Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/gogame

Marketing

Rješenje go-problema broj 36.

Uz samo dvije razlike u postavi crnih kamenčića ovaj je problem bio kao i prethodni. Upravo te dvije razlike daju i posebnost njegovom rješenje u odnosu na prethodni.
U startu je ideja ista i crni počinje i ovdje s 1.D1. Razlozi za obranu bijelom su, na ovaj potez, kao i u prethodnom problemu i bijeli odgovara s 2.E2. Prošli puta je ovdje crni igrao na F1, ali sada to ne ide. Pogledajte rješenje prošlog problema i usporedite s ovom pozicijom. Tada je išlo nakon crnoga na F1, bijeli na E1. Tada je crni imao dobitni potez na E3, ali ovaj puta to nebi bio slučaj, jer bijeli ima slobodu na C4. Bijeli bi se tako mogao braniti spojem na D2. Novonastali oblik bi imao dvije slobode i to na D2 i ovu novu na C4. U prošlom problemu bi išlo zarobljavanje na D2, ali sada ne ide. Znači crni mora tražiti nešto novo.
Bijeli prijeti razdvojiti ovaj mali prostor na prvom redu i tako praviti ‘dva oka’ i opstojnu grupu. To treba spriječiti i crni to čini na jedini moguči način igroim na 3.B1. Ovdje crni računa s osnovnom prijetnjom u nastavku na C2. Uspije li doći do toga sjecišta svojim kamenom imao bi u najmanju ruku ‘ko’ za uništenje bijele grupe kamenova (crni C2, bijeli D2, crni A3, bijeli C1 i nastaje ko-borba uzimanjem na sjecištima C1 i C2). To bijeli odmah spriječava igrom 4.C2.
Bijeli sada računa sa dijeljenjem prostora na prvom redu igrom na C1, ali crni nesmije odmah na to mjesto. Zašto? Pa, bijeli bi igrom na F1, pripremio ‘seki-oblik’, a to je život bez poena, ali je život i spas bijelih kamenova. Sada crni igra na to mjesto i rješava ovaj problem u svoju korist. Dakle, 5.F1! Spoji li crni još i na E1 imao bi spoj s vanjskim štitom na G-vertikali. Bijeli to nesmije dopustiti i sijeće na 6.E1.
Sada slijedi krunski potez crnoga 7.E3!!! Napadnuta su četiri bijela kamena na E1, E2, F2, F3. Bijeli to nakratko odgađa njihovo zarobljavanje potezom na 8.G1 i uzimanjem crnog kamenčića na F1. Sada se lijepo vidi funkcija kamenčića, kojeg nema u prethodnom problemu, na J1. Bijeli ne mora sprečavati izlaz ispod na desnu stranu, jer taj na J2 to čuva.
Crni tek sada spaja svoje kamenove na prvom redu s 9.C1. ‘Oči’ više nije moguće raditi. Nakon ovoga poteza bijeli će kad-tad morati spojiti na D2 da prividno zaštiti desne kamenčiće, a kada izgubi sve vanjske slobode i zarobiti tri crna igrom na A1. E, ako se to desi, crni će potom ponovo na C1 i nema ‘dva oka’. Na taj način odu svi bijeli kamenovi u ovom problemu ‘Pa-pa’. Kada bijeli to sve shvati, pa čak i prije rješavanja problema, u kojem on nema šanse, najbolje mu je uopće ne odgovoriti na prvi crni potez na D1. Šanse nema, ako crni sve dobro i precizno odigra, a sve navedeno dobro dođe bijelomu za neku moguću ko-borbu, ako do nje dođe u partijiu. Ako i ne dođe do nje, ove moguće ko-prijetnje pogoduju bijelome, da računa s koom, kao mogućim saveznikom u partiji. Mogućnosti su vrijednost u igri.

Sve ovo ujedno znači da u postavi problema, ako je bijeli na potezu, treba igrati i osigurati živ oblik, ali u problemu je crni na potezu, pa na odigrani točan njegov potez, više ne treba igrati, već sačuvati to kao ko-prijetnje.
Zanimljivo, zar ne? No, da bi tako bilo, treba ponešto znati i razumjeti. U ovom blogu, i putem linkova u njemu, puno toga se u svezi goa može naučiti.
bl. Muradenu


Post je objavljen 28.02.2005. u 07:38 sati.