Svakako. Zanimljivo bi bilo pogledati kako je prostitucija regulirana u državama EU. U većini zemalja zastupljen je takozvani abolicionizam u kojem je prostitucija načelno dekriminalizirana, ali je držanje bordela, poticanje i prisila na prostituciju ilegalno. Drugi model je legalizacija u kojoj je svaki oblik dobrovoljne prostitucije legalan. Odmah nakon toga slijedi nordijski model ili neo-abolicionizam u kojem se kažnjavaju klijenti.
Legalizacija se temelji na poštovanju slobode izbora, autonomije i neutralnosti države po pitanju osobnog morala U tom sustavu prostitucija je legalna ukoliko se osobe registriraju, dobiju dozvolu ili rade u određenom dijelu grada gdje je ona dopuštena.
Ukoliko to nije slučaj, ona je ilegalna. Osim što prostitutke u reguliranim uvjetima imaju više zdravstvene zaštite, imaju i bolju pravnu zaštitu u slučaju nasilja, prijetnji i zlostavljanja. Legalizacijom se može postići bolja zaštita od službi i zakona kao i smanjenje nasilja od poslodavca, ali i humanije postupanje prema prostitutkama.
Od legalizacije prostitucije koristi bi imali svi, počevši od samih prostituki, njihovih korisnika, države, a posredno i svi mi. Prostitucija je opasno zanimanje, što vrlo dobro znaju sve djevojke i njihovi muški kolege (prostituti?), budući da se među korisnicima njihovih usluga nerijetko nađe i poneki psihopat.
Kome prijaviti nasilje ako do njega dođe? U ovom trenutku prostitucija nije dozvoljena, što znači da ako ode na policiju i prijavi nasilnika, prostitutka će možda odgovarati kao i nasilnik. Zbog toga se mnoga zlostavljanja vjerojatno niti ne prijavljuju.
U registriranim bordelima vjerojatno postoje i zaštitari koji mogu zaštititi prostitutke ako klijent želi vršiti nasilje nad njima. Osim toga obavezno je nošenje kondoma zbog čega su bolje zaštićene od spolno prenosivih bolesti, ali također imaju i bolji pristup zdravstvenom sustavu što poboljšava i društvenu sigurnost.
Nigdje nisam našao zakon kojim je prostitucija legalizirana i kod nas, što ne znači da takav zakon i ne postoji. Zašto Hrvatska ne bi, poput nekih država, legalizirala prostituciju. Ne treba sumnjati da bi desnica i kler graknuli i držali prodike o nemoralu i moralu, a Markić i slični vjerojatno inzistirali i na referendumu i na taj način pokazali koliki smo licemjeri. Ne sumnjam da bi i klečavci dali svoj doprinos borbi protiv legalizacije prostitucije.
Prostitucije je bilo, ima je i bit će je. Stavljanjem u zakonske okvire bilo bi onima, što taj posao danas obavljaju ilegalno, omogućeno pošteno i legalno bavljenje tim poslom. Kao i za druga slobodna zanimanja, morali bi biti ispunjeni neki uvjeti. Na primjer,“ salon“ se ne bi smio nalaziti blizu škola i sličnih ustanova, morali bi se propisati minimalni higijenski uvjeti i slično.
Obvezna bi bila primjena kondoma i, što je vrlo važno, redoviti zdravstveni pregledi osoba koje se time bave, nazovimo ih seksualne radnice, a obavezno bi bilo i uplaćivanje mjesečne naknade za zdravstveno i mirovinsko osiguranje. Kada se prestanu baviti tim poslom, vjerojatno sredinom četrdesetih, bez uplata za mirovinsko, makar i minimalnih, te bi osobe postale socijalni slučajevi.
U državama u kojima je prostitucija legalna, vlast strogo regulira i kontrolira bordele koji se obvezno registriraju i provjeravaju se vlasnici, a posebice se brine o sigurnosti i zdravlju prostitutki.
Takozvanom uličnom prostitucijom bave se obično slabije obrazovane i siromašne djevojke koje su iz tko zna kojeg razloga bile prisiljene baviti se tim poslom.
Prema istraživanju provedenom u Njemačkoj 43 % prostitutki bilo je u djetinjstvu seksualno zlostavljano, a četvrtina ih često ili ponekad razmišlja o suicidu.
Hrvatska je turistička zemlja, pa zašto onda u ponudu ne uvrstiti i ovaj vid turizma? Naravno, postoji prostitucija i danas, vjerojatno se i tu obrnu ne male svote, ali država od toga nema praktički nikakve koristi.
Država represivnim aparatom troši, umjesto da zarađuje kroz poreze koje bi plaćale registrirane seksualne radnice. Posebna su priča svodnici i elitne prostitutke koje nitko ne kažnjava jer imaju zaštitu bogatih i moćnih. O toj vrlo zanimljivoj temi nekom drugom zgodom.
Prilikom pisanja posta koristio sam podatke iz nekoliko naših i stranih časopisa i knjige iz naše Knjižnice i čitaonice.
Post je objavljen 07.11.2024. u 21:42 sati.