Protekli su dani nadmetanja predstavnika zemalja clanica Svjetske go federacije za godinu 2004. Kurashiki je ugostio 64 najjaca predstavnika iz isto toliko zemalja. U prethodnom javljanju vodio je Koreanac Kong Wook Lee, a sistemom izbora ispao mu je protivnikom dosadasnji prvak svijeta Kinez Li Fu. Bila je to prava situacija za mogucu promociju. Lee je odradio partiju u svom standardnom stilu i bila je to jos jedna njegova pobjeda i smjena na svijetskom amaterskom vrhu u gou.
Mladi Yu-Cheng Lai iz Kineskog Taipea osvojio je gledateljstvo. Postepeno stvarajuci situaciju redovno krece u vece zahvate, koji cesto zavrsavaju ugrozavanjem, ili cak padom vecih protivnickih grupa kamenova. Ta strpljivost i borbenost 16-godisnjaka iz Taipea ukazuje na moguci daljnji razvoj njegove vjestine igranja ove divne igre. U poslijednjem kolu relativno brzo je pobjedio Francuza Bernarda Helmstettera sto mu je osiguralo sigurno drugo mjesto na prvenstvu. Zaostao je za bod za prvakom, ali je i bod ispred treceplasiranoga dosadasnjeg prvaka Li Fua iz Kine.
Kinez je predvodnik grupe natjecatelja sa 6 pobjeda. Uz jednaki sos sa cetvrtoplasiranim Francuzom imao bolji zbroj bodova protivnickih protivnika (sosos). Sa 6 pobjeda za Francuzom slijede 5. Japanac Seizo Nakazono, 6. Xianyu Li iz Kanade, 7. Ling Ying Tong iz Kineskog Hong Konga, 8. Ted Ning iz USA i 9. Lauret Heiser iz Luxemburga.
Slijedi grupa od 14 natjecatelja sa 5 pobjeda koju s najboljim sos-om predvodi Nechanicki iz Ceske.
Nas Zoran Mutabzija je izgubio u poslijednjem kolu od predstavnika Velike Britanije Alexa Rixa i sa ukupnih 4 pobjeda zauzeo je 28 mjesto. Ostvario je 50%-ni ucinak.
Preostale su zavrsne aktivnosti i potom odlazak dijela natjecatelja kuci. Jedan dio nastavlja aktivnosti u Okayami obilaskom skola, a meni osobno nakon Okayame i obilazak Takuma go-kluba u Kamamotu i skola na otoku Kyushju.
Ovaj post uredio sam zahvaljujuci Masatoshi Sakaguchiu prvaku Kumamota i njegovim roditeljima kod kojih boravim kao gost.
Puno raznih zanimljivosti u posjetu skolama, klubovima, institucijama.... biti ce u slijedecim postovima.
Vidjam vrapce, ali mi se nekao cini da ih je manje nego kod nas. Mozda se to s toga sto je odnos broja vrabaca prema broju ljudi ovdje drugaciji nego kod nas.
I jos mali detalj. Na mah mi se pricinjava kao da je citav Honshu jedan veliki grad.
Blogerski pozdrav skvadri na drugoj strani ove nase loptice. Cuvajmo je; nije ona bas beskonacna. Biti ce i vrapcima ljepsa.
Bloger Mladen konniciva kala Kmamoto
Post je objavljen 12.06.2004. u 17:12 sati.