Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

GODIŠNJI SUMMIT BRICS GRUPE ZEMALJA 2024.



45 POSTO SVJETSKOG STANOVNIŠTVA I 25 POSTO BDP-a U ZEMLJAMA BRICS

Godišnii sammit BRICS grupe koje nastoje razviti gospodarsku i političku suradnju, te stvaranjem financijskih i drugih institucija zajednički djelovati na svjetskom tržištu, 16. po redu, održava se u ruskom gradu Kazanju od 22.do 24. listopada . Na summitu su predsjednici stalnih članica zemalja Brazila, ( Lula da Silva se ozlijedio pa je umjesto njega tu ministar vanjskih poslova Brazila) Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike (JAR). Godine 2023. BRICS je pozvao u članstvo Egipat, Etiopiju, Iran, Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, a one su članice postale početkom 2024. Grupa BRICS formirana je 2006. godine, a Brazil, Rusija, Indija i Kina okupili su se na prvom samitu BRIC-a 2009., dok se Južnoafrička Republika pridružila godinu dana kasnije.
Brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva otkazao je svoj put u Kazanj nakon što je zadobio povredu glave pri padu kod kuće 19. listopada, pa najveću južnoameričku državu Brazil, predstavlja ministar vanjskih poslova Mauro Vieira, piše Al Jazeera
Poziv da se pridruži BRICS – u je poslan Argentini, ali ga je južnoamerička država odbila nakon što je predsjednik Javier Milei, izabran u prosincu 2023. u kampanji obećao da će ojačati veze sa Zapadom.

MISLE NEGATIVNO O SANKCIJAMA RUSIJI
Očekuje se kako će na summit stići i generalni sekretar UN-a Antonio Guterres i sastati se s Putinom koji je domaćin sammita, bez obzira što Putin vodi rat protiv Ukrajine i što je Međunarodni kazneni sud izdao međunarodnu tjeralicu za Putinom za ratni zločin nezakonite deportacije djece iz Ukrajine.
Cilj saveza zemalja je umanjiti ekonomski i politički monopol Zapada. Grupa postavlja prioritete i ima rasprave jednom svake godine tokom samita BRICS čiji su članovi naizmjenično domaćini.
Tema koja ujedinjuje članice BRICS-a je njihovo razočaranje zapadnjačkim institucijama globalnog upravljanja, posebno kada je riječ o ekonomiji. Sankcije nametnute Rusiji nakon njene invazije na Ukrajinu 2022. nisu dobro primljene od država globalnog juga. Zbog toga zemlje članice teže osnivanju svoje financijske institucije . Agenzia nova piše da je „ potrebno povećati korištenje lokalnih valuta kako bi se povećala financijska neovisnost zemalja članica BRICS i minimizirali geopolitički rizici", istaknuo je Putin, podsjetivši da je Banka od 2018. financirala projekte ukupne vrijednosti 33 milijarde dolara“. Naime sa svojom razvojnom bankom, osnovanom 2014. BRICS želi smanjiti utjecaj MMF-a i Svjetske banke na svjetsku ekonomiju.
Prošireni BRICS predstavlja približno 45 posto svjetskog stanovništva i 25 posto globalnog bruto domaćeg proizvoda.

SURADNJA ZA PRAVEDAN SVJETSKI POREDAK
U bilateralnim susretima Putin je razgovarao s predsjednicima Južne Afrike, Indije i Kine, s kojima je Moskva potvrdila blisku suradnju, piše Agenzia nova. Tijekom sastanka sa južnoafričkim predsjednikom Cyrilom Ramaphosom, Putin je istaknuo "važnost koju Moskva pridaje jačanju veza s afričkim zemljama", toliko da je trgovinska razmjena između Rusije i Južne Afrike porasla za 3 posto u prvih osam mjeseci 2024. Među zemlje s kojima Moskva ima bliske odnose je i Indija, koja je preko premijera Narendre Modija poručila da je spremna pružiti "svaku moguću pomoć" Moskvi u smjeru mirnog rješenja sukoba s Ukrajinom. Moskva, sa svoje strane, "cijeni suradnju s Indijom u okviru BRICS-a", dodao je Putin. Putin je u dugom razgovoru s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom istaknuo "uspjeh zajedničkih projekata", posebice u ključnim sektorima energetike, industrije, tehnologije, prometa i poljoprivrede. Suradnja je to koja jača "kako bi se zajamčila globalna sigurnost i pravedan svjetski poredak", objasnili su predsjednici Rusije i Kine.


Izvor: Al Jazeera, Agenzia nova, mzz


Post je objavljen 23.10.2024. u 00:19 sati.