Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/tvornica

Marketing

RASTA PEOPLE

Image Hosted by ImageShack.us
Rastafarijanizam je pokret pripadnika crne rase koji prepoznaju Afriku kao mjesto rođenja sveg ljudstva. Pokret se javio iz potrebe crnačkog naroda potisnutog od strane bijelaca da zadrži svoj ponos, pokuša ukloniti ostatke ropstva, te se osloboditi iz kolonija, steći jednaka prava kao i bijelci, dokazati da su i oni ljudi, te da zavrjeđuju slobodu i poštovanje. Oni se zalažu sa slobodu, poštovanje, jednakost svih ljudi, te se zalažu za mir.

Rastafarijanizam se prvotno javlja na Jamajci, te je usko povezan sa Marcusom Garveyem i njegovom filozofijom. Datum rođenja pokreta se može smjestiti u Etiopiju 2.11.1930. kada princ Ras Tafari Makonnen biva proglašen vladarom Etiopije, te time ispunjava proročanstvo Marcusa Garveya koji je prorekao da će crni kralj biti okrunjen u Etiopiji.

Rastafari su prvotno pripadnici niže klase, iako se pokret proširio i na pripadni-ke srednje klase. Procjenjuje se da u svijetu ima otprilike milijun rastafarijana-ca. To je patrijarhalan pokret, društvo gdje žene imaju sporednu ulogu. Žene su identificirane samo kao supruge rastafarijanaca.

Smatrali su da žena može doživjeti rastafari vjeru samo kroz muškarca. Mogle su pristupiti zajednici samo uz muškarca. Tokom vremena izborile su se za veći status i slobodu, no uloga im je još uvijek sporedna.

Rastafarijanci, Raste, Rastafi, Rastafari, uzeli su naziv od predkrunidbenog imena Haile Selassia. Tradicionalni rastafarijanci žive u zajednicama, komunama u šumama i selima Jamajke,
Dok oni Raste pripadnici
srednjeg staleža, oni konvencionalni, uzimaju samo neka od obilježja rastafarijanaca.



Raste u principu ne slave nikakve blagdane, jedino etiopijsku Novu godinu
( 17.9. ) i etiopijski Božić ( 6.1. ). Poznati su po njihovim frizurama, čudnom i specifičnom rječniku odnosno jeziku, prehrani, te glazbi.


Teško je zaključiti što je točno rastafarijanizam, je li religija, kultura, pokret…
Njegove doktrine nisu uravnotežene, dogmatske, ali opet su prisutne; vjera u Boga. Njegovi običaji, obredi više teže načinu življenja nego religijskim obredima, no opet su vjerski povezani.





Post je objavljen 10.03.2005. u 21:30 sati.