Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

PRODUŽITE UGOVORE NA PROIZVODNIM POVRŠINAMA NA 15 GODINA - POZIVA HUP MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE



OKO 100 TISUĆA HEKTARA ZEMLJE JE U KRATKOROČNOM ZAKUPU

Hrvatska udruga poslodavaca objavila je na svojoj stranici „vijesti“ 3.12 . informaciju u kojoj poziva „ na produžetak ugovora o privremenom korištenju na idućih 15 godina uz dokaz proizvodnje na tim površinama. Odnosi se to na donositelje odluka i poljoprivrednih strategija u Hrvatskoj ,na ključne razloge negativnih trendova u proizvodnji poljoprivrednih proizvoda.
Ključni razlozi su – piše HUP „

– nepovoljna struktura poljoprivrednih proizvođača,

– prosjek površina po poljoprivrednom gospodarstvu od samo 7 hektara, te

– Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji nastavlja cijepati proizvodno tehnološke cjeline i na taj način smanjuje površine poljoprivrednih proizvođača“

„U takvim okolnostima – piše dalje HUP - ne može se očekivati visoka uspješnost projekata Ministarstva i povoljan rezultat ulaganja stotina milijuna eura hrvatskih građana u poljoprivrednu proizvodnju svake godine, te se očekuje nastavak negativnog trenda u volumenu poljoprivredne proizvodnje. „

PROMAŠENA RASPRAVA O VELIKIM I MALIM TVRTKAMA I OPG- ovima

„Iz podataka je razvidno da je višegodišnja rasprava o „malim i velikim“ i tvrtkama i OPG -ovima, u potpunosti promašena i služi za nastavak isplate potpora za proizvodnju hrane onima koji hranu i sirovine za preradu ne proizvode. Iz brojeva je jasno da mali broj vrijednih, hrvatskom društvu i industriji potrebnih OPG -a, ne sebi nose neizdrživ teret onih OPG-a i SOPG-a koji malo ili ništa ne proizvode.

U Hrvatskoj se koristi 1 160 287,39 hektara poljoprivrednog zemljišta. Tu površinu koristi 164 629 poljoprivrednih gospodarstava (PG). Od sveukupno 164 629 poljoprivrednih gospodarstva njih 91 518 (55,59 %) ima površinu upisanu u ARKOD manju od 3 hektara.

HUP poziva Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva da žurno, putem uredbe, produži ugovore o privremenom korištenju na idućih 15 godina uz obvezni dokaz proizvodnje na tim površinama i uz zadržavanje maksimalne cijene po hektaru u tim ugovorima.
Smatramo da će na taj način npr. Programi za poticanje razvoja proizvodnje mesa i mlijeka u Hrvatskoj, nedavno doneseni od strane Ministarstva, polučiti bolje rezultate. Procjene su da je 100.000 hektara u privremenim ugovorima koji se produžuju na dvije godine te veliki broj najboljih poljoprivrednih proizvođača neće koristiti ove i slične mjere bez dugoročnijih ugovora.

Od 2013. godine u RH 100,00 hektara najkvalitetnijeg državnog poljoprivrednog zemljišta je u kratkoročnim zakupima i te površine su onemogućene za apsorpciju državnih strategija, EU fondova, kooperaciju i preradu te su nevidljive za bankarske kredite „


Izvor: HUP, mzz


Post je objavljen 04.12.2024. u 10:59 sati.