ZA UNAPREĐENJE UZGOJA I POVEĆANJE DOHODOVNOSTI
Ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro uručio je u srijedu 11. prosinca 19 ugovora predstavnicima uzgojnih udruženja. Svi ugovori su ukupne sume 635.893,70 eura. Radi se o Programu potpore za sufinanciranje rada uzgojnih udruženja u području stočarstva za razdoblje 2024.-2026. godine iz Programa državne potpore sektoru stočarstva zbog narušenog proizvodnog potencijala .
„Ova Mjera 4. usmjerena je na unaprjeđenje provedbe uzgojnih programa s ciljem genetskog poboljšanja proizvodnih svojstava stočnih populacija. Sredstva će biti usmjerena na ustrojavanje i vođenje matičnih knjiga, provođenje ispitivanja proizvodnosti i testiranja stoke radi procjene njihove uzgojne vrijednosti te očuvanja i unaprjeđenja pasmina stoke i unapređenje organizacijskih i infrastrukturnih kapaciteta uzgojnih udruženja .Cilj ovih udruženja je ostvarenje zajedničkih interesa, koji su se mijenjali s vremenom, ali je temeljni cilj uvijek ostao isti - unaprjeđenje uzgoja stoke, kako u genetskom smislu, tako i u povećanju dohodovnosti“, rekao je ministar i podpredsjednik Vlade RH te zaželio puno sreće u provedbi ulaganja i nastavku poslovanja.
Dodijeli ugovora nazočili su i ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane dr. Zdravko Barać i načelnik Sektora za stočarsku proizvodnju dr. Mato Čačić. IZVOR:Ministarstvo poljoprivrede
PASMINE MESNIH GOVEDA
Kratko razgovaram s dvojicom predstavnika uzgojnih udruženja kojima je ministar Dabro uručio Ugovore u Ministarstvu poljoprivrede 11.prosinca.
Damir Džakula (27) mladi je poljoprivrednik, veterinar po struci, živi na području s težim uvjetima gospodarenja u selu Sjeverovac u općini Sunja u Sisačko Moslavačkoj županiji. U Ministarstvu je ispred Uzgojnog udruženja mesnih pasmina goveda. Osobno ima stotinjak goveda u sustavu krava tele.
-Što u vašem slučaju znači Uzgojno udruženje mesnih pasmina goveda'- pitam
To podrazumijeva uzgojni rad za mesne pasmine u Hrvatskoj. Tu ulazi uzgoj selekcijskog rada, odabir životinja za daljnji rasplod i uzgoj. Radi se ovdje samo o govedima, a to su pasmine : škotsko visinsko govedo, šarole govedo, limuzin mesna pasmina goveda i blonda mesna goveda.
Mi imamo suradnju s Hrvatskom agencijom za poljoprivredu i hranu, koja odrađuje dio posla za nas. Novac je za rad Udruženja, nabavku nove opreme, organizacije skupova, predavanja itd. Svi mi apliciramo putem prijavnog obrasca, temeljem broja životinja za koje skrbimo „- rekao je mladi Damir Džakula.
PASMINA KONJA - GIDRAN
Branko Kovačić, iz Čazme, predsjednik je udruge Uzgajivača gidran pasmine konja.
- Pasmina nije nova, stara je preko dva stoljeća, dobila je ime po svom osnivaču, začetniku, konju, Gidran Senioru i po njemu je dobila ime pasmina- kaže Kovačić pa nastavlja
- Gidran pasminu karakterizira njihova upotreba, a bili su korišteni u potrebe vojske . Govori gospodin Branko Kovačić dalje - izvorištem pasmine smatra se područje Panonskog bazena u sastavu Austro Ugarske monarhije. Pasminu arapskog punokrvnog pastuha Gidran Seniora, barun Fechtig kupio je 1816. godine u Trstu. Ovaj pastuh je 1818. godine premješten u vojnu ergelu Babolna u Mađarsku gdje je započeo uzgoj i nastavak gidran pasmine, te se danas smatra originalnim začetnikom pasmine. Ministarstvo obrane Austro Ugarske monarhije je 1855. godine priznalo pasminu Gidran kao zasebni uzgoj, koji su služili za popunjavanje vojnih jedinica. Osnovni test je bio da taj konj sa 100 kg tereta na sebi mora u toku dana prijeći 150 kilometara. Na to su bili testirani.
-
- Koliko u vašem udruženju ima uzgajivača koji uzgajaju gidran pasminu konja?
- U Uduženju ima sedamdesetak uzgajivača u cijeloj RH. Od toga je najveći broj na području Bjelovarsko bilogorske županije, sa više od 140 grla.
- Uprežete li ih u kola?
- Prvenstveno ih jašemo, u sportu sudjelujemo s njima, a upravo u subotu kod mene na imanju biti će prvo prezanje jednog para gidrana u kočiju. To su stariji konji, ne potpuno mladi, koji su sada stekli neke uvjete i biti će prezani u kočiju.
- Jel to i za medije?
- Ne, to će biti probno. Pa ako dobro prođe, pozvati ćemo medije!
- Za što ste dobili novac sada ovim Ugovorom?- pitam. Koliko novca ? – pitam?
- Premalo – odgovara gospodin Kovačić i pojašnjava dalje:
- Svrha uzgajivača je da uzgoji što više i što kvalitetnija grla i sva sredstva namijenjena su upravo za to, a to podrazumijeva opremu, hranu, briga o zdravstvenom stanju konja, praćenje sportskih rezultata konja, pa da se prate konji na taj način. Moji konji jedu prirodnu hranu koju ja uzgajam, a to je sijeno i zob. Sijeno i zob je osnovna hrana za konja.Konji koji su u sportu dobivaju određene dodatke prije samih natjecanja koji povećavaju njihovu kondicionu spremnost.
- Imate li nasljednika u obitelji koji će se baviti konjima? - pitam
- Mislim da će to biti jedno od petero unuka koje imam, a unuci imaju od dvije do 16 godina. Mislim da ću tu naći rješenje, ( kroz smijeh zadovoljstva odgovora gospodin Kovačić) . Sinovi su u drugim poslovima – kaže on.
- Imam dva unuka i tri unučice. U sportu s konjima ima više osoblja ženskog nego muškog , tako se nadam imati i ja – rekao je Branko Kovačić iz Čazme.
Margareta Zouhar Zec
Post je objavljen 12.12.2024. u 10:13 sati.