Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/borut

Marketing

Koser prehrana

"3. Sto god ima papke i papci su mu razdvojeni i preziva izmedju zivotinja, to jedite.
4. Ali onijeh sto samo prezivaju ili sto samo imaju papke razdvojene, ne jedite, ..." (Treca Knjiga Mojsijeva, 11.)

pocetak je teksta Starog Zavjeta o pravilima koser prehrane. U nastavku se i pojedinacno navode neke od zivotinja koje se ne smiju jesti (npr. kamila, zec, svinja). Ali, da bi zivotinja koju je dozvoljeno jesti bila koser potrebno je i da bude zaklana po propisu, da joj se ispusti krv i odstrane djelovi koji se ne jedu. Dodavanje soli i ispriranje u vodi se prakticiraju da se odstrani krv.



Mesna hrana ne smije se mijesati sa mlijecnom, tako da nakon konzumiranja mesa treba proci 6 sati da bi se mogla jesti mlijecna hrana. Nakon uzivanja mlijecne hrane (pa cak i ako je mlijeko samo dodatak u neznatnoj kolicini) dovoljno je pricekati 2 sata da bi se moglo nastaviti s mesnom hranom. Postoji i treca grupa namirnica koja je neutralna (npr. ribe) i moze se istovremeno jesti i sa mesnom i sa mlijecnom hranom.

Ovih pravila striktno se pridrzava oko 10% zidovskog stanovnistva Izraela, ali i sigurno koji milijun Zidova u dijaspori (u SAD je najveca skupina ortodoksnih Zidova, skoncentriranih u Brooklineu). U svojim kuhinjama oni imaju po dva kompleta sudja za kuhanje, pribora za posluzivanje i jedenje, pribora za pranje i dr. Jedno je za meso, a drugo je za mlijeko! Odvojeni su i hladnjaci za cuvanje jela!

Preostalo zidovsko stanovnistvo Izraela je podijeljeno otprilike pola - pola, na one koji koser pravilima ne pridaju nikakvo znacenje i na one koji se pridrzavaju samo dijela pravila, pa uglavnom ne bi ni za sta na svijetu okusili svinjetinu, ali nakon dobrog mesnog jela ce mirne duse u kavu dodati mlijeko.



Svaka ozbiljniji poslovni objekt u Izraelu posjeduje koser ispravu, a njihovo poslovanje nadziru za to posebno osposebljeni strucnjaci. Osim toga i svaki proizvod mora na sebi imati oznaku da je koser. To svakako da poskupljuje cijenu kostanja svake namirnice, ali ipak ne do te mjere da si ih prosjecan potrosac ne moze priustiti, jer zasigurno vise od 90% svih prehrambenih proizvoda koji se prodaju u Izraelu podlijeze koser pravilima. To je razlogom da neke stranke u Knesetu (naziv izraelskog zakonodavnog tijela) zahtjevaju donosenje propisa kojima bi se mijenjao status quo, koji se zbog nedostatka konsenzusa po ovom, a i po mnogim drugim pitanjima ne narusava vec desetljecima (npr: Izrael nema Ustav).





Post je objavljen 25.04.2005. u 17:06 sati.