Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

MEHANIZIRANI VOD HV S NATO SNAGAMA U POLJSKOJ


16. KONTINGENT NA OBUCI

Prema informaciji sa stranice Ministarstva obrane, iz vojarne “Pukovnik Predrag Matanović” u Petrinji 1. rujna 2025. godine ispraćen je 16. hrvatski kontingent u NATO aktivnost prednjih kopnenih snaga u Poljsku (NATO Forward Land Forces/Multinational Battle Group Poland).
U novoj rotaciji od rujna 2025. godine u Poljsku se upućuje mehanizirani vod iz sastava „bojne Tigrovi“ sastavljen od 50 pripadnika i četiri borbena oklopna vozila Patria.

Na svečanom ispraćaju u Petrinji govorio je zamjenik zapovjednika Zapovjedno operativnog središta brigadir Tomislav Kasumović koji je rekao: “Kao i prethodni kontingenti prije vas nastavite uspješno sudjelovanje Oružanih snaga i u ovoj aktivnosti, dajte svoj doprinos u jačanju odvraćanja i kolektivne obrane. Vjerujem kako ćete svojim sudjelovanjem uspješno doprinijeti izgradnji mozaika zajedničke sigurnosti i potvrditi ono što je već postalo pravilo, a to je da su vrhunska osposobljenost ono po čemu se prepoznaje Hrvatska vojska u međunarodnom okruženju”.

Zapovjednik mehaniziranog voda prije puta u Poljsku natporučnik Livio Dužić u obraćanju pripadnicima istaknuo je: “Ponosan sam što imam čast voditi motivirane, spremne i obučene vojnike i vojnikinje koji su odlučni pokazati svoje sposobnosti u međunarodnom okruženju. Pred nama je izazov integracije u borbenu grupu gdje ćemo se morati dokazati kao profesionalni i pouzdani saveznici. Ne sumnjam da će spoj mladenačkog duha i bogatog iskustva naše postrojbe i ovaj put polučiti uspjeh”.

Rekao je kako je nakon aktivnosti obuke visokog intenziteta kruna obuke bila svečani vojni mimohod u pješačkom ešalonu. “Prilika za sudjelovanje u mimohodu nije istaknula samo našu disciplinu i profesionalnost već je simbolizirala i našu predanost misiji koja nas očekuje”, rekao je natporučnik Dužić.
Pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske u NATO aktivnosti u Poljskoj sudjeluju s Oružanim snagama SAD-a, pripadnicima oružanih snaga Poljske, Ujedinjenog Kraljevstva i Rumunjske. Oružane snage RH su do sada u NATO aktivnosti u Poljskoj sudjelovale s 861 pripadnikom HV.

Zadaće borbene grupe u Poljskoj odnose se na jačanje interoperabilnosti kroz obuku i vježbe, kontinuirano poboljšavanje planova i obrambeno planiranje te integriranje u poljske obrambene planove. (Vijesti, Ministarstvo obrane, mzz )



Post je objavljen 01.09.2025. u 18:10 sati.