Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

POSLJEDNJI GOVOR JOA BIDENA IZ OVALNOG UREDA



OLIGARHIJA I DEZINFORMACIJE OPASNE ZA AMERIČKU DEMOKRACIJU

Američki predsjednik Joe Biden 15. siječnja 2025. je zaokružio svoju pola stoljeća aktivnu političku karijeru posljednjim govorom u Ovalnom uredu, u kojem je označio oligarhiju, gomilanje bogatstva i lavinu dezinformacija kao opasnosti za demokratiju.
Biden je govor otvorio pozivanjem Amerikanaca na zbližavanje, ali je ubrzo upozorio na opasan nivo koncentracije bogatstva u Sjedinjenim Državama.
"Naš sistem kočnica i ravnoteža možda nije savršen, ali je održavao našu demokratiju gotovo 250 godina, puno duže nego što je to uspjelo bilo kojoj drugoj naciji", rekao je, prenosi Reuters.
Isto tako, upozorio je na "tehnološki industrijski kompleks" koji donosi "lavinu dezinformacija, omogućujući zloupotrebu moći". "Sloboda štampe se raspada", dodao je predsjednik SAD-a Biden.

Biden će predsjedničku dužnost predati Donaldu Trumpu u ponedjeljak, 20. siječnja, u podne po lokalnom vremenu.
Novi-stari predsjednik u svoj je tim pozvao milijardera Elona Muska, vlasnika društvene mreže X na kojoj ga je često promoviraoao, kao posebnog savjetnika za rezanje troškova u kancelarijama vlade.
Biden je svoj oproštajni govor održao u trenucima kada Demokratska stranka ima vrlo malo utjecaja na nacionalnu politiku, dok je s druge strane, Trump već odabrao članove kabineta koji su obećali da će preokrenuti tradicionalne saveze i norme vladanja, podsjeća Reuters.
Predsjednikom SAD-a Biden je postao nakon pobjede na izborima 2020.godine, da bi se četiri godine kasnije odlučio, u dobi od 80 godina, takmičiti za novi mandat, ubijeđen da je jedini Demokrata koji može pobijediti Trumpa.Međutim, u srpnju prošle godine bio je primoran odustati od utrke nakon lošeg nastupa u debati protiv Trumpa.

U redovima Demokrata ima onih koji ga smatraju krivcem za izborne poraze u studenom kada stranka nije uspjela osvojiti većinu u nijednom domu Kongresa, a Kamala Harris nije uspjela postati prva američka predsjednica.

Ugrožena „duša Amerike“

Predsjednik Biden i njegovi suradnici su vodili zemlju kroz oporavak od pandemije COVID-a 19, financirali obnovu infrastrukture, podsticali proizvodnju novih polu provodničkih čipova, te se uhvatili u koštac s brojim izazovima kao što su klimatske promjene i društvene nejednakosti. Međutim, nisu uspjeli stati na kraj inflaciji i podjelama u društvu, a pobjeda nad Trumpom pokazala se samo privremenom, piše Reuters. Budući predsjednik najavio je da će poništi mnoge poteze koje je povukla Bidenova administracija.
U ranije poslanom priopćenju, Biden je istaknuo da se kandidirao za predsjednika jer je vjerovao da je ugrožena "duša Amerike". Te riječi vrijede i danas, dodao je, te pozvao građane da se nastave boriti za zemlju kojoj su u fokusu jednakost, život, sloboda i pravo na sreću.
Njegov dugogodišnji saveznik, senator Chris Coons, podsjetio je da se aktualni predsjednik na početku mandata suočio s nizom kriza - ekonomskom, zdravstvenom te onom demokratskom, referirajući se na provale Trumpovih pristalica u Capitol 6. siječnja 2021.
"Oporavak od pandemije bilo je njegovo najveće dostignuće", izjavio je Coons.
Osim toga, uz Bidenov mandat veže se ekonomski oporavak koji je prkosio predviđanjima o recesiji, čak i dok je inflacija rasla, a cijene ostale visoke.

Na prošlogodišnjim izborima, Republikanci su iskoristili frustraciju javnosti zbog visokih cijena, nadopunivši je optužbama za "demokratski elitizam, odvojen od glasača iz radničke klase", kao i optužbama o imigrantima kao uzročnicima visokih cijena, za što nisu predočeni jasni dokazi.
"Ne možete da okrenete četiri i po vijeka rastuće nejednakosti s par godina dobrih ekonomskih rezultata i promjenama u javnim politikama", navela je predsjednica Economic Policy Institutea Heidi Shierhol.

Kada je riječ o inostranoj politici, mandat su obilježili ruska agresija i rat u Ukrajini, rat u Pojasu Gaze i povlačenje iz Afganistana.
Trinaest pripadnika američke vojske poginulo je upravo tokom kaotičnog povlačenja iz Afganistana u kolovozu 2021. godine, podsjeća Reuters. Bidenova popularnost nikada se od toga nije oporavila.Njegova podrška Izraelu, čije je vodstvo osumnjičeno za ubojstvo desetina hiljada Palestinaca koja su uslijedila nakon Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra 2023. godine, izazvala je podjele među američkim demokratima i gubitak popularnosti među lijevo orijentiranim biračima, navodi Reuters.

Izvor: Radio slobodna Europa, mzz



Post je objavljen 16.01.2025. u 13:53 sati.