SAD NE MARI ZA KRITIKE RADI ISPORUKE ORUŽJA
Prema vijestima agencije Anadolije od 27. studenog administracija američkog predsjednika Joea Bidena privremeno je, ali ponovo, odobrila prodaju oružja Izraelu u vrijednosti 680 milijona dolara.Iako Američki kongres ima ovlaštenje da prigovori, objelodanjivanje planirane prodaje uslijedilo je kada su Izrael i Hezbollah počeli provoditi krhko primirje koje je dogovoreno prije dva dana.
SAD pružaju 3,8 milijardi dolara godišnje sigurnosne pomoći Izraelu i najveći su dobavljač oružja Tel Avivu. Prema Stockholmskom međunarodnom institutu za istraživanje mira, više od 70 posto izraelskog uvoza oružja dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država.Oružje američke proizvodnje dokumentirano je u nekoliko izraelskih napada na Pojas Gaze koji su rezultirali civilnim žrtvama, iako su američke vlasti odbile to potvrditi. U novom paketu naoružanja, između ostalog, nalaze se i stotine bombi malog kalibra i hiljade kompleta koji pretvaraju "glupe" bombe u precizno navođeno oružje. Američki dužnosnici su nedavno obavijestili Kongres o prijedlogu, što je uobičajeni korak prije javnog objavljivanja, izvijestio je "Financial Times", pozivajući se na izvore upoznate s tim.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je u utorak ( 26. 11. ) da je popunjavanje izraelskih zaliha oružja jedan od tri glavna razloga za pristanak na prekid vatre s Libanonom. "Nije tajna da je bilo velikih kašnjenja u isporuci oružja i municije. Ova kašnjenja će uskoro biti riješena. Primit ćemo zalihe naprednog naoružanja koje će naše vojnike čuvati i dati nam više snage da završimo našu misiju", rekao je Netanjahu. Američki dužnosnici u razgovoru za "Financial Times" negirali su bilo kakvu eksplicitnu vezu između prodaje oružja i sporazuma o prekidu vatre.
Glasnogovornik State Departmenta odbio je javno potvrditi ili komentarisati predloženu ili tekuću prodaju oružja. Ali pod uvjetom da ostane anoniman glasnogovornik je agenciji Anadoliji rekao: "Svi transferi obrambenih artikala u Izrael su u skladu sa zahtjevima Zakona o kontroli izvoza oružja, Zakona o stranoj pomoći i svim drugim primjenjivim zakonskim ovlaštenjima i ograničenjima. Kao i kod svih transfera svim primaocima, takva oprema će se koristiti za unutrašnju sigurnost kupca i legitimnu samoobranu".Isti je dodao da su Sjedinjene Američke Države naglasile Izraelu potrebu da se pridržava međunarodnog humanitarnog prava, a Izrael "ima moralnu obavezu i strateški imperativ da zaštiti civile, istraži navode o bilo kakvoj nepravdi i osigura odgovornost za bilo kakve zloupotrebe ili kršenja međunarodnih ljudskih prava ili međunarodnog humanitarnog prava".
SAD se suočavaju s kritikama zbog pružanja vojne pomoći Izraelu, jer je više od 44.000 Palestinaca ubijeno u Pojasu Gaze od listopada 2023. godine, prema podacima zdravstvenih vlasti u palestinskoj enklavi. Nekoliko grupa za ljudska prava, bivši dužnosnici State Departmenta i američki zakonodavci pozvali su Bidenovu administraciju da obustavi prodaju oružja Izraelu, navodeći kao razlog kršenje međunarodnog prava i ljudskih prava. Izrael odbacuje optužbe. Američki predsjednik Joe Biden zaustavio je isporuke jednog dijela naoružanja u Izrael u svibnju zbog njegove ofanzive na grad Rafah na jugu Pojasa Gaze. Međutim, isporuka druge vojne opreme u Izrael se nastavila, uključujući odobrenje State Departmenta u kolovozu za 20 milijardi dolara u borbenim avionima i drugim vojnim zalihama.
Izvor: Agencija Anadolija, mzz
Post je objavljen 28.11.2024. u 07:47 sati.