JEVREJSKA NASELJA U POJASU OKUPIRANE GAZE ?
Izraelski doseljenički pokret “Nachala” priopćio je da se 700 porodica prijavilo za doseljavanje u šest potencijalnih doseljeničkih naselja u Pojasu Gaze, dodajući kako se nadaju da će izgradnja ovih naselja započeti u roku od godinu dana, piše portal Al Jazeere 23. listopada.
U srijedu je američki list The Wall Street Journal prenio priopćenje ovog pokreta, piše Al Jazeera, koji je naglasio da će ispuniti “oslobođena područja u Gazi jevrejskim zajednicama”.
Izraelske doseljeničke grupe organizirale su 21. listopada konferenciju koja promovira ponovnu uspostavu doseljeničkih naselja u Gazi. Na konferenciji su učestvovali deseci članova Knesseta, uključujući članove vladajuće stranke Likud i ministra financija Izraela Bezalela Smotricha, (44) koji je rekao kako je sasvim jasno da će na kraju postojati jevrejska naselja u Pojasu Gaze.
Smotrich je u svojim izjavama tvrdio da je Gaza “dio zemlje Izraela. Neće biti sigurnosti bez naseljavanja u Pojasu. To je glavna lekcija iz prošle godine. Gdje god ima naselja, tu ima i sigurnosti. Gdje god ima civila, tu je prisutna i vojska. Nema sumnje da će vojska kontrolirati Pojas Gaze dugo vremena kako bi uklonila opasnost koja tamo vreba i osigurala sigurnost za građane Izraela”, rekao je ministar financija Smotrich i nastavio .
„Ako učimo iz iskustva, onda je jasno da bez prisustva civilnog naselja nije moguće zadržati vojno prisustvo duži period. Prema tome, mora postojati jevrejsko prisustvo u Gazi i potrebno je ponovno oživjeti snažno pionirsko naseljavanje”Smotrich je istaknuo da će ove godine biti ispravljena, kako je rekao, “velika pogreška koja je napravljena našim protjerivanjem iz naselja Gush Katif u Gazi”.
Islamski palestinski pokret otpora Hamas osudio je “jezivu međunarodnu šutnju na „Generalov plan“ koji provodi izraelska okupacija u sjevernom Pojasu Gaze, smatrajući to stvarnim saučesništvom u zločinu, dok se ekstremistički doseljenici okupljaju na granici Gaze sa zahtjevom da ponovno nasele to područje.
Izrael je okupirao Pojas Gaze u ratu 5. juna 1967. godine, a zatim se morao povući s tog područja 2005. godine i demontirati svoja doseljenička naselja u kojima je živjelo oko 8.000 izraelskih doseljenika.
Ujedinjeni narodi naglašavaju da je naseljavanje na okupiranim područjima nezakonito i već decenijama uzaludno pozivaju Izrael da zaustavi tu praksu, upozoravajući da se na taj način potkopavaju šanse za rješavanje sukoba u skladu s načelom rješenja s dvije države.
Izvor: AL Jazeera,mzz
Post je objavljen 24.10.2024. u 04:50 sati.