U nedelju uveče u Sarajevu je održan i poslednji izbor za nacionalnog predstavnika za pesmu Evrovizije na području bivše Jugoslavije. Na „BH eurosongu“ koji su vodili raniji predstavnici BiH Maja Tatić (2002) i Deen tj. Fuad Backović (2004) predstavljeno je 14 pesama (pet na engleskom), od kojih neke zaista nisu zaslužile da uđu u finalni izbor, makar i po cenu da se na njemu izvede manje od deset kompozicija. Finale je održano u studiju BHT-a koji je bio prilično oskudno i nemaštovito uređen, sa ogromnim ekranom iza takmičara na kome su se vrtele animacije. Sve je bilo u znaku političke korektnosti pa je tako kamera snimala kako se takmičari koji se vraćaju sa scene u duhu bratstva i jedinstva u hodniku pozdravljaju („bacaju kosku“) sa sledećima koji su iz zelene sobe išli da izvedu svoju numeru.
Broj kvalitetnih pesama stao je na jednu ruku, ali je zato kategorija bizar bila vrlo zastupljena: pobednica iz 2003. Mija Martina u pratnji četiri plesačice u nekakvim flamenko-kostimima i jednog bubnjara koji je udarao u dva limena bureta otpevala je etno-pop pesmu „Ružice rumena“ sa stihom „diri-dam-dam“, hercegovačkim etno motivima, uzvikom „ooooooooj“ i zurlama; dvojica repera sa Tenerifa (rođeni Sarajlija i Španac) pod imenom „G.D.H.“, jedan u crnom odelu, a drugi u belom, odrepovali su „No more“ na engleskom i španskom; grupa „If“ izvela je pesmu „Groznica me trese zbog tebe“ sa stihovima „neka trese, neka udara; još sam ona ista budala“; Sarajka Nikita je otpevala ne tako lošu pesmicu „You're Gonna Get What You Deserve“ sa stajlingom najgore kafanske pevaljke (šljašteća haljina, plava kosa sa smeđim obrvama, ogromne „zlatne“ minđuše, takođe zlatne rukavice bez prstiju i čizme do kolena).
Bile su prisutne i lokalne zvezde Tinka Milinović (u Americi školovana — magistar solo pevanja sa nastupima u operama i mjuziklima, prateći vokal Maje Tatić 2002, tri godine vodi vrlo gledanu emisiju „TV bingo show“ na FTV-u, a isprobala se i kao radijska voditeljka) sa pristojnom, ali pomalo prejednostavnom pesmom „Sometimes I Wish I Were A Child Again“, ženski band „Feminnem“ koji čine dve Hercegovke i jedna Dalmatinka — učesnice „Hrvatskog idola“, a postao je popularan u Hrvatskoj i u BiH hitom „Volim te, mrzim te“ otpevao je pesmu „Zovi“ — kloniranu Abinu kompoziciju čiji je kompozitor Andrej Babić (kompozitor pobedničke pesme Dore 2003), Jasna Gospić (pevačica nekadašnjeg banda Ambasadori, poznata po solo hitu „Dođi u pet do pet“) otpevala je vrlo lepu, praktično starogradsku pesmu „Čarolija“ koju su komponovali Edi i Ado Mulahalilović, bivši članovi grupe Hari Mata Hari, te Ružica Čavić (pevala u ansamblu „O'đila“ koji je izvodio romsku muziku i komponovala pesmu Maje Tatić iz 2002) čiju pesmu „Ruža bez trna“ je u celosti komponovala Aleksandra Milutinović, tekstopisac pesme „Jutro“ koja je pobedila na ovogodišnjoj Beoviziji. Po mom ukusu je bila pesma „In This World“ (napisala plodna belgijska braća Paelinck — dvaput učestvovali na Evroviziji) koju je otpevala vrlo talentovana tinejdžerka (18 godina) Marija Šestić u lepoj haljini koja je ličila na venčanicu, zatim etno numera „Jabuka“ koju je napisao i izveo Igor Vukojević u pratnji dve plesačice u šalvarama, a nije loša bila ni pesma „Everything She'll Do“ banda glupog imena „Unplugged plug“ koja je bila balada u američkom rock-stilu, ali se videlo da joj fali kvalitetnija produkcija.
Glasanje desetočlanog žirija nosilo je 50% poena, koliko i glasanje publike koja je imala deset minuta vremena da sa fiksnih telefona pozove i glasa za svoje favorite. Početak glasanja voditelji su simbolično označili ubacivanjem (verovatno neispravnog) mobilnog telefona u čašu s vodom. U pauzi je Seid Memić Vajta (pamtim ga i po odličnoj dečjoj emisiji TVSA „Nedjeljni zabavnik“ koju je vodio sa Zijahom Sokolovićem) podsetio gledaoce na svoju evrovizijsku pesmu „Lejla“ i svoje druge hitove „Zlatna ribica“ i „Život je maskenbal“. Vajta je inače cele večeri pomagao voditeljima Deenu (promenio tri odore) i Maji (nije se presvlačila) tako što je nosio kameru i snimao čas sebe, čas učesnike u green roomu. Po sabiranju glasova dva izvođača imali su isti broj bodova — 20, što znači da se ocene žirija i publike nisu podudarile. Pobedile su Spajsice iz grupe Feminnem, a Tinka je sa istim brojem bodova, ali manje glasova žirija ostala na drugom mestu. Po mišljenju publike, najbolji je bio Igor Vukojević, ali je njegova prednost u odnosu na Tinku bila svega nekih 200 glasova (10.566 prema 10.339), ali je zato Feminnem osvojio svega 5633 glasa. Članovi žirija nisu glasali po nacionalnoj pripadnosti.
Post je objavljen 08.03.2005. u 00:15 sati.