to nije zabranjeno u Engleskoj i tumacenja American Hospital u Dubaiju. Sud je prihvatio objasnjenje i oslobodio "engleskog pacijenta", a ocekuje se da tuziteljstvo nece uloziti zalbu.
Zanima me samo kako su tvrdi zatvorski kreveti djelovali na Tracyna ledja, jer prema ovom sretnom izrazu zakljucujem da se disk vratio na mjesto.



Post je objavljen 11.05.2005. u 22:18 sati.