OSNIVA SE SINDIKALNI FOND NEKRETNINA
Na sjednici 2. siječnja 2025. Vlada RH je u saborsku proceduru uputila i konačni prijedlog zakona o prijenosu vlasništva nekretnina na Sindikalni fond nekretnina i na sindikate.
Njime se rješava pitanje dijela nekretnina na kojima su u doba bivše SFRJ pravo korištenja ili raspolaganja imale bivše društveno-političke organizacije, između ostalih Savez sindikata Hrvatske i sindikati registrirani kao društvene organizacije.
Pravo korištenja ili raspolaganja tih nekretnina nije pretvoreno u pravo vlasništva, već su one prešle u vlasništvo hrvatske države na temelju Zakonu o udrugama iz 1997. Intencija toga nije bila da nekretnine trajno prijeđu u vlasništvu države, već da se sindikati u roku od 180 dana dogovore o podjeli tih nekretnina, a ako ne uspiju, odluku je trebao donijeti Hrvatski sabor, no to nikada nije realizirano.
Stoga je osnovna ideja zakona koji Vlada sada predlaže i kojim su, kako je istaknuto na današnjoj sjednici, sindikati izrazili zadovoljstvo - da se većina nekretnina prebaci na zajednički Sindikalni fond nekretnina kojim bi upravljali sindikati, u skladu s ranijim sporazumom, dok bi manji dio nekretnina pripao točno određenim sindikatima koji te nekretnine koriste. Izvor : Vlada RH
Kako piše u Obrazloženju razloga zbog kojeg se Zakon donosi, vlasništvo na nekretninama dugo vremena je bilo sporno, u međuvremenu su pojedine nekretnine, po drugim zakonskim osnovama, ili prilikom obnove zemljišnih knjiga, prešle u vlasništvo trećih osoba, najčešće jedinica lokalne samouprave.
Na svim nekretninama koje, prema mišljenjima sindikata, trebale prijeći u vlasništvo Sindikata (ukupno 110 nekretnina) u međuvremenu su napravljeni očevidi. U pravilu nekretnine nisu u dobrom stanju, u posjedu su sindikata koji ne ulažu u nekretnine jer pitanje vlasništva nije konačno riješeno. Nakon obavljenih očevida i nekoliko krugova konzultacija, postignut je dogovor oko 35 nekretnine koje bi bile pogodne za povrat sindikatima. ( Nekretnine su navedene u prilogu ovog prijedloga zakona)
Pojam „nekretnina“ označava jednu lokaciju. Odnosno, treba imati na umu da su neke poslovne zgrade etažirane pa se radi o više etaža i poslovnih prostora, kao i da se neka odmarališta nalaze na više katastarskih čestica.
Za obavljanje poslova stjecanja prava vlasništva, upravljanja i raspolaganja nekretninama stečenim od osnivača, te drugim nekretninama koje će Fond steci u vlasništvo, osniva se Sindikalni fond nekretnina. Osnivači Sindikalnog fonda nekretnina su udruge sindikata vise razine utvrđene rješenjem Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva
Fond se osniva kao pravna osoba, a započinje s radom danom upisa u sudski registar. Međusobna prava i obveze koja nisu propisana ovim Zakonom osnivači Sindikalnog fonda nekretnina uredit će ugovorom o osnivanju.
Ugovor o osnivanju Fonda temeljit će se na Sporazumu o podjeli sindikalnih nekretnina sklopljenom 27. srpnja 2010. godine između udruga sindikata više razine. Sindikalne središnjice, odnosno udruge sindikata više razine 27. srpnja 2010. godine sklopile su sporazum kojim su utvrdile vlasničke omjere na imovini. Dakle, na budućem Fondu se vlasnički udjeli utvrđuju u sljedećim omjerima:
Savez samostalnih sindikata Hrvatske stječe udio od 32,58 (od ukupno 100,01),
Nezavisni hrvatski sindikati stječu udio od 29,97 (od ukupno 100,01),
Matica sindikata Hrvatske stječe udio od 22,49 (od ukupno 100,01),
Hrvatska udruga sindikata stječe udio od 9,81 (od ukupno 100,01) te
Udruga radničkih sindikata Hrvatske stječe udio od 5,16 (od ukupno 100,01).
Izvor: Prijedlog Zakona o prijenosu vlasništva nekretnina na sindikalni fond i na sindikate, mzz
Post je objavljen 03.01.2025. u 06:26 sati.