Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/patriot

Marketing

EUROPSKA UNIJA

Recimo NE Europskoj Uniji



Iz dana u dan smo sve bliže pregovorima o ulasku u EU, međutim dali smo sigurni da to želimo? Ja sam osobno protiv ulaska u EU-u, a pokušat ću i obrazložiti svoje stavove i mišljenja.
Sredinom sljedećeg mjeseca, Hrvatska Vlada bi trebala predati generala Antu Gotovinu, kako bi Hrvatska počela s pregovorima o ulasku u EU. Iako se protivim ulasku u toj «velikoj obitelji» ne shvaćam zašto bi budućnost naše zemlje trebala kretati oko suđenja jednog generala. Međutim sad neću pisati i o generalu Gotovini ni o hrvatskim herojima ni o našim političarima.
Sadašnja vlada će učiniti sve da se pregovori s EU-om otvore 17.ožujka, međutim ako bi Hrvatska morala ući u EU-u, u ovom izdanju to bi značilo propast za našu zemlju, počevši od ekonomskog polja pa sve do političkih sukoba…
Do 17 ožujka pripadnici Eu-e će ispitati i pregovarati o pojedinim poglavljima, a ukupno ih ima 36, taj posao bi do ljeta trebao biti otvoren o svim poglavljima. U drugoj fazi će se ispitati naš zakonodavni i organizacijski sklop. Tada će se vidjeti gdje smo usklađeni s pravnom stečevinom EU-a, gdje su potrebne manje prilagodbe, odnosno gdje se razlikujemo i gdje su potrebni veći zahvati.
Veći zahtjevi su potrebni u prilagodbi zakonodavstva zemljama Europske Unije, a dok se prilagodi takvo zakonodavstvo trebat će još nekoliko mjeseci, što opet upućuje na nespremnost hrvatske vlade.

Hrvatska kao mnogo malih zemalja ne može konkurirati s velikim zemljama, a pogotvo ne u ekonomiji. Ako uzmemo u obzir H. kao mediteransku zemlju trebamo ciljati na one elemente s kojima možemo opstati na tržištu. Hrvatska kao takva može početi s proizvodnjom tipičnih proizvoda poput vina, ulja, tartufa, sira, itd.
Međutim u Eu-i, velesile poput Italije, Španjolske ili Francuske su već poznate po tim proizvodima, zbog tog razloga nakon ulaska u EU-u hrvatski proizvođači neće smjeti saditi više od određene brojke sadnica poput maslina ili vinove loze. Tako da ni sa našim tipičnim proizvodima se nećemo moći probiti na tom tržištu.
Na taj način mi ne postajemo pripadnici EU-e nego njihovi robovi, a to nam nije potrebno.
Smatram da Hrvatska mora i može opstati i bez EU-e, iako treba priznati da ne govorimo o lakom zadatku. Smatram da bi Hrvatska mogla lijepo surađivati s EU-om i bez samog ulaska u nju, dovoljna bi bila suradnja i međukulturni dijalog.

Kako opstati ?
Iako ne uđemo u EU-u možemo živjeti od turizma tijekom skoro cijele godine. Sezona počinje sredinom 4. mjeseca a završava krajem 9, međutim i izvan sezone nakon 10 mjeseca je obilježen dolazak turista. Iako je turizam razvijeniji u Dalmaciji i Istri, ni Slavonija ne bi zaostala, umjesto da se neprestano uvoze razni mesni derivati sumnjivog podrijetla, ili pak mliječni derivati, Slavonija bi mogla postati pogon za takve proizvode, međutim za nešto slično potrebo je mnogo truda i rada , ali ako se povećaju poticaji seljacima ili otkupna mjesta za meso, mlijeko, pšenicu i sl. i ti se problemi mogu prebroditi.
Svi znamo da ne moramo biti članovi EU da bi prodavali naše proizvode na tom tržištu a ukoliko naši proizvodi ne bi opstali na tom tržištu, trebalo bi tražiti druga tržišta ( pa europsko tržište nije jedino na svijetu zar ne?) ali ponavljam da kad bi se turizam dobro programirao bez dodatne apartmanizacije mnogo toga bi bilo pristupačnije i dostižnije jer imamo goste iz cijelog svijeta koji će i dalje dolaziti kod nas iako ne budemo Uniji.

Što nam donosi EU?
Iako nam taj savez može pomoći u nekim stvarima, smatram da ima više negativnih točaka u tom pogledu nego pozitivnih.
EU je dobra za velike države s iskustvom, a ne za male države poput naše, ili sl. Ulazak u Eu-i bi značilo povećanje cijena po standardu Eu-e, Hrvati ne bi mogli živjeti u Uniji barem 3 godine, dok bi ostali stariji pripadnici smjeli ulaziti u Hrvatsku odmah nakon ulaska. Hrvatska bi obilježila nagli porast ulaska nisko kvalificirane radne snage, koja bi mogla zauzeti mjesto mnogim Hrvatima za nižu plaću. Velika ja vjerojatnost da bi strani tajkuni i biznismeni pokupovali obalu i otoke za monstruozne apartmane ili hotele, a dodatno zagađenje Lijepe Naše nam nije potrebno.


Nadam se da sam uspio pokazati negativnu stranu Eu-e. Prije nekoliko mjeseci na poznatoj emisiji «latinica» hrvati su glasali skoro 70% protiv Eu –e nadam se da će te i vi odabrat pravi odg. kad bude referendum.





Post je objavljen 16.02.2005. u 20:23 sati.