Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

MINISTAR OBRANE RH OBIŠAO VOJARNE U KNINU



SVAKA GENERACIJA STOJI OKO ČETIRI MILIJUNA EURA

Ministar obrane RH Ivan Anušić 12. ožujka je u Kninu obišao vojarnu 4. gardijske brigade Pauci, a zatim i vojarnu General-bojnik Andrija Matijaš-Pauk. Rekao je pritom između ostalog "Nakon osam tjedana obuke, ročnicima će biti osigurana znanja i sposobnosti ključne za vojnu službu, kao i kompetencije potrebne za obnašanje vojničkih dužnosti unutar svake vojne postrojbe. Ročnici po završetku osposobljavanja, mogu izravno aplicirati za djelatnu vojnu službu, dok će oni koji to ne učine biti raspoređeni u pričuvu.“

OBUKA KROZ SEDAM PODRUČJA

Obuka će se provoditi u Kninu, Slunju i Požegi kroz sedam glavnih područja, uključujući uporabu osobnog naoružanja, taktiku kretanja i reakcije na bojištu, komuniciranje, zaštitu, vojnu službu i tjelesnu spremu.Zakon o uvođenju vojnog osposobljavanja trebao bi biti donesen do 15. srpnja ove godine – rekao je ministar Anušić.
Ministar je naglasio kako pričuvna komponenta Hrvatske vojske ima iznimno važnu ulogu u kontekstu obrane teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske."Hrvatske oružane snage trenutno na raspolaganju imaju 18 tisuća pričuvnika, što je procijenjeno kao dostatan broj za potrebe obrane. Naš cilj je da temeljnim vojnim osposobljavanjem osiguramo dodatnu pričuvnu snagu, a očekujemo godišnji odaziv između četiri i pet tisuća ročnika", rekao je.

SVAKA GENERACIJA STOJI OKO ČETIRI MILIJUNA EURA

Istaknuo je kako će svaka generacija ročnika koštati državu oko četiri milijuna eura, a ukupno je predviđeno pet generacija godišnje, što ukupno iznosi 20 milijuna eura.
Govoreći o potencijalnim ročnicima, ministar obrane RH Anušić je rekao kako u Hrvatskoj godišnje punoljetnost doseže između 18 i 19 tisuća mladića.

Ministar je naglasio kako se temeljno vojno osposobljavanje pokazalo učinkovitim modelom pripreme za vojničke dužnosti te kako će određeni benefiti koje će ročnici dobiti tijekom obuke biti dodatna motivacija za sudjelovanje.
"Siguran sam da će odaziv biti značajno veći od minimalnih pet tisuća godišnje, jer nudimo opciju dvomjesečnog vojnog osposobljavanja umjesto duljeg civilnog služenja vojnog roka, koji ne osigurava iste mogućnosti", rekao je.

DOGAĐAJI U REGIJI PRAĆENI S PAŽNJOM

Osvrnuo se i na sigurnosnu situaciju u regiji, posebice na najavljene poteze vlasti bosanskih Srba u Bosni i Hercegovini. "Ne mogu reći da se bojimo, ali s pažnjom promatramo što se događa, budući da u Bosni i Hercegovini danas živi oko 350 tisuća Hrvata. Hrvatska promatra i politička zbivanja u Srbiji i na Kosovu, a s obzirom na to da je glavni tajnik NATO-a 10. ožujka posjetio Sarajevo i poslao jasne poruke, vjerujem da ni NATO ni međunarodna zajednica neće dopustiti destabilizaciju regije. Hrvatska mora biti spremna na sve scenarije, iako se nada da do eskalacije neće doći. Svi su govorili da do rata u Ukrajini neće doći, a sada već tri godine ondje traje krvavi sukob", upozorio je ministar obrane RH Ivan Anušić i dodao kako Hrvatska mora biti spremna, jer Bosna i Hercegovina graniči s nama a ondje živi veliki broj Hrvata.

Izvor: Vijesti Vlada RH, mzz


Post je objavljen 13.03.2025. u 11:04 sati.