PROSJEČNA IM MIROVINA IZNOSILA 473 EURA
Ove godine do kraja mjeseca listopada u Hrvatskoj je umrlo 39.318 umirovljenika, pokazuju podaci Zavoda za mirovinsko osiguranje. Naime, do isplate mirovina u studenome umrlo ih je 3.798 više nego lani u istom razdoblju. Priličan je to porast smrtnosti među umirovljeničkom populacijom. Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok smrtnosti.
Umirovljenici koji su umrli u ovoj godini, živjeli su s mirovinom od prosječno 473 eura. Sasvim je jasno da se od takvih sredstava ne može osigurati ni zdrava prehrana, ni dodaci prehrani, lijekovi bez recepta ni ostalo što bi moglo utjecati na kvalitetu života, a samim time i na produljenje životnog vijeka. Uz zdravstveni sustav s predugim listama čekanja, ishod je jedini mogući. Premda je umrlo više muškaraca nego žena među umirovljeničkom populacijom, žene su te koje su živjele s oko 50 eura manjom prosječnom mirovinom.
Umirovljenici u prosjeku mirovinu koriste 20 godina, no postoje razlike među vrstama primanja. Naime, starosna mirovina koristi se najdulje, gotovo 22 godine. Međutim, tu je ogromna razlika od sedam godina, između muškaraca s 19 godina korištenja i žena s gotovo 26 godina korištenja mirovine u prosjeku. Zbog toga su žene većinom udovice, korisnice obiteljske mirovine ili njezina dijela u samoći i starosti.
Invalidske mirovine koriste se 20 godina, opet u korist umirovljenica s 22 godine korištenja u odnosu na muškarce s 19 godina. Najkraće se pak koristi obiteljska mirovina, što je i razumljivo s obzirom na to da se ova vrsta mirovine često počinje koristiti u već dubljoj starosti. Statistika pritom ne radi razliku između spolova, već pokazuje nešto manje od 18 godina prosječnog korištenja obiteljske mirovine.
Novih korisnika mirovina je 40.342. Ipak, pojedinačno je više samo onih koji idu u starosnu mirovinu, dok se broj novih umirovljenika koji koriste invalidsku i obiteljsku mirovinu smanjuje, s obzirom na to da ih više umire, nego što ih odlazi u mirovinu.
Izvor: Mirovina.hr, mzz
Post je objavljen 22.12.2024. u 21:33 sati.