Kad sam pregledavala knjige koje smo prije nekoliko godina naslijedili od naših baka i djedova, u ruke mi je dospjela i odmah me zainteresirala knjiga „Naše nebo“. To je naime knjiga koja je obilježila razdoblje znanstveno-tehnološkog preporoda u Hrvatskoj, a obrađuje osnovne pojmove astrofizike i astronomije. Njeno prvo izdanje tiskano je 1895. godine, a napisao ju je Oton Kučera, jedan od najzaslužnijih promicatelja prirodnih znanosti u našim krajevima. Završio je filozofske nauke u Beču, studirajući fiziku i matematiku, a radio je kao profesor na gimnazijama u Vinkovcima, Požegi i Zagrebu, gdje je 1892. uredio suvremeni fizikalni kabinet.
Oton Kučera, zaljubljenik u znanost i tehnologiju bio je djelatan u društvenom životu kao član i predsjednik Matice hrvatske te Hrvatskoga prirodoslovnoga društva. Osim toga bio je suosnivač i prvi predsjednik prvoga radio kluba koji je osnovao prvu radijsku stanicu Radio Zagreb, član književnog odbora Matice hrvatske i njezin predsjednik, predsjednik Društva srednjoškolskih profesora, redoviti predavač u Zagrebačkom pučkom sveučilištu, tajnik Hrvatskoga planinarskog društva, član Bratstva hrvatskog zmaja te član radnik Hrvatskoga književnog društva svetog Jeronima.
Oton Kučera jedan je od osnivača Zvjezdarnice Hrvatskog prirodnoslovnog društva u Zagrebu, a neko vrijeme je bio i njezin predstojnik. Pisao je udžbenike iz fizike za srednje škole te znanstveno-popularna djela iz fizike, astronomije i elektrotehnike. Iz svih spomenutih područja objavio je dvadesetak opsežnih djela, od koji su najpoznatije Crte o magnetizmu i elektricitetu, Vrieme - crtice iz meteorologije, Valovi i zrake te Naše nebo. Zbog njegovog ogromnog doprinosa znanstvenom i tehnološkom preporodu Hrvatske kao i zbog njegova rada na popularizaciji astronomije, prvi numeriran asteroid Zvjezdarnice Višnjan, otkriven 22. svibnja 1996. godine, imenovan je njemu u čast (7364) Otonkucera.
A zašto baš danas Litterula piše o Kučeri?
E pa stoga što je hrvatski učitelj, prirodoslovac i astronom Oton Kučera rođen u Petrinji na današnji dan, 31. prosinca 1856. godine.
Budući da moji preci potječu baš iz Petrinje, a nekoliko godina sam i radila u Petrinji, nisam htjela propustiti priliku da kažem nekoliko riječi o tom važnom petrinjskom sinu.
A jučer sam čula da će se potkraj siječnja 2025. godine poravnati sedam planeta sunčeva sustava i da će se dio toga fenomena vidjeti i bez teleskopa. Sigurna sam da bi i naš Oton Kučera na nekom mirnom mjestu gdje svjetla velegradova ne ometaju gledanje noćnoga neba rado s nama pogledao tu zanimljivu pojavu.
Post je objavljen 31.12.2024. u 14:36 sati.