Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

SIRIJA NAKON GRAĐANSKOG RATA



AUSTRIJA SIRIJCIMA NUDI BONUS OD 1000 EURA
DA SE VRATE U SIRIJU


Visoki američki diplomati koji su 20. prosinca posjetili Damask sastali su se s novim prijelaznim vladarom Sirije Ahmedom al-Sharaom. Ahmed al Sharaa (poznat kao Abu Muhammad al Jolani), je šef Glavnog zapovjedništva nove sirijske uprave i vođa salafističke skupine Hayat Tahrir al Sham (HTS) i održali s njim "dobar" i "vrlo produktivan" sastanak o političkoj tranziciji u Siriji i odlučili skinuti nagradu za njegovu glavu. Naime Washington je proglasio al-Sharaa teroristom 2013. godine, rekavši da ga je Al Qaeda u Iraku zadužila da sruši Assadovu vladavinu i uspostavi šerijatski islamski zakon u Siriji. Rečeno je da je Front Nusra, prethodnik HTS-a, izveo samoubilačke napade u kojima su ubijeni civili i da je zastupao nasilnu sektašku viziju. Al-Sharaa je rekao da je proglašenje njega teroristom nepošteno i da se protivi ubijanju nevinih ljudi.
Barbara Leaf, diplomatkinja u State Departmentu za Bliski Istok koja je razgovarala s Ahmedom al-Sharaom, izjavila je novinarima: "Bio je to dobar prvi sastanak. Sudit ćemo po djelima, a ne samo po riječima". Rekla je da su američki dužnosnici ponovili da bi nova sirijska vlada trebala biti inkluzivna . Također bi trebalo osigurati da terorističke skupine ne mogu predstavljati prijetnju, rekla je. Sjedinjene Države su zacrtale niz načela, kao što su uključivost i poštivanje prava manjina, koje Washington želi uključiti u političku tranziciju u Siriji.
Washington je i dalje zabrinut da bi Islamska država mogla iskoristiti trenutak za uskrsnuće i također želi izbjeći bilo kakve sukobe na sjeveroistoku zemlje između pobunjeničkih frakcija koje podržava Turska i kurdske milicije saveznika SAD-a.
Među Sirijcima postoji široko rasprostranjena bojazan da će nova administracija gravitirati tvrdolinijaškoj vjerskoj vladavini, marginalizirajući manjinske zajednice i isključujući žene iz javnog života. Obaida Arnout, glasnogovornica sirijske prijelazne vlade, rekla je ovaj tjedan da ih "biološka i fiziološka priroda" žene čini nepodobnima za određene vladine poslove, piše Reuters 20. prosinca.

BONUS AUSTRIJE ZA POVRATAK

Od početka sirijskog građanskog rata 2011. više od šest milijuna građana Sirije bilo je interno raseljeno, a oko pet milijuna otišlo je u druge zemlje, tražeći azil ili smještaj u sirijske izbjegličke kampove. Vjeruje se da je to jedna od najvećih svjetskih izbjegličkih kriza .
Austrijska vlada priopćila je sredinom prosinca da nudi sirijskim izbjeglicama bonus od 1000 eura za povratak u Siriju nakon pada režima Bashara al-Assada 8. prosinca .
Ovaj potez dolazi u trenutku kada je nekoliko zemalja diljem Europe već počelo razmatrati što učiniti sa svojom populacijom sirijskih izbjeglica. "Austrija će podržati Sirijce koji se žele vratiti u svoju domovinu bonusom za povratak od 1000 eura. Zemlja sada treba svoje građane kako bi se obnovila", rekao je konzervativni kancelar Karl Nehammer u izjavi objavljenoj na platformi X.
Euronews piše da deportacija ljudi protiv njihove volje nije moguća dok se situacija u Siriji ne ocijeni sigurnom, pa je Vlada, predvođena Austrijskom narodnom strankom (OVP), rekla da će se usredotočiti na dobrovoljne deportacije. Austrija je također prestala obrađivati zahtjeve za azilom koje su podnijeli Sirijci, u skladu s odlukom nekoliko drugih europskih zemalja, uključujući Belgiju, Dansku, Njemačku i Češku. Ali te zemlje slažu se da je prerano razmatrati vraćanje izbjeglica u Siriju.

NAJVIŠE TRAŽITELJA AZILA U AUSTRIJI

Europska komisija, priopćila je da trenutačno "nisu ispunjeni uvjeti za siguran, dobrovoljan, dostojanstven povratak u Siriju."Moramo pričekati još nekoliko dana da vidimo kamo Sirija sada ide", rekla je njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser.
Gotovo 14.000 Sirijaca podnijelo je zahtjev za međunarodnu zaštitu u Europi ove godine do rujna, prema podacima agencije EU-a za azil. Oko 183.000 Sirijaca zatražilo je azil tijekom cijele prošle godine. U prosjeku je prihvaćena otprilike jedna od tri prijave.
Sirijci čine najveću skupinu tražitelja azila u Austriji, a kancelar Nehammer je, kao i mnogi konzervativni čelnici diljem Europe, pod pritiskom krajnje desnice da zauzme oštriji stav prema imigraciji. Ali nejasno je koliko će Sirijaca u Austriji prihvatiti ponudu bonusa za povrat jer nacionalni zrakoplovni prijevoznik Austrian Airlines trenutačno nema letove za Bliski istok zbog nestabilne sigurnosne situacije pa 1000 eura možda neće biti dovoljno za pokriće putovanja neizravnim putem.
Dolazak više od milijun izbjeglica u Europu 2015. godine, od kojih je većina bježala od građanskog rata u Siriji, izazvao je jednu od najvećih političkih kriza u EU-u dok su se nacije prepirale oko toga tko bi ih trebao ugostiti i trebaju li druge zemlje biti prisiljene pomoći. Te napetosti ostaju i danas.
UN-ova agencija za izbjeglice pozvala je na "strpljenje i oprez" u postupanju sa Sirijcima koji su zatražili međunarodnu zaštitu i vjeruje da će mnogo ovisiti o tome hoće li novi sirijski čelnici biti spremni poštivati zakon i red.
Al Jazeera piše 29. prosinca da bi se izbori u Siriji mogli održati za četiri godine, najavio je prijelazni sirijski vođa Ahmed al-Sharaa, što je prvi put da je iznio vremenski okvir za politički proces.Izrada nacrta novog stava Sirije mogla bi potrajati do tri godine, rekao je Shara u intervjuu za saudijsku državnu radioteleviziju. Rekao je da će HTS biti raspušten na konferenciji za nacionalni dijalog.
Sharaa je pri odluci da svrgne Assada vodio vojnu grupu, smatranu od Zapada terorističkom, Hayat Tahrir al-Sham (HTS) koja je bez borbe ušla u Damask iz koga je Assad 8. prosinca pobjegao u Rusiju gdje je zatražio azil. Bashar Al Assad bio je na vlasti u Siriji 24 godine.

SIRIJSKI VOĐA AHMED AL – SHARAA VJERUJE RUSIJI

Što se tiče inostranih veza, Sharaa je rekao da Sirija dijeli strateške interese sa Rusijom. Rusija ima vojne baze u Siriji, bila je bliski Assadov saveznik tokom dugog građanskog rata i dala je Assadu azil. Sharaa je ovog mjeseca rekao da bi odnosi Sirije s Rusijom trebali služiti zajedničkim interesima. Nada se i da će administracija novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa ukinuti sankcije nametnute Siriji.
Visoke američke diplomate koje su ovog mjeseca posjetile Damask rekli su da je Sharaa djelovao pragmatično i da je Washington odlučio ukloniti nagradu od deset miliona dolara za njegovu glavu.
Izvori: Reuters, Euronews, Al Jazeera, mzz





Post je objavljen 30.12.2024. u 00:48 sati.