Naš Luka poludio-link
Blogeri koji me znaju, neki i više od dva desetljeća, možda misle, vidjevši naslov ovog posta i kategoriju, mogu razmišljati na dva načina, ili, ovaj je prolupao ili vara, barem s kategorijom. Luđi teško mogu biti nego što jesam, a osvrnut ću se zbilja na nogometnu utakmicu jučer odigranu, lokalni derbi hamburških loše plasiranih bundesligaša, o kojem, gle čuda, pišu i naši mediji, jedan link je na vrhu.
Nogomet jedva da me zanima, i to ste u pravu, pratim utakmice reprezentacije u završnicama velikih natjecanja, folkora radi, navijam za Rijeku (FF), do prije par godina i za Bayer, tamo su najbolje ugostili nahranili i napojili u njihovom restoranu moje učenice i mene nakon posjeta istoimenoj tvornici u Leverkusenu, zatim sam u Berlinu čuo legendu o nogometnom klubu Union pa sam prešao na njih (u fan shopu sam kupovao dar za prijatelja, izuzetno ljubazne prodavačice), a i simpatični su mi i FC St.Pauli iz Hamburga, intrigantni su njihovi kvartovi i ustroj kluba, svidjelo mi se tamo za hamburške stipendije. Toliko o njemačkom nogometu, utakmica je na terenu bila dosadna i završila bez golova, mnogo zanimljivija mi je njemačka hokejaška liga, koju zahvaljujući blogeru Euru, već bolje poznajem od nogometne Bundeslige.
U Hamburgu se radi o dva kluba iz istog grada, a da ne mogu biti različitija, oba jasno profilirana u svakom pogledu, morat ću pojasniti, jer toga kod nas u hooliganskom miljeu nema. St.Pauli je klub kojim potpuno upravljaju i financiraju ga navijači, direktno demokratski organiziran, nešto poput naše Piratske stranke nekad, u kojoj su se i sve odluke donosile elektronskim glasovanjem svih članova. Odmah ću se korigirati, postoji i kod nas sličan klub Zagreb 041, ali on se za razliku od njemačkog prvoligaša natječe u drugoj zagrebačkoj ligi, isto klub koji financiraju i njime potpuno upravljaju navijači. Oba kluba u svojim statutima osuđuju bilo kakvu spolnu, rodnu i rasnu diskriminaciju te su jasno antifašistički orijentirani.
Prije par mjeseci sam otvorio jedan link kod blogera MA, njegov omiljeni kolumnist je u majici FC St.Pauli
Lokalni derbiji su i u bivšoj državi ovdje izazivali povišene tenzije među navijačima, Dinama i Zagreba, Partizana i Crvene Zvezde, Sarajeva i Željezničara, tako je uvijek bilo i po Europi. Sad tih derbija na najvišem nivou u Hrvatskoj nema, Njemačka je ostala bez berlinskog i od prošle godine dobila hamburški.
Nekad slavni HSV, kod nas smiješno skraćen popularni "Hamburger", prošle se godine vratio u prvu ligu, njegovi navijači su tipični nogometni navijači, muškarčine, prijatelji alkohola, rasisti, i oni poput hokejaških klubova uključujući Eurove Pantere imaju "zone oslobođene islama", oni i homoseksualaca i svih drugih i drukčijih, St.Pauli su otvoreni prema svima, imaju i dosta žena u svojoj fan ekipi. Pratio sam sve oko prvog lokalnog derbija, St.Pauli je bio "u gostima" i pobijedili su s dva razlike. Utakmicu su pratile jake mjere zaštite, u sporadičnim tučama su muškarčine ipak dobile batina od punkera, ali zato goste tad nije poštedila "disciplinska batina" njemačke policije.
Slično se dogodilo i jučer, "zna se" koliko je i u Njemačkoj policija vrijednosno "neutralna". Ispituje se "prekomjerna upotreba policijske sile" nad navijačima St.Paulija, sanitarije koje su koristili HSV navijači potpuno su devastirane, seksističke uvrede s njihovih transparenata se zanemaruju, a svi mediji pišu, a naši ponosno prenose, o vrijeđanju najboljeg igrača utakmice 18-godišnjeg Luke Vuškovića od strane navijača St.Paulija.
O tome relativno objektivno Index prenosi na gornjem linku. Ne piše da se na svojoj Web stranici St.Pauli odmah ogradio od neprimjerenog ponašanja prema suparničkom igraču i najavio razgovor s navijačima da se slično ne ponavlja, poslije je to zamijenio opširan osvrt na sve na i oko utakmice, bez te isprike, vjerojatno se saznalo da je Luka Vušković na putu prema svlačionicama pljunuo na grb domaćeg kluba i izazvao još jedan incident.
Ali da jesu i utakmica i sve oko utakmice prošli neuobičajeno mirno, i to je na neki način točno. Inače stariji brat Luke Vuškovića igrač HSV-a je prije par godina suspendiran na 4 godine neigranja zbog uzimanja nedozvoljenih sredstava (dopinga) prije utakmice, iako suspenzija traje, otkupljen mu je i produžen ugovor, u zamjenu za to klubu je posuđen mlađi brat hrvatski reprezentativac, za pomoć pri opstanku u ligi, što očito uspješno odrađuje, tako se to radi na slobodnom Zapadu u potpuno profesionalnim klubovima koji raspolažu sa znatno većim budžetom od ovih kojima upravljaju navijači i koje sukladno tome više vole i mediji i policija...
Post je objavljen 24.01.2026. u 12:54 sati.